Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Körfez ülkeleri güneş enerjisine dönüyor

Konu, 'ARŞİV' kısmında Hakan Nizamogullari tarafından paylaşıldı.

 1. Hakan Nizamogullari

  Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

  Maliyetinin düşük ve üretim şeklinin birçok alternatifinin bulunması, yenilenebilir kaynaklardan olan güneş enerjisini birçok ülke için cazip hale getiriyor. Enerji kaynağı olarak petrolü kullanan ve tüm dünyaya petrol ihraç eden körfez ülkeleri, petrol rezevlerinin azalması sebebi ile farklı enerji kaynaklarına yöneldiler.

  Bu ülkelerin en başında Körfez İşbirliği Konseyi ( GCC ) üyesi olan Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan bulunuyor. Körfez ülkleri için yeni enerji kaynağı ise güneş.

  Körfez ülkelerinde devam eden projeler arasında en büyük yatırımlar güneş enerjisine yapılıyor. 6 körfez ülkesinde maliyeti 155 milyar doları geçen güneş enerjisi santrallerinin inşaatı devam ediyor. Yapılan inşaatların 2017 yılında tamamlanması hedefleniyor.

  Güneş enrjisine olan talep önümüzdeki yıllarda daha da artacak gibi gözüküyor. Maliyetinin düşük ve üretim şeklinin birçok alternatifinin bulunması, güneş enerjisini birçok ülke için cazip hale getiriyor.

  Suudi Arabistan Riyad'ta bulunan 36.300 metrekarelik santrali ile dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali sahip. Aynı zamanda yenilenebilir bir enerji olan güneş enerjisini iyi kullanan Suudi Arabistan, yıllık elektrik üretimini 2 katına çıkarmayı başardı.

  Time Turk
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...