• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kurşun önlük atığı

morgul

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar danışmanlık hizmeti verdiğim hastanemin bir tanesinde kurşun önlük çıktı atık olarak 6 tane, miktarı çok az ölduğu için yer bulamıyorum. İstanbul avrupa yakasında hastane..yardımcı olabilecek olan var mı? hastane acil dönüş bekliyor:(

@morgul

Sanki 15 02 02 ile verilebilir gibi geldi bana.

150202: Tehlikeli maddelerle kirlenmiş emiciler, filtre malzemeleri (başka şekilde tanımlanmamış ise yağ filtreleri), temizleme bezleri, koruyucu giysiler

Diye geçiyor. Tıbbi atıklar için kod verilmeli diyorsa 18 01 03 ile de verilebilir.

180103: Enfeksiyonu önlemek amacı ile toplanmaları ve bertarafı özel işleme tabi olan atıklar

@morgul

İçeriğinde kurşun olan bir ürün tehlikesiz koddan mı gidecek? Bunun için Ek-3 analizi istemeden mi karar verdiler, daha sonra canınız yanmasın dikkat edin. Eğer 15 02 02 tehlikeli olduğundan uygun değil diyorsalar, 15 02 03 ile gönderirsiniz. Ama ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ'nde geçen ibare şu şekilde:

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

15 02 02 de, M kodu ile geçen atıklardan. Yani analizi yapmadan tehlikeli ya da tehlikesiz demek yanlış oluyor. Ama siz kabul ederseniz tehlikeli olarak göndermenizde bir sakınca olmuyor. Sadece tehlikesiz olduğunu ispatlamak için EK-3 analizi istiyorlar. Bu analizi de sadece Tübitak yapıyor.

bu önlük radyasyonlu alanda kullanılıyor. hasta ile temas etmiyor tıbbi değil o yuzden. kurşunun üzerine kumaş kaplanıyor o yuzden tehlikesiz atık olarak sınıflandırılıyor.

@morgul

Ama bu iki kelimenin birlikte kullanılması yanlış değil mi? Yani radyasyonlu ortamda kullanılıp, tehlikesiz çıkması... Neyse ben en kötü ihtimal 15 02 03 olarak koruyucu giysiler atık kodu ile tehlikesizden verirsiniz diyorum. Ancak konu ile ilgili İl Müdürlüğünden resmi yazı almanızı öneririm. Benim bile kafam direkt olarak tehlikeli olduğuna gidiyorsa, denetime gelecek arkadaşların da düşünceleri benzer yönde olabilir. Bu durumda yazılı kanıt, sözlü kanıttan her zaman üstündür.