Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kimyasal Veri Girişi

Konu, 'ARŞİV' kısmında deucevre tarafından paylaşıldı.

 1. deucevre

  deucevre CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar, işe yeni başladım ve direk önüme kimyasal veri girişi firma kaydı ve sonrası bildirimler geldi, benim sizden istediğim yardım ben firmanın OTİM, SEVESO, Ömrünü Tamamlamış Araçlar, Kimyasal Madde Envanter ve Güvenlik Bildirim Sistemine dahil olup olmadığını nasıl anlayacağım, sistemleri ilk defa gördüğümden dolayı yabancılık çekiyorum ve klavuzlara baktığım zamanda pek birşey anlamıyorum, bana bu konuda yardım edecek arkadaşlar var mı?? Şimdiden çok teşekkür ederim yardımlarınız için.
   
 2. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Öncelikle işletmeyi tanımakla başlayın. Nerede ne kullanılıyor ve ne çıkıyor bunları bir Çevre Mühendisi bakış açısıyla düşünün. Ondan sonra hangi yönetmeliklere tabi olduğunuzu zaten az çok bulabilirsiniz. Seveso dediğimiz işletmenizde kimyasal kullanılıyorsa, bu kimyasalların bakanlığa bildirisidir. OTİM tam bilmiyorum ancak Ozon ile ilgili bir şey olduğunu biliyorum.
  Açıkçası şu var, bakanlığın yayınladığı tüm yönetmeliklere tabisiniz ancak sizi ilgilendirenleri bulmanız gerekecek. İşletme bünyesinde tehlikeli atık çıkıyordur, ona bakacaksınız. Tehlikesiz atık illâ ki çıkıyordur, ona bakacaksınız. Hava kirliliği varsa ona bakacaksınız vb.
  Atık bildirim sistemleri de aynı şekilde. Ne atığınız çıkıyorsa bunların uygun sistemlerde bildirimleri.
   
 3. deucevre

  deucevre CMNet Üyesi

  çok sağolun teşekkür ederim
   
 4. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Kimyasal madde envanterinde, firmanızın yurtdışından ithal ettiği kimyasal madde ve/veya müstahzarlarının bildirimi yapılıyor, bunun için kimyasallarınızın nerelerden tedarik edildiğine bakın.
  Seveso için ise büyük endüstriyel kazalar yönetmeliğine bakabilirsiniz. Bu bildirim de depolanan kimyasallar ile ilgili olan bir bildirimdir.
   
  Fatma Sena bunu beğendi.
 5. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Eğer ithal kimyasalları aracı firmadan alıyorsak bildirim yapmamız gerekmez değilmi?Bu durumda bildirimlerin Türkiye'deki aracı firma ile yapıldığına dair elimizde bir belgenin olması gerekirmi?
   
 6. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Şöyle sorayım;işletmenizde proseslerde kullandığınız ithal kimyasalları Türkiye'deki aracı firma ile tedarik ediyorsanız bu bildirim yükümlülüğünüzü ortadan kaldırır mı?
   
 7. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Emin değilim Tuğba hanım ama bence kaldırmaz. Türkiyede bir sürü ithalatçı firma var kimyasal getiren ama bakanlıknereden bilecek ki kimyasalları siz hangi firmadan alıyorsunuz yada hangi kimyasalları kullanıyorsunuz. Sonuçta bu tarz ithalatçı firmalar yüzlerce kimyasal getiriyor olabilir. Bence siz firmanızda hangi kimyasalları kullanıyor iseniz Kimyasal Veri girişi yapmanız gerekmektedir.

  Benim yorumumdur uygulama farklı olabilir.
   
 8. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Aslında katılıyorum Fatih Bey,aynı mantık ambalaj bildirimlerinde de oluyor.Sanırım il çevre ile görüşmem lazım.
   
 9. belif

  belif CMNet Üyesi

  Tuğba Hanım,
  Sorunuza cevap bulabildiniz mi?
   
 10. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Hayır henüz bulamadım.Ama kesin bilgiyi öğrenince paylaşırım.Bu arada yönetmelikte dikkatimi çeken bir tanım var sizlerle de paylaşayım;26 Aralık 2008 tarihindeki yönetmelikte (KİMYASALLARIN ENVANTERİ VE KONTROLÜ HAKKINDA YÖNETMELİK) 2009 ve 2010 yılında değişiklik olmuştur fakat aşağıdaki tanım değişmemiştir:

  4.maddenin 1.fıkrasının ğ ve h bendine göre;
  İthalat: Yurtdışından Türkiye Gümrük Bölgesine madde ve/veya müstahzar getirilmesini,

  İthalatçı: Kendi ihtiyacını karşılamak veya piyasaya arz etmek üzere madde ve/veya müstahzarın ithalatını gerçekleştiren gerçek ve tüzel kişileri,
  ifade eder.


  Bu tanıma göre ithal eden biz değil,aracı firma ve bu yükümlülük bize ait değil.Aslına bakarsanız ambalaj bildirimi gibi bir sistem olsa kim nerde ne kadar neyi kullanıyor takip edilse daha iyi bir denetim olur.Ama bana kalırsa bu tanımdan anladığım aracı firma ile kimyasallarını tedarik eden işletmelerin böyle bir yükümlülüğü yok.
   
 11. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  tuğba hanım ithal ettiğiniz kimyasalları "temsilci" bildirmek zorunda o bildiriyor ise sizin bildirmenize gerek yok.
   
 12. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Evet Gülfem Hanım,ben de Çevre il md. ile görüştüm aracı firma yükümlü.Biraz geç cevap verdim ama Çevre il md. ne zamandır arıyorum sürekli telefon meşgul ya da görevde oluyorlar bir türlü görüşememiştim.
  İyi çalışmalar.
   
 13. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  il çevreye ulaşabilenleri takdir etmek gerek :)

  şöyle düşünün hem siz hem de temsilci beyan ederse 1 kalem kimyasalı 2 kez girmiş olcaksınız bu da doğru bir istatistiki sonuç olmaz
   
 14. Aslı Boyacı

  Aslı Boyacı CMNet Üyesi

  yurt içinden aldığımız kimyasalları beyan etmemiz gerekiyor mu ? bu konu hakkında bir bilgim yokyardımcı olabılır mısınız.Fabrıka bunyesındekı arıtma tesisi için kullanılan alüminyum sülfat ,polielektrolit gibi kimyasalların bildirimi gerekli midir?
   
 15. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

  Sadece yurtdışından bir aracı firma kullanılmadan ithal edilen kimyasalların girilmesi gerekiyor.
   
 16. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  yönetmelik der ki
  1- yurtdışından ithal ettiğiniz kimyasal madde ya da karışımları
  2- kendiniz kimyasal madde üretiyorsanız
  bildireceksiniz
  yurtiçinden temin edilen kimyasalların bildirimi seveso kapsamında zaten gerçekleştirilmiştir
   
 17. onurcakir1903

  onurcakir1903 CMNet Üyesi

  Temsilcilik bilgileri bölümü kimi ilgilendiriyor bir bilgisi olan varmı?Birde müstahzarzarları sisteme girme işlemi nasıl olacak?Direkt müstahzar ile ilgili bilgileri mi gireceğiz yoksa müstahzarı oluşturan maddeleri ayrı ayrı mı girerek mi yapacağız?
   
 18. Erman Şenyürek

  Erman Şenyürek CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  "Boya" ve "Cam suyu" üretimi yapan firmaların kimyasal madde bildirimi yapması gerekmekte midir? Bu konuda aydınlatıcı, net bilgiye ihtiyacım var, yardımcı olursanız sevinirim.
   
 19. Canan Mete

  Canan Mete CMNet Üyesi

  çalıştığım firmanın 2. bir fabrikası daha var, onun kimyasal girişlerinide tek kalemde mi yapıyorum yoksa tehlikeli atıklar gibi ayrı şifre almam gerekiyormu??

  bilgisi olan arkadaş varmı??
   
 20. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  vergi numarası farklı mı? eğer aynı ise firma ekleyerek 2ci adres üzerinden göstermeniz gerekir.
  bakanlıkta 0312 207 58 18 tuğba hanım var. o kod ve şifre konusunda yardımcı oluyor
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları