• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Kimyasal Arıtma

yadigar can

CMNet Üyesi
kimyasal arıtma tasarımı yaparken tankların bekleme süreleri aralıkları nelerdir. araştırıyorum ama bulamadım acil yardım edebilen olursa çok sevinirim.

MÇK

CMNet Üyesi
Bizim proses raporunda hızlı karıştırma tankı için"literatürde 1-5 dk olarak verilmiştir. Ancak tecrübeye dayanılarak burada 10 dk alınmıştır",yavaş karıştıma için "literatürde 20-60 dk olarak verilmiştir" ifadeleri bulunmaktadır.

Kogülasyon ve nötralizasyon için 10 dk ( Hızlı karıştırma türbin tip karıştırıcı ile)
Flokülasyon 30 dk ( Yavaş karıştırma pedal tip karıştırıcı ile)
Çöktürme tankı için 3-4 saat çöktürme havuzunda lamella kullanırsan iyi olur. Taneciklerin hızını keser

Tabi kimyasal arıtma tasarımı yaparken atıksuyun analizinin yapılması lazım. Jar testi sonuçlarıda önemli.