• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kimyasal Arıtma

yadigar can

Kayıtlı Kullanıcı
kimyasal arıtma tasarımı yaparken tankların bekleme süreleri aralıkları nelerdir. araştırıyorum ama bulamadım acil yardım edebilen olursa çok sevinirim.

Bizim proses raporunda hızlı karıştırma tankı için"literatürde 1-5 dk olarak verilmiştir. Ancak tecrübeye dayanılarak burada 10 dk alınmıştır",yavaş karıştıma için "literatürde 20-60 dk olarak verilmiştir" ifadeleri bulunmaktadır.

Hızlı Karıştırma Bekleme Süresi(dak) 2-5
Yavaş Karıştırma Bekleme Süresi (dak) 15-60
Çökeltim Bekleme Süresi (saat) 45-120

Nötralizasyon ve Dengeleme İçinde Ekteki Dosyayı Bir İncele İstersen ...

Ekli dosyalar

• Dengeleme Nötralizasyon.pdf
    212.4 KB · Görüntüleme: 341
Kogülasyon ve nötralizasyon için 10 dk ( Hızlı karıştırma türbin tip karıştırıcı ile)
Flokülasyon 30 dk ( Yavaş karıştırma pedal tip karıştırıcı ile)
Çöktürme tankı için 3-4 saat çöktürme havuzunda lamella kullanırsan iyi olur. Taneciklerin hızını keser

kimyasal arıtma ile ilgili çalışma notlarımda bulduğum birkaç dosya ektedir. belki işinize yarar.

Ekli dosyalar

• Kimyasal Arıtım Ünitelerinin Tasarım Kriterleri.doc
    49.5 KB · Görüntüleme: 469
  • hızlı karıştırma.pdf
    464.4 KB · Görüntüleme: 390
  • yavaş karıştırma.pdf
    343.7 KB · Görüntüleme: 355