• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kimyasal madde envanter bildirimi

Görkem G.

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar ; kimyasal madde envanter bildirimi için şifre almak istiyoruz. mevcut bir çbs şifremiz var. kimyasal madde envanter bildirimi şifresini nasıl kullanıma açabiliriz?

çevre bilgi sistemi ek uygulama talebi seçeneğinden çıktı alarak,kimyasal envanter bildirimi olan kutucuğu işaretleyin ve bulunduğunuz şehrin çevre ve şehircilik il müdürlüğüne sunun.onlar uygulamanızı 3-5 gün içerisinde sistemde açarlar.

Önce mevcut çbs şifrenle Çevre Bilgi Sistemine gir, Sisteme girdiğinde üst tarafta Firma işlemler-Firma bilgilerim i tıkla. Açılan sayfada Tesislerim kısmında Ek Uygulama Başvuru Formu diye bir seçenek olacak onu indirip çıktısını al ve formda istediğiniz uygulamayı işaretleyerek İl Çevre Müdürlüğü'ne dilekçe olarak ver..Müdürlük uygulamayı kendi sisteminden açtığında, mevcut şifrenle uygulamayı kullanabilirsin ;)

Arkadaşlar benim şifremde var sitemimdede açık bu alan ama hangi maddeleri buraya giremem gerektiğinie karar veremiyorum,sakız fabrikası için gıda boyaları aroma msdsleri var elimde bunları girmem gerekiyormu ?

kimyasal madde envanter bildirimi tesisin kullandığı değil ürettiği kimyasallardır.kulladığı kimyasallar seveso bildirimine girer.ürettiği bir kimyasal varsa o ürününün msds'i girilmelidir.

tesislerim kısmında dediğiniz? çevre izin sisteminden bahsediyorsunuz sanıırım buradaki konu çevre bilgi sistemi kimyasal envanter bildirimi

tesislerim kısmında kayıt bulanmaması ilginç.sonuçta firmaya ait kullanıcı adı ve şifresini almışsanız tesislerim kısmında firma bilgileri gözükmesi gerekiyor.il müdürlüğüne yazılı ya da sözlü olarak sorun bu problemi.çözeceklerdir.

KİMYASALLARIN ENVANTERİ VE KONTROLÜ HAKKINDA YÖNETMELİK,Seveso için ise büyük endüstriyel kazalar yönetmeliğine bakabilirsiniz

Kimyasal Envanter bildiriminde ithal edilen malzemeyi ithalatçı temsilci bildiren olarak yapıyor ve bunu yaptığına dair yazıda gönderdi bunun yapılıp yapılmadığı sistemden takip edilebiliyor mu.Şu firma temsilci firma olarak işlemlerinizi yapmıştır şeklinde

kimyasal envanter bildirimini hangi tarihi baz alarak yapacağım. firma 2011 yılında kurulmuş ve üretime başlamış. beyan yaparken 2013 yılında ürettiği miktarı mı baz almalıyım?

(Değişik:RG-23/5/2010-27589) 10 uncu maddenin birinci fıkrasında belirtilen uygulama saklı kalmak şartıyla, 1/1/2010 tarihinden itibaren maddeleri ilk kez yılda bin ton veya üzerinde üretenler veya kendi halinde veya müstahzar içinde ithal edenler, 10 uncu maddenin ikinci fıkrasına uygun olarak, Ek-2’de ayrıntıları verilen ve üçüncü fıkradaki bilgileri, maddenin yıl içerisinde ilk üretildiği veya ithal edildiği tarihten bir yıl sonrasını takip eden üç ay içerisinde Bakanlığa iletir.

müstahzarlar bildiriliyormu? bildiriliyorsa tek EC numarası yok. sistem de 1 tane istiyor ec nosunu. Nasıl bildirim yapmam gerekiyor? Teşekkürler

Kimyasal envanter bildiriminde karışımlar tek tek içindeki maddeler hesaplanarak maddelerin isimleri mi yazılıyor acaba? Danışmanlığını yaptığım bir firma o konuda diretiyor, il çevreyle görüşüyorum yönetmeliği okuyorum öyle bir şey çıkartamıyorum. Söylediğine göre diyelim ki maddede bütan var propan var.10 tane madde gireceğiz karışım olarak, hepsinde bütan olanları topluyoruz. 5 madde de bütan varsa 5 maddenin bütanı toplanıyor kimyasal envanter olarak müstahzarın adını değil de bütan olarak gireceğiz şeklinde söylüyor. Bu konuda bir bilgisi olan var mı ?

Dilan Hanım ekteki dosyanın yardımcı olacağını umuyorum.
Danışmanınızla aynı bilgiyi veren bir arkadaşımdan edindim, buna dayanarak söylediğini belirtti.

Ekli dosyalar

• Kimyasalların Envanteri ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik İçin Uygulama Rehberi.pdf
    1.9 MB · Görüntüleme: 243
herkese merhaba,

Kimyasal madde envanter bildiriminde geçen sene 1 ve 1000 ton arası madde bildirimi kapsamında bildirim yapmıştık ancak bu sene ithal ettiğimiz malzeme miktarları çok düştü ve 1 ton ve üzeri ithal ettiğimiz kimyasal yok, bu durumda bildirimi nasıl yapmak gerekiyor bilgisi olan var mı? Acil Yardım !! :(

Yok mu yardım edeenn :(