Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kimyasal arıtma

Konu, 'ARŞİV' kısmında endi tarafından paylaşıldı.

 1. endi

  endi CMNet Üyesi

  karışık endüstrili atıksularda kimyasal arıtım metodları nelerdir?

  KOI:4000 , AKM:1850, BOI:1700, TOPLAM FOSFOR: 20 TOPLAM AZOT: 70 mg/ lt giderimi için neler yapılmalıdır?

  en modern teknolojiler nelerdir?
   
 2. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  Karışık endüstriyel atıksuların arıtma yöntemleri birleşik arıtma şeklinde olabilir. yani bütün kademeleri yapabilirsiniz fiziksel+kimyasal+biyolojik... Gelen debiye bağlı olarak bu tür sistemleri tasarlamanız lazım. Parametrelerin değerleri çok yüksek ve buna bağlı olarak kullanılacak ekipmanlarda seçilmesi lazım.
   
 3. MÇK

  MÇK CMNet Üyesi

  Bu atıksu sadece kimyasal arıtımla giderilemez.Izgara,duruma göre kum ve yağ tutucudan sonra koagülasyon flokülasyon ünitesi ve biyolojik arıtım gerekli.En modern dediğinize göre koagülasyonu elektrokoagülasyon metodunu araştırabilirsiniz.Koagülasyon-flokülasyon ile KOİ'yi 1000 mg/lt civarına düşürebilirsiniz,BOİ'yi de KOİ deki gibi kısmen arıtabilirsiniz,AKM sıfıra yakın,Fosfor sadece ortofosfat ve katı formdaki miktarını giderebilirsiniz,azotunda sadece katı formda olan miktarını giderebilirsiniz.Kalan KOİ,BOİ ve TN miktarları için nitrifikasyon denitrifikasyon ünitesi şart.Yada param çok diyorsanız farklı metodlarda deneyebilirsiniz(Amonyak sıyırma,adsorbsiyon,kimyasal oksidasyon,...).Bunun dışında kimyasal arıtım ve biyolojik(nitrifikasyon ve denitrifikasyon ünitesi ile) arıtımla fosfor miktarı yeterli miktarda giderilemiyorsa,biyolojik arıtım ünitelerinin başına anaerobik tank ekleyebilirsiniz.Kolay gelsin.
   
 4. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  ama debiyi bilmeden elektrokoagülasyon yöntemini uygulamak çok doğru olur mu ? çünkü yüksek debilerde bu yöntem iş görmez
   
 5. MÇK

  MÇK CMNet Üyesi

  Elektrokoagülasyon konusuna çok hakim değilim o yüzden araştırabilirsiniz dedim.Ama bildiğim kadarıyla yurtdışında elektrokoagülasyon yöntemi büyük ölçekli tesislerde de uygulanıyor.
   
 6. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  Pilot ölçekli tesislerde genel olarak uygulanan bir yöntem diye biliyorum Araştırmak lazım aslında ;)
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.