Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kirlenmiş saha bilgi sistemi-denetim

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Olgaç SÜRMELİHİNDİ tarafından paylaşıldı.

 1. Arkadaşlar kolay gelsin. Toprak kirliliği-kirlenmiş saha bilgi sistemine istinaden il çevre ekiplerince denetime geldiklerinde aşağıdaki envanter ve denetim bilgi formunu düzenlediler. Kafanıza takılan bir soru olursa sorabilirsiniz. İyi çalışmalar.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Büşra Mülayim

  Büşra Mülayim CMNet Üyesi

  Arkadaşlar endüstriyel atıksuyu oluşmayan tesislerde kanal bağlantı izni almak zorunda mı?
   
 3. jn6zo

  jn6zo CMNet Üyesi

  @Olgaç Sürmelihindi Kirlenmiş saha bilgi sistemine bildirim yapan tüm firmalara denetime mi gidilecekmiş?
   
 4. Yiğit Coşaner

  Yiğit Coşaner CMNet Üyesi

  selam,

  faaliyet ön bilgi formu doldurduğumuz bir istasyonda su kuyusu var. Kuyu suyunu sadece kullanma suyu olarak kullanıyorlar,içme suyu değil ve sayaç bağlı.

  Ancak kuyu ruhsatı bulunmuyor. Bildirim yaparken nasıl bir yol izlemeliyiz? tavsiyesi olan?
   
 5. Büşra Mülayim

  Büşra Mülayim CMNet Üyesi

  Derinlik istiyor kuyuyla ilgili bunu öğrenmelisin
   
 6. Yiğit Coşaner

  Yiğit Coşaner CMNet Üyesi

  Kuyu derinliği vs. gibi bilgiler mevcut , kuyu dediğim de keson kuyu ya da eski tabirle osmanlı kuyusu denilen kuyulardan değil yalnızca içine dalgıç geçecek büyüklükte açılan bir kuyu ancak yine de yeraltısuyunu kullandığı için sorun teşkil ediyor.

  Öğrenmek istediğim kuyu ruhsatı işi kafamı bulandırdı yani belediye buna sayaç takarken sormuyor mu ruhsat aldınız mı diye?
   
 7. Büşra Mülayim

  Büşra Mülayim CMNet Üyesi

  kuyu ruhsatı nerede geçiyor ki? Ben öyle bir bilgi girmedim
   
 8. Yiğit Coşaner

  Yiğit Coşaner CMNet Üyesi

  @Büşra Mülayim yok sisteme girerken demiyorum Büşra Hanım. Yani ileride denetime vs. gelinirse şu bildirimde yazan kuyuyu da görelim dendiğinde ruhsatını da görmek istemezler mi?
   
 9. Büşra Mülayim

  Büşra Mülayim CMNet Üyesi

 10. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  @Yiğit Coşaner
  Merhaba,
  Size nacizane tavsiyem;
  Bildirim yapmanız bir yandan da Yeraltı suyu kullanma belgesi müracatınızı başlatmanız.
  İl Müdürlüğü tarafından da inceleme yapılacağı ve Yönetmelik Ek-4 formu doldurulacağı için kuyu bir şekilde tespit edilirse siz zan altında kalırsınız.

  Potansiyel kirlenmiş sahaların şüpheli saha listesine alınması
  MADDE 10 – (1) Potansiyel kirlenmiş sahalarda,
  a) Faaliyet Ön Bilgi Formları, Ek-4’de yer alan Faaliyet Ön Bilgi Formu Değerlendirme Kriterlerine göre il müdürlüğü tarafından değerlendirilir. Değerlendirme kriterlerinden en az birinin geçerli olması halinde ilgili saha, şüpheli saha listesine dahil edilir.
  b) Endüstriyel kazalar veya doğal afet sonucu meydana gelen endüstriyel kazalar da dahil olmak üzere kaza bildirme veya rapor etme formu veya Ek-5’de verilen Bildirim Formuna göre bildirim yapılması durumunda, saha Bakanlık veya il müdürlüğünce şüpheli saha listesine dahil edilir.
  c) Bakanlık veya il müdürlüğünce yürürlükteki mevzuat kapsamında gerçekleştirilen denetimler sırasında uygunsuzlukların belirlenmesi halinde saha, il müdürlüğünce şüpheli saha listesine dahil edilir.
   
  Yiğit Coşaner bunu beğendi.
 11. Büşra Mülayim

  Büşra Mülayim CMNet Üyesi

 12. hersanlioglu

  hersanlioglu CMNet Üyesi

 13. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  @Büşra Mülayim Tesislerdeki mevcut durumun belirtilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir kuyu var ise beyanı yapılmalı bence. Sizin takıldığınız konu nedir?
   
 14. @hersanlioglu Tekstil firmaları için geçerli bir durum. Proseslerini anlatan plan.

  @Büşra Mülayim Bize saha denetimi yapılmadı diye söyledim ve bu her firma için yapılmayacak anlamına gelmez.

  @jn6zo Evet denetime gidecekler.
   
  jn6zo bunu beğendi.
 15. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Dün birkaç memur(güya memur :eek:) ile görüştüm. Kirlenmiş sahalara dair hiçbir şey bilmediklerini söylediler ve her geleni onaylayacaz dediler. Velhasılkelam denetim yok direk onaylıyorlarmış ama sistem otomatik sonucu değerlendiriyormuş. Mesela tank için sorulan sorularda korozyon gibi birkaç madde vardı hiçbiri işaretlenmemiş ise sistem otomatik şüpheli bildirim deyip beyanı reddediyormuş... @Olgaç Sürmelihindi bilgi amaçlı paylaşim dedim broo :okyrm:
   
 16. jn6zo

  jn6zo CMNet Üyesi

  Bize de denetim ile ilgili bir şey söylemedi İl Müdürlüğü... Hatta onay yazısı bile gelmeyecek dediler. Sadece reddedilen bildirimler için yazı gidecekmiş. Yarın tekrar görüşeceğim. Yalnız bir sorum daha olacak, yazılı bildirim dosyasının havale olduğu memur mu geldi denetime? @Olgaç Sürmelihindi
   
 17. denetime gelecekler denildi. Sen istersen bir başkasına tekrar sor ve ben bir arakadaşımla daha görüştüm onlarada denetime geleceklermiş.

  @jn6zo başka memurlar geldi. Denetime gelmeden nasıl onaylayacaklar. Bakmaları ve incelemeleri lazım.
   
 18. jn6zo

  jn6zo CMNet Üyesi

  @Olgaç Sürmelihindi Mantık olarak bakıp inceleyerek onaylamaları doğru tabi ki. Fakat bunun kullanılan kimyasallarla ilgili bir beyan olduğunu düşünürsek; saha incelemesi yapmadan, paylaşmış olduğunuz listedeki belgelerle kirlenmiş saha bildiriminin onaylanması da çok alakalı gelmedi. İller arası bu kadar farklı uygulamalar nasıl olabiliyor anlamak mümkün değil.
   
 19. Söylemeyi unuttum, kimyasal kullanıyor musunuz diye sordular ve ben prosesi ve genel işleyişi anlattım. Sahanın tamamını gezmediler ve bir kısmına baktılar desem daha doğru olur. Firmanın a dan z ye herşeyini anlattım
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?