• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kimyasal madde envanter bildirimi

Görkem G.

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar ; kimyasal madde envanter bildirimi için şifre almak istiyoruz. mevcut bir çbs şifremiz var. kimyasal madde envanter bildirimi şifresini nasıl kullanıma açabiliriz?

@m_mpeath

Benzer bir durum benim başıma geldi. Durumu yetkili mercilere sorduğumda size verdiğim cevabı bana verdiler :)

Herkese selam,

öncelikle piyasada kimyasal envanteri yaparız seveso bildirimi yaparız diye gezen firmalara aldanmayın. tek amaçları sizi sistem dahil etmek ve alt ve üst seviyeli kuruluş olarak tanımlamak böylelikle hazırlayacağı planlar ile daha fazla para kaldırmak ekstra danışmanlık hizmeti satmak.
@m_mpeath bir ton altı bildirimin var ise bildirimi güncellemen gerekiyor ilgili kimyasalı listeden kaldır.

@Dilan Aslan Hanım, kimyasal envanteri kapsamlı bir beyan seveso gibi değil. iyi bir çalışma yapamanız gerekmektedir. beyan edeceğiniz bütün kimyasalların listesini çıkarın ve içeriklerini belirleyin. mesela 5 kimyasalınız müstahzar bunların içinde belli oranlarda da etilen glikol var. o aman etilen glikolün toplam ağırlığını gireceksiniz. ama bir dip not bazı kimyasalların içindeki oranlar %5-10 gibi yazar siz emliyetli bölge kalmak için %10 kabul edebilirsiniz.

@nesliy Hanım,
yurt içi alımlar değil yurt içi üretim beyana tabidir.

1 -1000 ton arası kimyasalları geçen sene firmam için girdim bu sene tekrar kontrol ettiğimde miktarda artık var ama aynı kimyasallar ve yine 1-1000 ton arasında, güncelleme yapmam gerekir mi yeni duruma göre? envanter rehber dok. indirdim 3 yılda bir ortalama alınır diyor bunu hesaplayıp 3 sene sonrasında mı güncelleyeceğim kafam karıştı.

örnek olarak
(2012+2013+2014)/3
güncellendiği taktirde
(2013+2014+2015)/3
güncellendiği taktirde
(2014+2015+2016)/3
güncellendiği taktirde
anlaşılmıştır umarım

Tedarikçi firmalarımızdan ... firması adına danışman firmadan aşağıdaki mail gelmiş bulunmaktadır.

Bildiğim kadarı ile 2017 yılında kimyasal ithalat envanter girişi sonlandırılmıştır. Sistem kapanmıştı.

Bu sistem yeniden mi başladı? Ve artık tamamıyla danışman firmamlar aracılığı ile mi yapılıyor??

Konu hakkında kontrolünüzü ve bilgi vermenizi rica ederiz.

Bana gelen mail. Konu hakkında yardımcı olabilecek var mı ?

Daha önce kimyasal envanter bildirimi hiç yapmadım, o nedenle emin değilim ancak sebebi şu olabilir mi?

İlgili yönetmelik:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Yürürlükten kaldırılan yönetmelikler
MADDE 64 –

Yani yönetmeliği devreden kalktıysa, bildirimi de kapatılmış olabilir.

23 Aralık 2017 tarihinde yürürlüğe giren KKDİK yönetmeliği kapsamında ham madde imalatı yapan firmaların yılda 1 ton ve üzeri üretimini yapmış olduğu ham madde ve karışımların Türkiye pazarı için kayıt zorunluluğu bulunmaktadır. KKDİK yönetmeliği’ne göre imalatçı yükümlülükleri arasında yılda 1 ton ve üzeri imalat yapan işletmeler 31.12.2020 tarihine kadar üretimini yapmış oldukları maddeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Entegre Çevre Bilgi Sisteminden ön kayıt yaptırmaları, bu tarihten sonra ise 31.12.2023 tarihine kadar kayıt yaptırmaları gerekmektedir." Ayrıca
bu linkten detaylı inceleyebilirsiniz.