• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kızılay kent meydanı ve çevresi kentsel tasarım ulusal proje fikir yarışması

Murat Erdem

Kayıtlı Kullanıcı
KIZILAY KENT MEYDANI VE ÇEVRESİ KENTSEL TASARIM ULUSAL PROJE FİKİR YARIŞMASI

Bugün bir otoyolu andıran Atatürk Bulvarı’nın kestiği, sadece hızla geçilecek bir alan olarak algılanan, karşıya geçmenin çok zorlaştığı, 2001 yılından beri her türlü eylemin yasaklandığı, gece yaşayamayan, Kızılay binasının yıkımıyla önemli bir değerini yitiren, yeni binaların ezici ölçeğinden olumsuz etkilenen, kent genelinde artan alış veriş merkezleri nedeniyle ilginin azaldığı KIZILAY KENT MEYDANI…

Öte yandan Ulus’tan başlayıp Kavaklıdere’de sonlanan meydanlar dizgesinin odağı, çevresinde uygulanmış ve önerilmiş yaya sokaklarının birleşme mekanı, modern Ankara’nın agorası, son döneme kadarki toplumsal muhalefetin eylem alanı, kısacası başkent Ankara’nın siyasi tarihinin, sosyal ve kültürel yapısının şekillendiği merkez olan KIZILAY KENT MEYDANI…

TMMOB’ye bağlı kent mücadelesinde etkin görev alan meslek odaları 4. Kent Düşleri “Kızılay Kent Meydanı Ve Çevresi Kentsel Tasarım Ulusal Proje Fikir Yarışması”nı açıyor. Farklı disiplinlerden lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin ekip olarak katılacağı yarışma, kentlinin ve sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle gerçek bir katılım sürecini işletmeyi amaçlamaktadır.

Yarışma, lisans ve yüksek lisans öğrencileri olmak üzere iki kategoride ulusal ve tek aşamalı olarak gerçekleştirilecektir. Yarışmaya katılan her fikir projesi kent açısından önemlidir; bu nedenle bu yarışma sürecinde her önermenin tartışılabilir ve paylaşılabilir kılınmasını sağlayacak tartışma ortamları düzenlenecektir. Yarışma katılımcılarının, önerdikleri projelerin düşünsel altyapılarını ortamla paylaşmaları ve projelerini sunulup tartışılacağı platformlara katılması beklenmektedir.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın birlikte düzenlediği ve Çankaya Belediyesi, Kavaklıderem Derneği, Vehbi Koç ve Ankara Araştırmaları Merkezi (VEKAM), Mülkiyeliler Birliği, Yüksel Caddesi ve Çevresini Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği’nin desteklediği 4. Kent Düşleri “Kızılay Kent Meydanı Ve Çevresi Kentsel Tasarım Ulusal Proje Fikir Yarışması kayıtları başlamıştır. Yarışmaya katılmak isteyenler
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinden kayıt olabilir, alanla ilgili pafta ve belgelere ulaşabilirler. 25 Eylül 2009 tarihinde projelerin teslim edileceği yarışmanın kolokyumu 9 Ekim 2009 tarihinde gerçekleştirilecek ve 5 –10 Ekim 2009 tarihleri arasında da projeler sergilenecektir.

Tüm lisans ve yüksek lisans öğrencilerini bu heyecana katılmaya, KENTe dair DÜŞLER kurmaya ve ideallerini toplumla paylaşmaya; tüm kentlileri, yerel yöneticileri, kamu idarecilerini, meslek odalarını, sivil girişimleri bu duyarlılığın yaygınlaşması için birlikteliğe ve ortak hareket etmeye davet ediyoruz.

Kent düşleri oluşturmak ve bu düşlerin toplumla buluşmasını sağlayarak ortak heyecanlara dönüşebilir kılmak olanaksız değildir.

KENTLERİMİZİN SAKİNİ DEĞİL, SAHİBİ OLALIM!

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

Jüri Üyeleri

ASATEKİN, Gül – Mimar (Doç. Dr. ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi)
BABALIK, Ela – Şehir Plancısı (Doç. Dr. ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi)
BALCIOĞLU, Erdoğan – İnşaat Mühendisi
BAYRAKTAR, Nuray – Mimar (Yrd. Doç. Dr. Başkent Üniversitesi İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi)
ELKER, Cüneyt – Mimar (Prof. Dr. Çankaya Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi)
ERKAL, Namık – Mimar (Dr.ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi)
KIRAL, Ömer – Şehir Plancısı
NALBANTOĞLU, Oktan – Peyzaj Mimarı (Dr. Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Görevlisi)
ÖNCÜ, Erhan – Mimar – Ulaşım Uzmanı
SÖYLER, Fatih – Mimar
TEBER, Sedvan – Şehir Plancısı ( Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Görevlisi)
TOKOL, Ayşegül – Mimar (Dr. Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Görevlisi)
TORUNOĞLU, Ethem – Çevre Mühendisi (Çankaya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü)
Yedek Jüri Üyeleri

BÜLENT BATUMAN (Yrd. Doç. Dr. Mersin Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi)
CÂNÂ BİLSEL – Mimar (Doç. Dr.ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi)
KUMRU ARAPKİRLİOĞLU – Şehir Plancısı (Dr. Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Görevlisi)
AYŞE TEKEL – Mimar ( Yrd. Doç. Dr. Gazi Üniversitesi Mühendislik- Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi )
OZAN DEVRİM YAY – Çevre Mühendisi ( Yrd. Doç. Dr. Anadolu Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi )
İSMAİL HAKKI ACAR – İnşaat Mühendisi
GAYE ÇULCUOĞLU – Peyzaj Mimarı (Dr. Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Görevlisi)
Danışman Jüri Üyeleri

BÜLENT TANIK – Şehir Plancısı – Ankara Çankaya Belediye Başkanı
HALUK KARA – Mimar – TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi
ERDAL KURTTAŞ – Şehir Plancısı – TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı
BURÇAK KARAMAN UYSAL – Çevre Mühendisi – TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Sekreteri
ZÜBER AKGÖL – İnşaat Mühendisi – TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Genel Saymanı
SEVİN OSMAY – Kent Sosyoloğu – Şehir Plancısı
METE ORER – İnşaat Mühendisi
IŞIK AKSULU – Mimar (Prof. Dr. Gazi Üniversitesi Mühendislik- Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi )
AKIN SEVİNÇ – Mimar (Dr. Yeditepe Üniversitesi Mühendislik- Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi )
IŞIK KANSU – Gazeteci Yazar
YAŞAR SÖKMEN SÜER – Gazeteci