• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

küçük arıtım sistemleri

Hikmet Uygur

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Henüz öğrenci
Merhabalar. Ardışık kesikli paket arıtım sistemleri hakkında yardımcı olabilecek biri var mı acaba? dönem ödevi hazırlayacağım ama bu konuda herhangi bir kaynağa ulaşamadım yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

Merhaba,

Sorunuzu daha detaylı sorabilirseniz, cevaplayacak yetkinlikte çok meslektaşımız bulunmaktadır. Kaynak konusuna gelecek olursak; kitap olarak Ahmet Samsunlu Hoca'nın biraz eski de olsa "Atıksuların Arıtılması" kitabı iyidir. Spesifik olarak Paket Arıtma üzerine kitap hiç görmedim. Tabi bir de Google Scholar (
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
) ve YÖKTEZ (
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
) adresinlerine de bir bakabilirsiniz.

Ben son sınıf öğrencisiyim de hocamız küçük arıtım sistemleri hakkında dönem ödevi verip iki guruba ayırdı. benimde ardışık kesikli paket arıtım sistemleri konusunda araştırma yapmam istendi ama herhangi bir kaynağa ulaşamadım (kitap, tez, vb.) yönlendirdiğiniz adreslere de bakacağım çok teşekkür ederim.

Ardışık kesikli sistem.

Bende bir kaç kaynak paylaşırım senle ama önce özet geçeyim.

Normal bir arıtma tesisi düşünelim;

Kaba ızgara - Terfi Merkezi - İnce Izgara - kum tutucu - Bio-P Havuzu ( Anaerobik Havuz ) - Havalandırma havuzu - Çöktürme Havuzu- Deşarj

Şimdi Ardışık Kesikli Bir Sisteme Bakalım;

Kaba ızgara - Terfi Merkezi - İnce Izgara - kum tutucu - Ardışık Kesikli Reaktör- Deşarj

Yukarıda görüldüğü üzere Ardışık kesikli reaktör tek bir havuzda klasik arıtmada 3 havuzda yapılan işlemi yapıyor.

Nasıl oluyor?

Bio-P Havuzu - Anarerobik Havuz = Havuza hava verilmez, Havuzdaki karıştırıcılar çalışır.

Havalandırma havuzu = Havuza hava verilir, Havuzdaki karıştırıcılar çalışır.

Çöktürme Havuzu = Havuza hava verilme, Havuzdaki karıştırıcılar çalışmaz.

Tek bir havuzda SCADA sistemi ile kumanda edilerek 3 havuzun yapacağı iş yaptırılır.

İşletmesi zordur. Tecrübeli personel ister.

Arıtma tesisi için kullanılacak arazide yer sıkıntısı var ise tercih edilebilir. ( Çünkü 3 havuz yerine tek havuz yapacaksınız )

Blower sistemi kullanılacağından havuz derinliği 5-6 m olacaktır. Zemini sert ve kayalık yerlerde tercih edilmez