• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kırık palet

ikaya

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çiğdemler hurda metal san. tic. ltd. şti.
TAT da çalışıyorum, bir firma nın ambalaj atığı olarak kağıt, plastik, kırık palet ve sağlam paleti çıkıyor. Firma sözleşme yapmak istiyor ancak TAT sahibi kırık paletleri değerlendiremeyeceğini, kağıt ve plastik ten elde edeceği gelirin de kırık paletlerin alımı için gideceğini söylüyor ve kırık paletleri almak istemiyor dolayısıyla :) TAT kırık paleti almakla yükümlü mü?

firma onlar için bedel talep etti ancak biz de ambalaj atıklarını bedelsiz vermekle yükümlü olduklarını söyledik. bununla ilgili iptal kararı var çünkü. Aslında asıl soru şu palet/kırık palet ambalaj atığı mı? yoksa tehlikesiz atık mı?

@ikaya
üretici ikisinede sokabilir ona kalmış :) kırık tahta der tehlikesiz atık olur biraz ucu açık yani :)

il çevre yi aradım işin içinden çıkamadı bakanlığı aramamı söyledi :)

İl çevreler zaten insiyatif almak yerine bakanlığa yönlendiriyorlar, halbuki çok büyük bir konu değil ama yine de bakanlığı aratıyorlar...

Ambalaj atık üreticisi bu tür atıklarını lisanslı firmalara bedelsiz vermekle yükümlü şu an. Sanayi tesisleri gerekli şartları sağlıyorlarsa yönetmelikte, o zaman istedikleri lisanslı tesise verebilirler. Belediye ambalaj atıkların yönetim plânı kapsamında kalan yönetmelikte yazan diğer yerler ise belediyenin anlaşmalı tesisine vermek durumunda.
Tehlikesiz atık ile ambalaj atığı birebir aynı şey değildir.

evet tehlikesiz atık ve ambalaj atığı aynı şey değil. ama ambalaj atıklarını osb ler hariç diğer işletmeler de dahil belediyenin atık yönetim planı dahilinde belediye ile sözleşmeli TAT a vermek zorunda.