Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kontamine ambalaj

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında ceren123 tarafından paylaşıldı.

 1. ceren123

  ceren123 CMNet Üyesi

  arkadaşlar meraba

  bazı kimyasal madde ambalajları üzerinde geri dönüşüm sembolü var. Ancak içerisinde asitli sıvılar var. boşalması halinde ambalaj geri dönüştürülebilir olarak mı kabul edilecek?
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  150110 - Tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar olarak değerlendirilir. Atık tehlikeli maddeden arındırıldıktan sonra geri kazanılabilir. Zaten bunları lisanslı firmalar yapmaktadır.
   
 3. Emre Gezer

  Emre Gezer CMNet Üyesi

  konuyu realize edecek olursak; aşağıdaki örnekler bu gün yapılan bir denetimden alınmıştır.

  ürünlerin üzerinde tehlikelilik ibaresi yer almasına rağmen aynı zamanda geri dönüşüm ibaresi de mevcut. bu durum atık toplayan personelin ürünü hangi kategoride değerlendirmesi gerektiği hususunda kafasını karıştırıyor. hatta bir basınçlı kap üzerinde tehlike ibaresinin hemen yanında, çöpe atın ibaresi mevcut (kırmızı olan; 3. resim).

  böyle durumlarla karşılaştığınızda izlediğiniz yol nedir? ve bu durumun sebebinin (etiketlemenin bu şekilde olmasının) mantıklı bir açıklamasını bulabilen var mı?

  soru.jpg
   
 4. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Mantıklı açıklama yapmaya çalışıyorum (peşin söyleyeyim sınırları zorlayacağım)
  Bu ibareleri farklı iki departmandan insanlar ürün ambalajı üzerine eklemiş. Birinci grup İSG uzmanları... "Alevlenir" ve "Zararlı" gibi işaretler bu grup tarafından eklenmiş. Sonra muhtemelen bir Çevre görevlisi (!) bakmış ki Çevreye zararlı ibaresi yok "çöpe atın geri dönüşsün" demiş ..

  Akla zarar durumlar maalesef söz konusu olabiliyor. Ancak tehlikeli maddelerin en dış ambalajlarında dahil olmak üzere tehlikelilik sembolleri bulunmak zorunda ve geri dönüşüm ibareleri de bu dış ambalajları kapsıyor. Ancak çakmak gazı olarak ifade edilen lighter gas ambalajı basınçlı tüp olduğundan üzerinde işaretlendiği gibi çöpe atılmamalı. Bu tip durumlar için özellikle sahada oluşan atıklar belli ise üzerinde bulunan ibareye bakılmaksızın hangi atık türünün hangi grupta değerlendirilmesi gerektiğine sizin karar verip bilgisini sunmanız en doğrusu olacaktır.
  :) İyi çalışmalar..
   
  Mahmut Konukcu bunu beğendi.
 5. Ugur Ergene

  Ugur Ergene CMNet Üyesi

  Dün Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden alttaki yazı yayınlandı. Şimdi bu yazıya göre kontamine olmuş kimyasal ambalajları (15 01 10) tekrar aynı kimyasal konulması şartıyla kimyasal üreticisine UATF doldurmadan verebilir miyiz ? Yoksa sadece kimyasal üreticilerini mi etkiliyor ? Yardımcı olur musunuz ?
   

  Ekli Dosyalar:

  Arıkan17 bunu beğendi.
 6. Mahmut Konukcu

  Mahmut Konukcu CMNet Üyesi

  @Ugur Ergene benim anladığım;
  Eğer kullanmış olduğunuz kimyasallara ait kontamine ambalajları kimyasal madde üreticisine tekrar aynı maddeyi doldurması için geri gönderiyorsunuz(ki sizin göndermek istemenizden önce onun alıyor olması gerek), bu durumda taşıma ve bildirme sorumluluğu sadece üreticiye aittir ve yapması gerekenler anlatılmış. Ancak eğer siz kontamine ambalajlarınızı geri kazanım/bertaraf tesisine gönderiyorsanız 150110 üzerinden gerekli taşıma ve bildirme yükümlülüklerinizi yerine getireceksiniz.
   
  Yusuf Özkır ve Arıkan17 bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...