• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

KOI Ölçüm hesabı

cevreciyiz

CMNet Üyesi
Kayıt
8 Şubat 2012
Mesajlar
30
Beğeniler
38
#1
ÖLÇÜM HESABI

Kimyasal Oksijen İhtiyacı numunenin şiddetli asidik ortamda ,kuvetli bir oksitleyici olan dikromat ile kaynatılarak oksitlenmesini sağlayan 2 saatlik bir kaynatma sonucunda,tüketilmeden kalan oksitleyicinin miktarının standart indirgen madde çözeltisi ile volümetrik yoldan saptanması hesasına dayanır.Kaynama hesnasında uçucu organik maddelerin kaybını önlemek için geri soğutucularda çıkan buharın yoğunlaştırılarak ana kaba geri kazanılması gerekmektedir.
Numune ve K2Cr2O7 ile ortama katılan %50 H2SO4 ortamın asidik olmasını sağlar.Sülfirik asit içinde bulunan gümüş sülfat katalizör görevi yapar.Gümüş sülfat katılmaması halinde hem reaksiyon yavaşlar hemde uzun zincirli alifatik gruplar,heterosiklik aromatikler,uçucu organikler gibi bazı maddeler ölçüm dışında kalabilir.
Kimyasal Oksijen İhtiyacı Tayininde organik maddenin oksidasyonun denklemi aşağıdaki gibidir.
CnHaOb + c( Cr+72O7-2 )= + 8c H+ à n CO2 + . a + 8c . H2O + 2c Cr+3
2
Buradaki c katsayısı ;
c = . 2 . n + . a . _ . b .
3 6 3