• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kirlenmiş sahalar ön bilgi formu

İlayda T.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Doruk Çevre Danışmanlık
Herkese Merhabalar,
Kirlenmiş Sahalar Ön Bilgi Formu ile ilgili bir sorum olacaktı. Kimyasalların MSDS'lerinde CAS No bulunmuyor. İçerisindeki bileşenlerin ayrı ayrı CAS numaraları ve karışım yüzdeleri mevcut. Bu kimyasalları sisteme nasıl girebilirim? Ön bilgi formunu nasıl dolduracağım hakkında bilgi verebilir misiniz?

Merhaba,

Ben firma girişimi yaparken tüm kimyasal malzemelerin içeriğine göre kayıt yapmıştım. EÇBS/ Kirlenmiş Saha Bilgi Sisteminde Yardımcı Belgeler kısmından dokümanlara bir bakın isterseniz. Yine aynı alanda KSBS yardım masası var oradan da bilgi talep edebilirsiniz.

EÇBS den Kirlenmiş Sahalar bilgi Sistemini açıp bir tane üzerinize tanımlı tesis seçin biraz dolanırsanız sıkça sorulan soruları göreceksiniz.

9. soru sizin sorununuzun cevabı. Orada diyor ki;

Örnek:
Karışım beş farklı kimyasaldan oluşuyor öncelikle malzeme güvenlik formlarına bakılmalı, kimyasallar tehlikeli kimyasal ise sadece tehlikeli kimyasalların girişi yapılmalıdır. Karışımın toplam miktarı 55 ton/yıl ve içeriğindeki "a tehlikeli kimyasalı" nın karışımdaki oranı %12 ise 55ton/yıl * 12% = 6,6 ton/yıl a kimyasalı olarak sisteme veri girişi yapılmalıdır.

İl Müdürlüğümüze sunulacak olan Faaliyet Ön Bilgi Formunda bileşim miktarı bu örneğe göre %12 olarak beyan edilmelidir.

Aynı karışımda farklı tehlikeli kimyasallar bulunuyor ise aynı yöntem ile sisteme veri girişinde bulunulmalı ve İl Müdürlüğümüze sunulacak olan Faaliyet Ön Bilgi Formu aynı şekilde doldurulmalıdır.

Bir de kullandığınız x kimyasalınız 1 tonun altındaysa girmeye gerek yok.