Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Koi çok yüksek

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Enderman tarafından paylaşıldı.

 1. Enderman

  Enderman CMNet Üyesi

  Tesisimize yağlı alkali su ve asidik karakterli su gelmekte . Biyolojik havuzumuzda koi yi nasıl düşürebiliriz ? Teşekkürler .
   
 2. Emrah Çakılkaya

  Emrah Çakılkaya CMNet Üyesi

  Merhaba, Biyolojik arıtmaya yada kimyasal arıtmaya gerek kalmadan hem suyunu arıtın hem de arıttığınız suyu geri kullanın.Yani Sıfır Deşarj yapalım.Özellikle yağlı atıksular için tesislerimiz mükemmel sonuç vermekte..İlgilenirseniz memnniyetle yardımcı olmaya çalışırız...emrah@cgdepurturkey.com mail atabilirsiniz
   
 3. H.Yet

  H.Yet CMNet Üyesi

 4. Enderman

  Enderman CMNet Üyesi

  @H.Yet Biraz detay geçeyim , alkali havuzundan ve asit havuzundan gelen sular , nötralizasyon havuzuna alınarak ph 7,5 - 8,5 aralığına getiriyorum . Ph ayarlandıktan sonra hızlı karıştırıcı ile koagülant kimyasalı ile koagülasyon ve sonrasına polielektrolit ile flokülasyon yapıp çökeltme havuzuna alınıyor . Sonra daf sıyırıcıdan tekrar yağ sıyrılıp biyolojik havuza geçiyor. Şuanda bakterilerim öldü sanırım suyun rengi siyah renk ve kokuyor. Bakteri ekimi yapılıp hava vereceğim bundan sonra sürekli . Tecrübe konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.
   
 5. H.Yet

  H.Yet CMNet Üyesi

  @Enderman Ben ne zamandır arıtma işlemlerini yapmıyorum. Bu nedenle de doğru bilgiler veremeyebilirim ama bana göre bekletme süreleri incelenmeli. Kimyasal arıtmada bekletme süresi fazla olması istenilmez. Bakteriler bu nedenle de ölmüş olabilir.
   
 6. Kerim Doyuran

  Kerim Doyuran CMNet Üyesi

  Merhaba Ender Bey,
  Bahsettiğiniz sorun ile ilgili firmamızda birçok çalışmalarımız oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoparkında kurulmuş ve sıvı atıklara özel çözümler üreten bir arge firmasıyız. Firmamız ile ilgili ayrıntı bilgiye www.envinova.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Karşılaştığınız sorunlar

  Merhaba Ender Bey,

  Karşılaştığınız sorunlar ile ilgili daha önce firmamızda bir çok çalışmamız oldu. Firmamız Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoparkı DEPARK'ta kurulmuş ve sıvı atıklara özel çözümler sunana bir firmadır. www.envinova.com.tr adresinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Karşılaştığınız sorun ile ilgili detaylı bilgileri kerim.doyuran@envinova.com.tr adresine gönderebilirseniz size yardımcı olabileceğimize inanıyorum.
   
 7. Wtcp

  Wtcp CMNet Üyesi

  Koagülasyon sonucu KOI gideirm verimi yüzde kaç seviyelerinde ?
   
 8. Kerim Doyuran

  Kerim Doyuran CMNet Üyesi

  ARGE firması olduğumuz için daha çok sizin atığınıza ve sizin yönlendirmelerinize göre istediğiniz seviyelere değerlerinizi indirmeye çalışıyoruz. Bu sadece KOİ için değil olası diğer yüksek değerleriniz içinde geçerli. En son çelik sanayinin lider firmalarından biri ile yaptığımız çalışmada KOİ değerlerinde yaklaşık %90 iyileşme sağlayarak KOİ değerlerini 200 mg/L değerlerine indirebildik. Çalıştığımız diğer firmaların örneklerinde de buna benzer verimler elde ettik. Aynı zamanda bu firmanın demir değerleri ile ilgili de sorunları bulunuyordu bu değeride 0,1 ppm seviyelerine indirebildik. Sizden de atık örneği alabilirsek üzerinde çalışmayı isteriz.
   
 9. Enderman

  Enderman CMNet Üyesi

  Kimyasal arıtma yaparak koagülasyon ve flokülasyon akabinde çökeltme havuzunda bekletme sonucu çıkan suyun KOİ si giren suyun KOİ si ile yarı yarıya . % 50 verim sağlayabiliyoruz.
   
 10. Wtcp

  Wtcp CMNet Üyesi

  Çok güzel. Peki kullandığınız kimyasallar nelerdir ve kaç ppm seviyelerinde dozlamalarla %50 giderim verimi elde edebiliyorsunuz?
   
 11. TecnoB

  TecnoB CMNet Üyesi

  DAf Ünitesini Yanlış Yerde Kullanıyorsunuz. Eğer Giriş Suyunu Daf Ünitesine Alırsanız ve Hatta Yardımcı Kimyasal'da Kulanırsanız Sorununuz Çözülür Büyük Olasılıkla... Mevcut Pozisyonunda'da Verim Alabilirsiniz Yardımcı Kimyasalla Ancak Maliyet Artar Diğer Türlü Kimyasal Tüketimide Düşecektir.
   
  Melis Kara bunu beğendi.
 12. Eyilmaz

  Eyilmaz CMNet Üyesi

  çok doğru önce yağ sıyırılmalı.çünkü yağlı atıksı bakterinin etkisiz hale gelmesine neden olur.