Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Koagülasyon / renk giderme / bitirme projesi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih D. tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

  Öncelikle merhabalar herkese,

  Bitirme projemde Koagülasyon ve Flokülasyon işlemi ile Tekstil atıksuyunda renk giderimi yapacağım yalnız tasarım konusunda bir takım problemlerim var. Önerilerinizi ve yönlendirmelerinizi bekliyorum;

  Q: 3000 m3/gün
  KOİ : 1200 mg/lt
  AKM: 250 mg/lt
  Renk: 1350 mg.lt/lt
  Ph: 11

  Koagülant: Alüm
  Alüm dozu: 300 mg/L
  Ph: 6,5-7

  Hızlı karıştırma: 5 dak ve G: 400 1/s
  Yavaş karıştırma: 30 dak ve G: 80 1/s

  Çökelme: Diktörtgen veya dairesel kesit
  Bekletme süresi: 2,5 saat

  Çamur yoğunlaştırma için bekletme süresi: 12 saat
  Koagülasyon çamuru için: Dekantör kullanılacaktır

  Nötralizasyon için: % 50'lik d= 1,4 g/ml H2S04 kullanılacaktır.

  Koagülasyon verimi;
  KOİ : % 96
  AKM : % 98
  Renk : % 99

  Teşekkürler..
   
 2. Nuri Kartal

  Nuri Kartal CMNet Üyesi

  elimde tekstil ile çalışılmış bir bitirme var umarım yardımı olur
   
  Fatih D. ve İ.Ercan bunu beğendi.
 3. MÇK

  MÇK CMNet Üyesi

  Dostum koagülasyon-flokülasyonla 1200 mg/lt KOİ yi %96 giderimle 48 mg/lt'ye düşüremezsin.Renk gideriminde sadece Alumla %99 giderimde fantazi olabilir.Zaten koagülasyon-flokülasyon ve çökeltim havuzlarının tasarımı verime göre yapılmaz.
   
 4. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

  Nuri Hocam çok teşekkür ederim..

  Çağrı Hocam, açıkcası tasarımın verime göre yapılıp yapılmadığını da bilmiyordum. Hocamın vermiş olduğu verileri direkt buraya yazdım. Birincisi niye verime göre yapılmadığını yada neye göre yapıldığını, ikincisi % 96 verimle 48 mg/lt ye niye düşürülemeyeceğini açıklarsanız benim için daha yapıcı olur.
   
 5. MÇK

  MÇK CMNet Üyesi

  Şimdi atıksuyunuz muhtemelen endüstriyel bir atıksu.Endüstriyel atıksuların karakteristiklerinde ciddi dalgalanmalar olur.Bugün atıyorum 1200 mg/lt KOİ gelir birgün 2000 mg/lt KOİ gelir.Tasarımı 1200'e göre yaptın napacaksın?Lisanstan hatırladığım kadarıyla hızlı karıştırma ünitesini hidrolik alıkonma süresi ve hız gradyanına,yavaş karıştırma ünitesi tasarımını hidrolik alıkonma süresi ve hız gradyanına ve çökeltim havuzu tasarımını yüzeysel hidrolik yük ve hidrolik alıkonma süresine göre tasarlarsın. Onuda geçtim kimyasal arıtmada verimi etkiliyen asıl kriter kimyasal dozundur.Kimyasal dozunu artırarak azaltarak kısmen istediğin verimi elde edersin.Kısmen diyorum çünkü çözünmüş KOİ kimyasal arıtmada kolay giderilmez.Kimyasal arıtmada ağırlıklı partiküler ve kolloidal formdaki KOİ'yi giderirsin.Ciddi bir çözünmüş KOİ bakiyen kalır.Bu yüzden % 96 verimle 48 mg/lt ye biraz zor.Şuan tahminim mevzuatta endüstriyel atıksu deşarj standartlarında 100 mg/lt KOİ altında bir standart yoktur.Sadece koagülasyon flokülasyonla deşarj standartını sağlayan çok nadirdir diye düşünüyorum.
   
  Hande Öztürk ve Fatih D. bunu beğendi.
 6. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

  Teşekkürler hocam,

  Acaba, Pamuklu tekstil atıksularında "ince ızgarada" tutalan katı madde miktarı ne kadardır ve AKM giderimi literatür olarak ne kadardır bilginiz var mı hocam?
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.