• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kömür cürufu yan ürün müdür?

Y.Yıldırım

Kayıtlı Kullanıcı
İşletmemizde linyit kömürünün kazanlarda yakılması sonucu ortaya cüruf atık mıdır yan ürün müdür? Bu cüruf bir firma tarafından ham madde olarak kullanılmak isteniyor

Kömür cürufunun kullanım alanları mevcut; yönetmelik de diyor ki:

Atık Yönetimi Yönetmeliği:
Yan ürün
MADDE 19 – (1) Üretim prosesi sürecinde ortaya çıkan; ancak asıl amacın bu maddenin üretimi olmadığı, maddeler veya malzemeler;
a) Üretim prosesinin ayrılmaz bir parçası olarak üretiliyor ve kapasite raporunda ürün/yan ürün olarak yer alıyor ise,
b) Gelecekte kullanımına yönelik talep sürekli ise,
c) Doğrudan bir proseste kullanılabiliyor ve üretildiği yerde fiziksel işlemler hariç olmak üzere başka işlemlerden geçmiyor ise,
ç) İkame edeceği maddenin standartlarına uygunluğunun ya da hammadde olarak kullanılması durumunda nihai ürünün ürün standardını bozmadığının belgelenmesi halinde,
d) Kullanımında çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek tedbirler alınıyor ise,
atık olarak addedilmeyerek, yan ürün olarak kabul edilebilecektir.
(2) Yan ürün olarak değerlendirilebilecek, bu maddenin birinci fıkrasındaki özelliklere haiz atıklar için uygunluk almak üzere Bakanlığa başvurulur.

Bilginize.

@cilgincevreci
Analiziniz de varmış. Bu gibi spesifik konularda görüş olmadan işlem yapmak biraz riskli oluyor. Farklı görüşler olabiliyor çünkü.
Bakanlığa bir görüş sorun derim.
Lisans aranacağını düşünmüyorum.

Arkadaşlar bir sorum olacak işletmelerde özellikle proseste (cevher zenginleştirme işlemleri ; yıkama-kurutma vs.) kullanım sonucu kömür cürufları (10 01 01), şlam atıkları(01 04 12) oluşmaktadır. Bu iki atık içinde Atık Yönetimi Yönetmeliği ek-4 te tehlikesiz atık sınıfında görünüyor fakat bu atıkları nasıl ve nereye bertarafa göndereceğiz? Bu atıklarla uğraşan varmı ne gibi işlemler yapabilirim?Yönetmelik ekinde tehlikesiz olarak tespit edilen atık için illaki de analiz yaptırmamız gerekirmi? Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler..

şahsi fikrimdir.. Bence yan ürün değil tehlikesiz atık.. Yan ürün olabilmesi için "Madde 19 a).." ya bakarsanız cürfun kapasite rap. yer alması gerekiyor.. Genelde firmalar ilgili Belediyelere veriyorlar bu atıkları. Ama kimse size neden çimentoya veriyorsunuz demez diye düşünüyorum.. Kolay gelsin..

Arkadaşlar Hatay ilinde 100202 İşlenmemiş Cüruf kodunu alabilen tesis için yardımcı olabilirim. Lisanslı tesislere gönderim zorunluluğu tabi ki var.