• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kirlenmiş saha bilgi sistemi-denetim

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
-
Arkadaşlar kolay gelsin. Toprak kirliliği-kirlenmiş saha bilgi sistemine istinaden il çevre ekiplerince denetime geldiklerinde aşağıdaki envanter ve denetim bilgi formunu düzenlediler. Kafanıza takılan bir soru olursa sorabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Denetim Tutanağı.docx
    80.6 KB · Görüntüleme: 319
Arkadaşlar endüstriyel atıksuyu oluşmayan tesislerde kanal bağlantı izni almak zorunda mı?

selam,

faaliyet ön bilgi formu doldurduğumuz bir istasyonda su kuyusu var. Kuyu suyunu sadece kullanma suyu olarak kullanıyorlar,içme suyu değil ve sayaç bağlı.

Ancak kuyu ruhsatı bulunmuyor. Bildirim yaparken nasıl bir yol izlemeliyiz? tavsiyesi olan?

Kuyu derinliği vs. gibi bilgiler mevcut , kuyu dediğim de keson kuyu ya da eski tabirle osmanlı kuyusu denilen kuyulardan değil yalnızca içine dalgıç geçecek büyüklükte açılan bir kuyu ancak yine de yeraltısuyunu kullandığı için sorun teşkil ediyor.

Öğrenmek istediğim kuyu ruhsatı işi kafamı bulandırdı yani belediye buna sayaç takarken sormuyor mu ruhsat aldınız mı diye?

@Büşra Mülayim yok sisteme girerken demiyorum Büşra Hanım. Yani ileride denetime vs. gelinirse şu bildirimde yazan kuyuyu da görelim dendiğinde ruhsatını da görmek istemezler mi?

@Yiğit Coşaner
Merhaba,
Size nacizane tavsiyem;
Bildirim yapmanız bir yandan da Yeraltı suyu kullanma belgesi müracatınızı başlatmanız.
İl Müdürlüğü tarafından da inceleme yapılacağı ve Yönetmelik Ek-4 formu doldurulacağı için kuyu bir şekilde tespit edilirse siz zan altında kalırsınız.

Potansiyel kirlenmiş sahaların şüpheli saha listesine alınması
MADDE 10 – (1) Potansiyel kirlenmiş sahalarda,
a) Faaliyet Ön Bilgi Formları, Ek-4’de yer alan Faaliyet Ön Bilgi Formu Değerlendirme Kriterlerine göre il müdürlüğü tarafından değerlendirilir. Değerlendirme kriterlerinden en az birinin geçerli olması halinde ilgili saha, şüpheli saha listesine dahil edilir.
b) Endüstriyel kazalar veya doğal afet sonucu meydana gelen endüstriyel kazalar da dahil olmak üzere kaza bildirme veya rapor etme formu veya Ek-5’de verilen Bildirim Formuna göre bildirim yapılması durumunda, saha Bakanlık veya il müdürlüğünce şüpheli saha listesine dahil edilir.
c) Bakanlık veya il müdürlüğünce yürürlükteki mevzuat kapsamında gerçekleştirilen denetimler sırasında uygunsuzlukların belirlenmesi halinde saha, il müdürlüğünce şüpheli saha listesine dahil edilir.

Dün birkaç memur(güya memur :eek:) ile görüştüm. Kirlenmiş sahalara dair hiçbir şey bilmediklerini söylediler ve her geleni onaylayacaz dediler. Velhasılkelam denetim yok direk onaylıyorlarmış ama sistem otomatik sonucu değerlendiriyormuş. Mesela tank için sorulan sorularda korozyon gibi birkaç madde vardı hiçbiri işaretlenmemiş ise sistem otomatik şüpheli bildirim deyip beyanı reddediyormuş... @Olgaç Sürmelihindi bilgi amaçlı paylaşim dedim broo :eek:kyrm:

Bize de denetim ile ilgili bir şey söylemedi İl Müdürlüğü... Hatta onay yazısı bile gelmeyecek dediler. Sadece reddedilen bildirimler için yazı gidecekmiş. Yarın tekrar görüşeceğim. Yalnız bir sorum daha olacak, yazılı bildirim dosyasının havale olduğu memur mu geldi denetime? @Olgaç Sürmelihindi

@Servin Uludağ
denetime gelecekler denildi. Sen istersen bir başkasına tekrar sor ve ben bir arakadaşımla daha görüştüm onlarada denetime geleceklermiş.

@jn6zo başka memurlar geldi. Denetime gelmeden nasıl onaylayacaklar. Bakmaları ve incelemeleri lazım.

@Olgaç Sürmelihindi Mantık olarak bakıp inceleyerek onaylamaları doğru tabi ki. Fakat bunun kullanılan kimyasallarla ilgili bir beyan olduğunu düşünürsek; saha incelemesi yapmadan, paylaşmış olduğunuz listedeki belgelerle kirlenmiş saha bildiriminin onaylanması da çok alakalı gelmedi. İller arası bu kadar farklı uygulamalar nasıl olabiliyor anlamak mümkün değil.

@jn6zo
Söylemeyi unuttum, kimyasal kullanıyor musunuz diye sordular ve ben prosesi ve genel işleyişi anlattım. Sahanın tamamını gezmediler ve bir kısmına baktılar desem daha doğru olur. Firmanın a dan z ye herşeyini anlattım