Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kirlilik önlem payı ve endüstriyel atıksuların arıtımı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Mehmet Şahin Gündoğdu tarafından paylaşıldı.

  1. Öncelikle herkese iyi çalışmalar. Bildiğiniz gibi ülkemizde her belediye kendi kanalizasyon sistemine dökülen endüstriyel atiksularda kendi parametrelerini kullanmakta. Yalniz isin garip tarafi turkiyede ki hemen hemen her atiksu aritma tesisi projeleri aynidir. Bu değıskenliğin yasaniliyor olmasinin tek sebebi ise her sehire ait bilirkisilerin farklilik gostermesidir. Bu anlamda gerek universiteler olsun gerekse hocalarimiz olsun yeni uretilen sistemlerin kullanilmasina ön ayak olmaktan çok karşi durmaktalar. Tabi bu arada tum hocalarimizi ve universitelerimizi kast etmiyorum. Ülkemizde yenilikçi bir çevre mühendisliği kavraminin oluşmamasina çok üzülüyorum bu bağlamda. K.O.I si yüksek Un,susam gibi endüstriyel proses sularinin hala çökeltim havuzlariyla aritiminin olacağina inanan bu hocalarin bizlere vermiş olduğu eğitimlerinde ne derece sağlikli olduğunu düsünmek çok büyük bir soru isareti haliyle. Bir çevre mühendisi olarak hiç bir kimyasal ürün kullanmadan düsük bir işletim maaliyetiyle bu sularin aritimini gerçeklestirebiliriz. Çünkü bir mühendissek eğer bazi şeyleri mümkün kilmak ve yenilikçi olamak üretmek zorundayiz.Sektörel bazda değisiklik gösteren kirlilik önlem payi adi altinda toplanan paralar,uygulanan cezalar ve de firmalari hayal kirikligina ugratan hocalarimiz sayesinde ciddi anlamda çevre mühendislerine bakiş açisi gün ve gün değistirmektedir.Genç çevre mühendisleri olarak kaliplari her anlamda kirmamiza izin vermeniz dileğiyle. Herkese iyi çalışmalar.

    Öncelikle bir isyan havasinda yazmiş olduğum bu mesaj için tenzih ettiğim hocalarimizdan özür diliyorum.Mesleğimizin yazilanlardan ve yapilardan ibaret olmadiğini kanitlamanin sorumluluğunda olan bir çevre mühendisi olarak harcadiğimiz emek ve çok ciddi yatirimlarla ortaya çikardiğimiz bir ürüne ön yargili olarak bakilmasi ve önünün sürekli engelleniyor olmasinin üzüntüsünü yaşadiğim bir anda yazdim bu mesaji. AKM den kaynaklanan KOI giderimini sağladiğimiz sistemimizin mantiğini kavrayamayan bir çok kişiyle savaşimiz yordu sizlerde hak verirsiniz ki. Yaptiğimiz araştirmalarda almanyada 1 cm çapinda yapilan bir filtrasyon sistemine bu kadar sevinilirken bizim 22 mikron olarak tasarladiğimiz ve hiç bir kimyasal kullanmadiğimiz sistemimizin sevincini yaşayamamiz çok üzücü. Burdan ümit ediyorum ki hep birlikte başarabildiğimizi herkese kanitlamanin mutluluğunu yaşayabiliriz. Çevre mühendislerine karşi bu olumsuz düsünceleri kirabiliriz. Hepinize başarilar ve saygilar sunuyorum.
     
    hazeldogan, Melih Coşar ve Burak Algül bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?