Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Krom sanayi atıksu arıtımı

Konu, 'ARŞİV' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Elinde, Krom sanayi Atıksularının arıtımı için bana yol gösterecek dökümanı olan var mı ?
   
 2. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  Metal iyonları hidroksit veya sülfür ile çöktürme ile giderilebilir.Genelde kireç ve kostik ile çöktürme yapabilirsiniz. Atıksuda Krom+6 iyonu varsa Krom+3 e indirgemeniz gereklidir.Bunun için sodyum sülfit bileşikleri kullanılır.Daha sonra Krom +3 hidroksit ile çöktürülebilir. Bunun dışında iyon değiştirme gibi alternatif yöntemler de bulunmaktadır.Ekte metallerin çöktürülmesi ile ilgili bir sunum yer almaktadır.
   

  Ekli Dosyalar:

 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim. İyi çalışmalar
   
 4. Melike İlbilgi

  Melike İlbilgi CMNet Üyesi

  Selamlar,
  Biz tesislerimizde kromu kimyasal çöktürme yöntemiyle gideriyoruz. Izgara ve dengeleme ünitelerinden gelen kromlu sular çöktürme ünitelerinde Na2CO3 veya MgO kimyasalları ile muamele ediyor. Na2CO3 kullanımında ve MgO kullanımında meydana gelen reaksiyonlar ise şöyle;


  Cr2(SO4)3 + 3Na2CO3 + 3H2O ======> 2Cr(OH)3 + 3Na2SO4 + 3CO2
  Cr2(SO4)3 + 3MgO + 3 H2O ======> 3MgSO4 + 2Cr(OH)

  MgO kullanımının maliyet anlamında daha avantajlı olduğunu ise pratik bir bilgi olarak size aktarabilirim. İnternette bu konuda döküman çok. Bir bakın bulamazsanız yardımcı olmaya çalışırım. İyi çalışmalar.
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Peki , şuan elimde bir analiz sonucu yok. Krom sanayisi atık sularında sıkça karşılaşılan kirleticiler nelerdir ? Cr'dan başka neleri göz önunde bulundurmalıyım ?
   
 6. Melike İlbilgi

  Melike İlbilgi CMNet Üyesi

  Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ne göre sizin atıksuyunuz hangi sınıfa giriyor belirleyip ilgili tablo ve standartlara bakmanızı öneririm. Kabaca; KOİ, AKM, yağ-gres, krom, kurşun, toplam siyanür, demir çinko, sülfat vb pek çok parametre kirletici olarak yer alıyordur. Tabloları inceleyin derim. Sizin atıksuyunuz ve endüstriniz bizimkiyle uyuşmuyor. Bizim tesislerimiz deri endüstrisi atıksuları için. Tabi çok yoğun krom konsantrasyonları gidermekteyiz.
   
  Fatma Sena bunu beğendi.
 7. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  Bazen tablodaki parametreler ile atıksu içerisindeki parametreler birbirini karşılamıyor. Hem sektör tablosunu bulun hemde proses içerisinde kullanılan kimyasalları gözden geçirin.Örneğin elektolitik kaplama yapılan bir tesisin sektör tablosunda Kadmiyum olmasına rağmen banyolarda kullanılmadığından atıskuda olmayabilir.Ya da sistem nikel banyosu içeriyordur fakat sektör tablosunda nikel parametresi bulunmamaktadır.Bunları saptayabilmek için proses ile ilgili detaylı bilgi edinmelisiniz.
   
  Fatma Sena bunu beğendi.
 8. Alejandro

  Alejandro CMNet Üyesi

  Ben profesyonel iş tecrübesine sahip değilim bilgi amaçlı soruyorum konu biraz sapacak ancak;

  Çöktürülen krom da içeren çamur daha sonra nasıl bertaraf ediliyor veya depolanıyor mu? Depolanıyorsa nasıl bir yöntem izleniyor.

  Teşekkürler.
   
 9. Melike İlbilgi

  Melike İlbilgi CMNet Üyesi

  Çöktürülen kromlu çamur tesisin diğer kademelerinden çıkan çamurla karıştırılmadan ayrı hatlarla susuzlaştırma ünitesine veriliyor. Susuzlaştırma için biz dekantör kullanıyoruz. Kromlu çamuru dekantöre vermek istediğimizde diğer hattın vanasını kapatıyor dekantörü yalnızca kromlu çamur ile besliyoruz. Ayrıca iki ayrı çamur kurutma yatağı var. Biri kromlu çamur için diğeri genel hattan gelen çamur için. Şu ana kadar kurutma yatağınaçamuru sermenin dışında bir işlem yapmadık. Depolama alanı dolduğunda tehlikeli atık çamurlarını kabul eden yakma kurutma tesislerden birine gönderilecektir. Kromlu çamur çıkan tüm tesislerde durum genellikle böyledir.
   
  serkan durak29, Fatma Sena ve Alejandro bunu beğendi.
 10. Alejandro

  Alejandro CMNet Üyesi

  Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.
   
  Melike İlbilgi bunu beğendi.
 11. Emrah Akyol

  Emrah Akyol CMNet Üyesi

  Arkadaşlar benimde yüzey kaplama yapan bir firmam var atık değerini görmek için analiz yaptırdım.müsade edilen değer 5mg/l firmanın değeri 21.3mg/l çıktı şimdi arıtma için maliyeti düşük bir yöntem önerirmisiniz çöktürülen krom yöntemi sanırım oldukça pahalı birde çöken çamur deşarjı olacak ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler
   
 12. Sadık Güven

  Sadık Güven CMNet Üyesi

  Emrah Bey, firmanızda muhtemelen krom'un yanında arıtılması gereken başka atıksularda mevcuttur. Yüzey kaplama yapan firmalarda genellikle şu 3 hususa dikkat edilmesi gerekir. Siyanür içeren atıksu mevcut ise ayrı bir hatta siyanür oksidasyonu, krom içeren atıksu mevcut ise +6 değerlikli kromun +3 değerlikli kroma indirgenmesi ve diğer ağır metaller(ör: nikel,çinko,kalay...) . Bu 3 husustan firmanızda hangilerinin mevcut olduğu bilgisini verebilirseniz sanırım ilgili arkadaşlar daha detaylıca yardımcı olabilir. Kolay gelsin.
   
 13. Sinan Yıldız

  Sinan Yıldız CMNet Üyesi

  Firma bu konuda cömert mi? Sorun varsa çözümü de var demektir. Reçetede yazılacak olanlar etkli ama muayne ücreti yatırmanız gerekiyor? :)
   
 14. MEHMET TÜRKSOY

  MEHMET TÜRKSOY CMNet Üyesi

  selma hanım yapmış olduğunuz paylaşım için teşekkürler. çok faydalı bilgiler içermekte. iyi çalışmalar
   
 15. Emrah Akyol

  Emrah Akyol CMNet Üyesi

  Sadık Bey , tşkler sorunu kimyasalı değiştirerek çözdük +3 değerlikli krom oluşmakta aski standartlarına uygun bir değer sağladık. Sinan Bey, firmalar çömert değil malesef :)
   
 16. Sinan Yıldız

  Sinan Yıldız CMNet Üyesi

  Kendileri bilir. Sürünmeye devam etsinler? Bizde cömert olanlarla çalışırız?:kyfmyrn:
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...