Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kredi kartları gereksiz harcama tuzağı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Hakan Nizamogullari tarafından paylaşıldı.

 1. Hakan Nizamogullari

  Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

  Karabük Üniversitesi, Üretim Yönetimi ve Pazarlama Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Çağlar Çakmak önderliğinde “Kredi Kartının Plansız Satın Alma Davranışına Etkisi” konulu araştırmada, Türkiye’de sosyo-ekonomik sınıf olarak en üst sınıfın bir altı olan “B sosyoekonomik sınıf” içerisinde yer alan yüzde 71 erkek ve yüzde 29 kadın akademisyenlerin kredi kartı kullanımları ele alındı.

  Araştırmaya katılan akademisyenlerin, ortalama olarak 3 kredi kartına sahip oldukları, 11 yıldır kredi kartını kullandıkları ve tamamına yakınının geri ödemeleri düzenli yaptıkları belirtildi. Akademisyenlere, kredi kartının satın alma davranışlarına etkisi sorulduğunda yüzde 63.2’si “harcamalarımı artırdı” yanıtını verirken, yüzde 36.8’i ise harcamalarında bir değişiklik olmadığını ifade etti.

  Çakmak, yaptığı açıklamada, kredi kartının para yerine kullanılan kolay bir ödeme aracı olmasının yanı sıra satın alma davranışını da etkileyen önemli bir unsur olarak son yıllarda ön plana çıktığını söyledi. Tüketicilerin, kredi kartı ile ihtiyaç fazlası ve peşin paraya göre daha kolay satın alma eylemi gerçekleştirebildiğini vurgulayan Çakmak, şöyle devam etti:

  “Kredi kartı, plansız satın alma davranışı olarak da adlandırılan bu davranış şekli ile tüketicilerin kart borcu ödeme konusunda oldukça zorlanmalarına neden olabilmektedir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, araştırmaya katılan akademisyenlerin büyük bir kısmı harcamalarının arttığını belirtmiştir.”
   
  Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
 2. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Melih Coşar bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...