Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kolanın yararları

Konu, 'ARŞİV' kısmında Murat Erdem tarafından paylaşıldı.

 1. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici CMNet Üyesi

  Coca Cola ile tarlalarınız daha yeşil

  Hindistan'ın güneyindeki Chattisgarh ve Andra Pradesh eyaletlerinde çiftçiler zararlılarla mücadelede yaratıcı bir buluşla ortaya çıktı. "Hem ucuz hem etkili" diyorlar ve Pepsi ya da Coca Cola ile ilaçlanan tarlalarının yemyeşil kaldığını söylüyorlar.

  cola.jpg
  Yüzlerce Hintli çiftçi artık uluslararası kimyasal tarım ilacı şirketlerinden pahalı ilaçlar almak yerine, pamuk ve biber tarlalarını Coca-Cola ile ilaçlıyor.
  Andra Pradesh'li çiftçi Gotu Laxmaiah, yeni ilacından çok memnun olduğunu söylüyor. Cola püskürttükten sonra tarlasındaki haşerelerin ölmeye başladığını görmüş.
  Ziraat uzmanları, bunu Colalı içeceklerin içindeki yüksek şeker oranının, tarım haşerelerine karşı etkili olabileceğini söyleyerek açıklıyor.
  Ama Pepsi ve Coca-Cola şirketleri, ürünlerinin içinde haşerelere zarar verecek hiç bir madde bulunmadığında ısrar ediyorlar.

  Daha ucuz
  Hindistan'ın Chattisgarh ve Andra Pradesh eyaletlerinde son bir kaç ay içinde yüzlerce çiftçinin pamuk ve biber tarlalarında Cola ile ilaçlama yöntemine başvurduğu haberleri geliyor.
  Ama yeni ilacın etkisi kulaktan kulağa yayıldıkça bu uygulamanın çok daha yaygınlaşması ve Monsanto, Shell, Dow gibi çok uluslu kimyasal ilaç şirketlerinin işlerinin etkilenmesi bile söz konusu olabilir.
  Bunda en önemli faktör kuşkusuz Colanın normal kimyasal tarım ilaçlarından en az on kat daha ucuz olması. Daha şimdiden bölgenin en ücra köşelerindeki küçük köylerde bile Colalı içeceklerin satışının arttığı dikkat çekiyor.

  Hem çevre dostu
  Ziraatçiler ise, Colanın tarım haşerelerine etkisinin, zehirli ilaçlarla aynı olmadığına dikkat çekiyorlar.
  Hintli bir ziraatçi olan Devendra Sharma, Colalı içeceklerin etkisini içindeki yüksek orandaki şekere bağlıyor ve "bence Colanın en yararlı kullanım alanı bulunmuş oldu" diyor.
  Bu şekerli madde ürünlerin üzerine püskürtüldüğünde, karıncaları cezbediyor ve karıncalar da zararlı böcekleri ve yumurtalarını yiyerek, ürünü kurtarıyorlar. Daha önce şeker kamışından elde edilen bir madde de aynı şekilde tarım zararlılarına karşı kullanılmış ve etkili olmuş.
  Dolayısıyla Hintli çiftçilerin Cola ile ilaçlama yöntemi belki sanıldığı kadar orijinal bir buluş değil ama zehirli kimyasal maddelerle kıyaslandığında çevre dostu ve kullanması daha güvenli bir yöntem olduğu söylenebilir.

  Hem de gübre
  Bir başka Hintli ziraatçi ise, Colalı içeceklerin gübre vasfının da bulunduğunu düşünüyor.
  Sanket Thakur, "Ürünün üzerine doğrudan karbonhidrat ve şeker püskürtüyorsunuz. Bu da bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirip, tarlanın daha iyi ürün vermesini sağlıyor" diyor.

  Coca-Cola'nın tepkisi
  Coca-Cola ise Hindistan'ın söz konusu eyaletlerinde satışlarını son istatistiklere göre yüzde 20 civarında artırsa da bu yeni gelişmeden pek hoşnut görünmüyor.
  Şirketin bölge müdürü Vikas Kocchar, çiftçilerin iddialarının hiç bir bilimsel temeli olmadığını söyledi.
  Coca-Cola Hindistan'da geçen yıl zor günler yaşamış, Andra Pradesh eyaletinde bir grup çiftçi şirketi, yeraltı su kaynaklarını tüketmekle suçlarken, hükumete bağlı bir komisyon, Hindistan'da üretilen Coca-Coca ve Pepsi Cola'nın kabul edilemeyecek oranlarda zehirli kimyasal madde içerdiği sonucuna varmıştı.
  Coca Cola'nın değişik kullanım alanları konusunda bir çok söylenti çıktı şimdiye kadar. Tuvalet ve lavabo temizliğinde çok etkili olduğu, araba camlarını çok iyi parlattığı iddia edildi.
  Hatta henüz farklı kaynaklardan doğrulanamayan haberlere göre, Çin'de sperm öldürücü doğum kontrol aracı olarak kullanımı çok yaygın...

  Kaynak : BBC Turkish
   
  Melih Coşar ve Elif Çelen bunu beğendi.
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  cola, "cola" olalı böyle zulüm görmedi :)
   
 3. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

  Biraz abartılmış gibi değil mi yahu? :) Ama hint; yani normaldir aşırılık onların en belirgin özellikleri :)


  Hepinize Colasız günler diliyorum, özellikle Ramazan'da :)
   
 4. Biraz mı bu kadar zararlı birşey ise satışına müdahale edilmeli
   
  Ercan Selvi bunu beğendi.
 5. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi  satışına müdahale edilebileceğini hiç zannetmiyorum, damla su misali gibi. colanın proses suyu işleniyor ama doğal kaynak suyu olarak satılıyor kimse de dur demiyor ( ya da diyemiyor ;) )
   
 6. Burak Algül

  Burak Algül CMNet Üyesi

  eski bir coca cola çalışanı olarak konuşayım hiç şaşırmadım. coca cola amerika ve avrupa ülkelerine göre en çok orta doğu ülkelerinde tüketilmekte. lavaboyu ise domestos kıvamında temizliyor.:) ben içmiyorum içen arkadaşlara saygım var ancak sigara için cola içmeyin.özelikkle küçük çoçuklarda fenilananin maddesi içerdğinden dolayı bir çok sıkıntı yaşatmaktadır.
   
 7. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

  ben ilkögretımde ıken fen bilgisi dersınde yaptıgım deneyı aktarayım: bır teneke kolanın ıcıne bır ufak et parçası koyduk ve ertesı gun aldıgımızda o etin gercekten pişmiş halde yumusacık yenılebılecek kıvamda oldugunu gordum.
   
 8. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Ne kadar kötü denilse de insanların büyük çoğunluğu bunu içerler çünkü içinde kafein var bir şekilde bunları unutturuyor anlık oluyor her şey. Benim çok aradığım bir içecek değil. Anca arada yemekte veya bir ortamda filan denk gelirse 1 bardak içebilirim yoksa da aramam. Bu aralar elma suyu takılıyorum iyiymiş.
   
 9. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

  Hımmm evet ice tea da yapıyor, cafeinden dolayı :( zaten önceden kola sevenler ( ki biri de ben oluyorum ) cafeinli içeceklere ihtiyaç duyuyor. Hoş ben kahveyi de, çayı da çok severim. Ben gibiler için bir tuzak resmen :(
   
 10. Burak Algül

  Burak Algül CMNet Üyesi

  meyve suları vs gibi meşrubatlarda aynı oranda zararlı.tabiki de gazlı içeçkler kadar olmasada yinede bir cok katkı maddesinden dolayı zarar vermekte ne yazıkkı.biz zararsız bir şey içmiyoruz ancak az zararlı olan maddeleri tüketmeye çalışıyoruz. çay kahve vs bu sıcaklarada ne kadar etkili tartışılır ama en iyisi bol miktarda su veya kendi başınıza hazırlayacağınız limonatalar gibi duruyor.aaa tabii bide ayran ver resmi içeçek olarak.:)
   
  Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
 11. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

  hımm en iyisi anne/anneanne/ babaanne usulü;) ohh mis misss, meyve sularını kendi yapıyor ya anneler bayılıyorum onlara :) ayyy olsa da içsek :D biz de çözüm bulduk :p onlarınki gibi olmasa da şeftali+vişne mevsiminde buzluğa depolayıp sıcak günlerde birlikte komposto yapıp suyunu içmek ;) bittecrübe tavsiye ederim :D
   
  Burak Algül bunu beğendi.
 12. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Kafein olmasaydı insanlar sadece su tüketirdi zaten. Diğer içeceklere pek ihtiyaç duymazdı bu konuda. Ice tea eskiden çok içerdim ama Ice tea koladan daha çok şeker içeriyor malesef o yüzden artık pek içmiyorum. Ice tea'nin koladan daha zararsız olduğunu düşünenler yanılıyorlar aslında. Çünkü içinde çok şeker var hep böyle şeyler içmeye tetikliyor. Zaten Ice tea ürünleri, kola firmalarının çıkardığı ürünlerdir. Çok fazla sağlık beklenmez yani :) yalnız Sprite var o çok güzel ya. 7-up da çok güzel aslında ama şeker oranı yüksek o yüzden mesafeli durmak en iyisi.

  Zaten bu ürünlerin tüketildiği yerler ne kadar sağlıklı ilk önce buna bakmak lazım. İşte alacaksın meyveni kendin sıkıp içeceksin en iyisi ve sağlıklısı bu. Hazır almak insanların kolayına gidiyor üşengeç ve tüketimi seven bir toplumuz bu yüzden manuel takılacaksın ben öyle yapmaya çalışırım.
   
 13. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

  Ya ama ama ama bunu söylememeliydiniz ben ne güzel kendimi avutuyordum. :( :D iyisi mi katı meyve sıkacaklarını hep el altında bulundurmalı miss gibi :)
   
 14. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bir vapurda, trende veya başka bir yerde gezerken mutlaka canınız bir şeyler çekebilir. O esnada yine dışarıdan alıp içme durumunda olursunuz buna çare yok malesef. Çünkü beden ve beyin o kafeini önceden de olsa almış. Aman ya hava sıcak içeyim şuradan soğuk bir kola ya da meyve suyu dersiniz çünkü çok önceden aldığınız kafein depoladı bu psikolojiyi size. Bu durumda az tüketmek ve evde olduğunuz sürece kendin yap mevzusuna girmek en iyisi işte bu yüzden :)
   
 15. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi  Aslında en güzeli, en mantıklısı. en çok fast food alanlarında gördüğüm çocukların annelerine kızıyorum ben. Kolaya da, hamburgere de, kızartmaya da aman bi kereden bişey olmaz zihniyetiyle alışıyor çocuklar. yazık sonradan da gelsin kilolu obez nesil :( ... neyse bu konu çok uzar ;)
   
 16. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Fast food'da insanı çeken iki şey var. Birincisi tuz, ikincisi ucuz ve hazır-hızlı yiyecek olması. Tüketiminin de kolay olması büyük faktör olduğu için ve az önce de belirttiğim gibi tüketimi seven bir toplum olduğumuz için malesef böyle şeyler hep popüler oluyor. Sanırım yapacak bir şey yok :)
   
 17. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

  Tüketimi sevmeyen toplum var mıdır diye düşündüm de :) yoktur herhalde. insanoğlunun hayal edebildiği her şey ihtiyacı oluveriyor. bir de gelenek, görenek belası ( bu biz hatunlarda daha çok kabul ediyorum ) var. kolay olması, hızlı olması...

  Popüler kültür çıkmazına giriveriyoruz bir anda. Tamam dünya bu yönde gidiyor bizim de dur diyemediğimiz çok şey var ama bari bu küçük şeylerle az da olsa geri durabiliriz.

  cümlelerimde korkunç olmuş, devrik, anlamsız. kusuruma bakmayın :) ama siz anlamışsınızdır anlatmak istediklerimi.
   
 18. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Tüketim çılgınlığı Abd'den gelme bir kültür aslında :) neyse bu konu başka dağılmasın konu iyice. Biz kolayı mümkün olduğu kadar az tüketmeye çalışalım. Onun dışında kendimiz yapmaya çalışalım bazı şeyleri. Kısmen iyi olacaktır. :harika:
   
 19. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi


  evet yukarıda bunu demek istemiştim bu konu çok uzar diye :) tuzaklardan uzak duralım hayatımızı anlamlandıralım :) ıyyyy sustum .
   
 20. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici CMNet Üyesi

  Kolanın bilmediğim bir yararını daha öğrenmiş bulunuyorum :)

  KWgqXWFGUrQ
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...