• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Klima suyu analizi nerede yapılır?

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İDEAL MAKİNA ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
haberlerde klimanın L. Pneumophilia adlı bakterinin zatürreye neden olduğu vardı bunu biliyordum zaten ama biri yorumlarda klimanın suyunu nerede tahlil ettirebiliriz demiş böyle birşey yapılabiliyor mu ? yapılıyorsa nereye başvurulmalı, ücretli midir?

Çevre lâboratuvarları yapabilir sanıyorum.
Bu bakterinin Lejyoner Hastalığına sebep olan bakteri olduğunu sanıyorum. Bir ara araştırmıştım biraz. Bu bakteriler sularda görülmesi daha ziyade normal ( Yani karşılaşılabilen durum ) deniliyordu ancak ciğerlere girmesi sonucunda bağışıklığı güçlü olmayan insanlarda hastalığa sebep olabiliyor diye okumuştum. Ciğerlere girmesi için de klima şu şekilde yardımcı oluyor:
Biliyorsunuz klimalarda su damlacıkları oluşabiliyor. Bu damlacıkların aeresol hâlinde havadan ciğerlere girmesi olasıdır. Öksürme refleksi o an yeterli olmazsa damlacık ciğerlere gidebiliyor. Tabi ki hizmet sektöründe iş yapan kurumlar için bu bakteri olmamalı diye tahmin ediyorum.
Otellerde çeşitli sularda bu analizlerin çevre lâboratuvarları tarafından yapıldığını biliyorum. Kısacası yapılabilir :)

evet lejyoner hastalığını bu bakteri yapıyor ama yorum yazan birinin sorusu evlerde olan klimalar içindi. gerçi filtrelere yerleşiyorsa sanırım öyle zaten filtrenin yılda 1 değiştirilmesi gerektiğini söylüyorlar. evlerimizdeki klimaların sularını nerede tahlil yaptırırız diyorlar. benim bildiğim böyle bir uygulama yok .