• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Koi değeri düşürme

Oğuzhan DANYILDIZ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre Mühendisi
Arkadaşlar merhaba, balık işleme ve paketleme tesisimiz bulunmaktadır. Burada bulunan önlem tesisimize yıkama sularımız, az da olsa balık yağı ve balık kalıntıları gelmektedir. KOİ değerimiz en son 918 mg/L çıktı. Bu değeri 800'ün altına çekmemiz gerekmek. Önerileriniz nelerdir?

Sistemin girişine yağ tutucu koyabilirsiniz. (ızgara sisteminin var olduğunu düşünüyorum ve yazmıyorum.)
İmkan var ise konulacak yağ tutucudan sonra küçük bir dengeleme havuzu ilave edilerek ön çökeltme işlemine ilave işlem yapılabilir.

@H.Yet Teşekkür ederim öneriniz için. Peki ön çökeltme işleminden geçen suyun biriktirildiği havuzdaki bekleme süresini azaltıp, suyu havalandırsam KOİ değerine etkisi ne olur sizce?

Farklı sektörde atık suda koi sıkıntısı yaşadım. Kullandığımız deterjanların kullanımlarını otomatik dozaj pompaları kullanarak ve deterjanları değiştirerek otomatik olarak düşürdük.

Merhaba, hastanelerimizden birinde yemekhanemiz var ve yemekhanenin çıkışında da yağ tutucumuz var. Manuel olarak yağlar toplanıyor, lisanslı firmaya veriliyor. Aski numune aldı geçenlerde ve koi değerimizin yüksek çıktığını iyileştirme yapmamız gerektiğini söyledi ve köp ödeyeceğiz bunun için. Daha başka ne yapabilirim koi değerini düşürmek için yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

@Gizem Sunar

Gizem Hanım merhaba,

Atıksuyu deşarj etmeden önce son çökeltim yapma imkanınız var mı ? küçükte olsa bir havuz yardımıyla koagülant eklenip öyle bakılabilir.

Açıkçası ortam çok küçük, deşarj miktarı da az max. 10 m^3 tür günlük. Mutfaktan gelen atık su borusu hemen yağ tutucuya giriyor oradan da çıkışı ana kanalizasyon hattına bağlanıyor.

temizliği ve kullanımıyla ilgili bilgilendirme yaptım ama özel olarak dikkat etmem gereken bir şey var mı peki? yağ tutucuyu verimli kullanamıyoruz o halde.

sadece olabilir yazdım.

1 numune ile büyük bir ceza ile verilmesi çok mantıklı değil. Evet en kötü şartlarda dahi sizden limiti sağlamanız isteniyor ama yine de kötü niyetiniz var mı diye bakılmalı. işi garantilemek için çıkışta mikroelek kullansanız mantıklı olur mu bilmiyorum

Numuneyi aski geldi aldı. Daha önceden durum belgemiz vardı ama ruhsat olması gerekiyor dediler ve numune aldılar. Yüksek çıkınca da koi değeri KÖP ödeyeceksiniz diyorlar düzeltene kadar. Bu da bir nevi ceza tabi.