Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kimyasal kayıt sistemi

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  arkadaşlar kimyasal kayıt sistemi açılmış. benim tesisimde otomatik olarak açılmış. sistem yardım formu ektedir.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Nilgün Yalçın

  Nilgün Yalçın CMNet Üyesi

  Hatice Hanım Kimyasal Kayıt Sistemi hangi yönetmelikte geçiyor bu konuda bilgi verebilirmisiniz? :)
   
  alix bunu beğendi.
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  bulamadım ki nilgün hanımcım :) başka arkadaşlar biliyorsa bize yardım etsin :)
   
 4. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bildiğim kadarıyla kimyasalların envanteri ve kontrolü hakkında yönetmelikte yer alıyor. Ben bu yönetmeliğe göre madde bildirimi yaptım.
  Yönetmelik Linki: http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.12694&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0

  Edit: Yaptığım bildirim kimyasal madde envanter bilgi sistemi üzerindendi. O bildirimde de üretilen yada yurt dışından ithal edilen kimyasal maddelerden söz ediliyor.
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  ben daha önce kimyasal envanter bildirimi yapmıştım ama bununla ilgi
  daha önce kimyasal envanter bildirimi yaptık bizde bu sistemde ona benziyo sanırım sanırım ama bu yönetmelikte bu bildirimden bahsediyo mu emin olamadım
   
 6. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi


  REACH sanırım bir çalışma onun için herhangi bir yönetmelik yayınlanmadı. Türkiye uygulaması Kimyasal Madde Envanter Bildirim sistemi, Ulusalar Arası Uygulaması da Kimyasal Kayıt Sitemi.
  Ben böyle bir anlam çıkarttım.
   
 7. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  iki beyan sistemi benziyo birbirine gereksiz bi çalışma bence :) yeni sistem biraz daha kapsamlı. iki beyanıdamı yapcaz şimdi bari eski sistem kapatılsa :kötü:
   
 8. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bu bildirimi kimler yapmak zorunda? Mesela biz ambalaj üreticisiyiz ve yardımcı mamul olarak kimyasal kullanıyoruz. Biz de bu bildirimi yapmalı mıyız? yoksa sadece kimyasal made üreticileri/pazarlamacıları/depolayıcıları mı yapıyor bu bildirimi?

  Bilgi paylaşırsanız sevinirim.
   
 9. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Ahmet bey yurt dışından kimyasal alıyorsanız yapmanız gerekiyor.
   
 10. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Hatice hanım yönetmeliği biraz incelemeye çalıştım ama tonaj sınırlaması var herhalde, o kadar karışık geldi ki kimlerin sorumlu olduğu bile oldukça karmaşık gibi,,
   
 11. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

 12. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  selma hanım hangi yönetmeliği okudunuz? kimyasalların envanteri yönetmeliğinimi? evet orda tonaj sınırı var.
   
 13. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  evet kimyasalların envanteri Hatice hanım, anladığım kadarıyla üretenler ve ithal edenler eğer bir ton altında ise muaf sanırım, ya da onun gibi:S
   
 14. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  bir tonun altında sistem kabul etmediği için beyan yapamıyorsun evet :)
   
 15. ondesduygu

  ondesduygu CMNet Üyesi

  Benimde sorumlu olduğum boya firması mevcut. SEVESO ve Kimyasal Envanter Kayıt Sisteminin açılmasını talep etmiştim. Bu sistemlerin yanında Kimyasallar Kayıt Sistemi de otomatik olarak açılmış durumda. Bununla ilgili tarafıma İMMİB'den mail geldi. Gelen mail'i paylaşmak sizlerle de paylaşmak istedim arkadaşlar. Faydası olacağını düşünüyorum.
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 11.12.2013 tarih ve 28848 sayılı
  [​IMG]
  mükerrer resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Maddelerin ve Karışımların Sınıflandırılması, Etiketlenmesi ve Ambalajlanması Hakkında Yönetmelik" çerçevesinde zararlı madde üreten veya ithal eden firmaların, http://online.cevre.gov.tr adresindeki "Kimyasallar Kayıt Sistemi" aracılığıyla ürettikleri veya ithal ettikleri maddeleri 01/06/2014 tarihinden itibaren bildirim yükümlülüğü bulunmaktadır.Bu çerçevede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliği ile 17 Haziran 2014Salı günü 13:30-17:30 saatleri arasında Birliğimiz Konferans salonunda, "Maddelerin ve Karışımların Sınıflandırılması, Etiketlenmesi ve Ambalajlanması Hakkında Yönetmelik" ve sınıflandırma envanterine veri girişine yönelik ücretsiz bir ‘Bilgilendirme Semineri’ düzenlenecektir.
  Detaylı bilgi ve kayıt için: Pınar ÖZGÜN (pinar.ozgun@immib.org.tr /Tel: 0212 454 06 33 )
   
 16. Nilgün Yalçın

  Nilgün Yalçın CMNet Üyesi

  Duyu Hanım,
  Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim.
   
  ondesduygu bunu beğendi.
 17. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  duygu hanım çok teşekkür ederiz eğitim hepimiz için iyi olcak sanırım :)

  pınar hanıma mail attım eğitime kaydımızı yaptırdık :) uzakta olup eğitime katılamayacak arkadaşlar için eğitimde aldığımız notları burdan paylaşabiliriz değilmi @Nilgün Yalçın hanımcım :)
   
 18. Nilüfer Aslantaş

  Nilüfer Aslantaş CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,
  Ben bugün, bu eğitime gecikmeli de olsa katıldım. Biraz da erken çıkmak durumunda kaldım Açıkçası geç katıldığım için mi bilmiyorum ben anlatılanları kafamda netleştiremedim.
  Anladığımı düşündüğüm ve anlayamadığım şeyleri yazmaya çalışacağım katılan arkadaşlar açıklarsa sevinirim.
  İthal edilen kimyasalın piyasaya arz edildiği varsayıldığından, ithal miktarı 1 g bile olsa, sisteme girmemiz gerekiyormuş. Malzemeyi kendimizin üretimde kullanmamız bu durumu değiştirmiyor.
  Ancak belki geç katıldığım için karışımların kimyasallar kayıt sistemine girilip girilmeyeceğini anlayamadım. Başlangıçta karışımların girilmeyeceği söylendi. Sonra bir ara karışım içindeki tehlikeli veya zararlı maddelerin girilmesi gerektiğini söylediler. En son yine karışımlarla ilgili herhangi bir girişin olmayacağını belirtildi.
  Girişlere haziran ayında ya da sonunda başlayabileceğimizi söylediler. Maddeler için 1/6/2015 tarihine, karışımlar için 1/6/2016 tarihine kadar, sınıflandırma, etiketleme ve ambalajlama yapılabilir...

  Bir de eğitimde "Zararlı Maddeler ve Karışımlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formları" hakkında taslak yönetmeliğin imzada olduğu söylendi. Yakın bir zamanda yürürlüğe girecekmiş. Özellikle GBF hazırlama yetkinliğinde aranan şartlar değişmiş. Taslak yönetmelik ektedir.
   

  Ekli Dosyalar:

 19. ondesduygu

  ondesduygu CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,
  Sizlere seminerle ilgili duyuruyu yaptım fakat sağlık problemim nedeniyle ben katılamadım.:uzgnm: Katılan arkadaşlardan ricam konu ile ilgili bilgileri burada paylaşmalarıdır.
   
  Murat Akyüz bunu beğendi.
 20. Nilgün Yalçın

  Nilgün Yalçın CMNet Üyesi

  Merhaba Nilüfer Hanım,
  Eğitimin çok kapsamlı bir şekilde aktarıldığını düşünmüyorum. Karışımlar için bildirim tarihi sizinde söylediğiniz gibi daha ileri bir tarih. Ancak o zamana kadar yine bizden karışımlardaki maddeleri bildirmemiz gerektiğini belirttiler. Sanırım kimse konu hakkında çok net bir bilgiye sahip değil. Sistemsel sıkıntılarda söz konusu olunca bildirim dahada sıkıntılı bir hal alıyor.
   
  Nilüfer Aslantaş bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...