Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kirma eleme tesisi emisyon ölçüm hesabi

Konu, 'ARŞİV' kısmında merved2501 tarafından paylaşıldı.

 1. merved2501

  merved2501 CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,
  Size acil sorum olacaktı, 1800 metrekarelik kapalı alanda kurulu olan 140 ton/saat kırma eleme tesisine 12 yerden toz toplama sistemi kurulup tek çıkıştan emisyon çıkışı olacaktır, biz firmayla sözleşme imzalayacağız fakat emisyon çıkışının hesabını nasıl hesaplayacağım bilemedim, sözleşmeye atıyorum 100 mg/Nm3'ü geçmeyecektir diye bir rakam yazmak zorundayım fakat nasıl hesaplanacağını bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
   
 2. Muharrem

  Muharrem CMNet Üyesi

  SKHKKY, İşletmeler İçin Hava Emisyonu Esas ve Sınır Değerleri başlıklı Ek-1 bölümünde;
  “….
  b) Toz şeklinde emisyon:
  2.1) Çapı 5 milimetre ve daha büyük tane boyutlu maddelerin doldurma, ayırma, eleme, taşıma, kırma ve öğütme işlemleri; sabit tesislerde ve kapalı alanlarda (kamyonların malzeme boşalttığı ilk kırma ünitesi hariç) gerçekleştiriliyorsa, baca ile atılan toz emisyonları, aşağıda verilen sınır değerleri sağlamak zorundadır. Bu işlemler sırasında çıkan toz emisyonu özel toz içeriyor ise Ek-1 in (g) bendinde yer alan sınır değerler aşılmamak kaydıyla toz emisyonu için aşağıdaki sınır değerler geçerlidir. Aynı ünitede çok sayıda baca varsa, bacaların atık gazlarının kütlesel debileri toplanarak değerlendirilir.
  Doldurma, ayırma, eleme, taşıma, kırma ve öğütme işlemleri sabit tesislerde ve kapalı alanlarda gerçekleştirilmesi halinde ortaya çıkan gazlarla (baca ile) atılan toz emisyonları sınır değerleri:
  toz emisyonları
  (1,5kg/saat veya altındaki emisyon debileri için) 200 mg/Nm3
  toz emisyonları
  (1,5kg/saat –2,5 kg/saat arası emisyon debileri için) 150 mg/Nm3
  toz emisyonları
  (2,5 kg/saat veya üzerindeki emisyon debileri için) 100 mg/Nm3
  …..
  2.2) …..
  Tane boyutu 1≤mmçap<5mm olan maddelerin doldurma, ayırma, eleme, taşıma, kırma, öğütme işlemlerinin kapalı alanlarda yapıldığı tesislerden kaynaklanan ve baca ile atılan toz emisyonları 75 mg/Nm3 sınır değerini geçemez.
  ….
  2.3) Çapı 1 (bir) milimetreden küçük tane boyutlu maddelerle üretim yapan (doldurma, ayırma, eleme, taşıma, kırma, öğütme işlemleri) makineler, atmosfere kontrolsüz (kaçak) emisyon yayılımını engelleyecek şekilde kapalı mekanlarda çalıştırılır. Bu tesislerden kaynaklanan tozlar toplanıp, toz ayırma sisteminden geçirilir. Bu tesislerden baca ile atılan toz emisyonu 75 mg/Nm3 sınır değerini geçemez. Bu boyutta toz emisyonu yayan maddelerin şayet üst yüzeydeki nem oranı en az %10 olacak şekilde tesis donatılmamışsa, çapı 1 (bir) milimetreden küçük öğütülmüş, tozlu maddelerin taşınması, kapalı sistemlerle yapılır ve kapalı alanlarda depolanır. Boşaltma ve paketleme tesislerinde toz emisyonlarına karşı tedbir alınır.
  ….” der.
  Bu durumda herhangi bir hesaplama yapmanıza gerek yok. Yönetmelik sınır değerlerini baz alabilirsiniz.

  Ama bence; İleride olabilecek değişiklikleri düşünerek şartnameyi sınır değerin altında tutmakta fayda var…

  Ayrıca konsantrasyon sınır değeri dışında "kütlesel debiyi"de dikkate alırsanız iyi olur. Ama bunun için hacimsel debiye ihtiyacınız olacak...
   
 3. merved2501

  merved2501 CMNet Üyesi

  Muharrem Bey teşekkür ederim cevabınız için, peki kütlesel debi hesabını nasıl yapacağım? bu konuda da bilginiz varsa paylaşırsanız mutlu olurum.
   
 4. Muharrem

  Muharrem CMNet Üyesi

  Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği'nin Ek-6 bölümüne bakabilirsiniz.

  Ama hacimsel debi bilgisini ancak, projeyi yapan firmadan alabilirsiniz.
   
 5. realastala

  realastala CMNet Üyesi

  Bu Çıkışı bir filtrasyon sisteminemi bağlayacaksınız.Torbalı Filtre gibi.?
   
 6. merved2501

  merved2501 CMNet Üyesi

  12 jet pulse sistem olacak, onu sonra tek bir çıkışa bağlayacağız. Sistem bu şekilde olacak
   
 7. realastala

  realastala CMNet Üyesi

  O zaman Değerler belli SKHKKY'ne göre konsantrasyon 200 mg/Nm3 ü aşmayacak (Ek-1.B.2.1),kütlesel debiside 10 kg/saat geçmeyecek,(Ek-3.d.2).
   
 8. Muharrem

  Muharrem CMNet Üyesi

  Kütlesel debiye (1,5 kg/saat altında olacağına) nasıl karar verdiniz?

  Bide tesiste 5 mm ve üzeri malzeme üretildiğine :okyrm: