• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kuru Madde Miktarı Tayini

Nurhayat Karadağ

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar biyolojik arıtmada kuru madde miktarını (g/L) ölçmem gerekiyor. Okulda hiç ölçmemiştim ve çok fazla bi fikrim yok açıkçası. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz :( Bu tayini nerden bulabilirim acaba :(

İstediğiniz katı madde tayini zannedersem. Ekte bir döküman gönderiyorum. Su ve Atıksu Analizleri (Prof.Dr.Füsun ŞENGÜL) kitabından alıntıdır.

Ekli dosyalar

• Katı madde tayini.pdf
    870.6 KB · Görüntüleme: 1,183
Fatih Bey, teşekkür ederim ilgili döküman için fakat istediğim tam olarak bu değil. Şöyle söylemem daha doğru sanırım; Çamur hacim indeksi (SVI) hesaplanırken, Çökebilen Çamur Hacmi (SSV)/Kuru Madde Miktarı (DS) diye bir formüle rastladım ve bu kuru madde AKM değil. Bu rastladığım sonuç tablosunda AKM esas alınmamış onun yerine Kuru Madde Miktarı (DS) esas alınmış. Daha önce hiç rastlamamıştım bu tabire, merak ettim...

Havalandırma tankından alınan 1 litrelik aktif çamur örneği iyice karıştırılarak imhoff konisine doldurulur ve 30 dakika çamurun çökmesi için bekletilir.
30 dakika bekleme sonunda konide sıkışan aktif çamur hacmi kaydedilir.
Aynı çamur örneğinde AKM analizi yapılır.

Hesaplama :

SVI (ml/g) : [V / AKM] x 1000

AKM : Aktif çamur örneğinde ölçülen asılı katı madde konsantrasyonu (mg/L)
V : 30 dakika bekleme sonunda imhoff konisinde sıkışan aktif çamurun hacmi (ml/L)

Ayrıca;

UAKM (uçucu asılı katı madde) yönteminde,

B= Filtrekağıdı darası+ Katı madde içeren filtre kağıdı 550° C 'de 30 dakika yakılır.
Kül fırınından alınan filtre kağıdı desikatörde soğutulur ,tartılır.
C = Yakma sonrası filtre kağıdı darası + Katı madde belirlenir.
Organik maddeler yüksek ısıda bozulacağından filtre kağıdında kalan kısım inorganik kısımdır.

Yani;

UÇUCU ASILI KATI MADDE (UAKM) , mg/l : [( B-C ) .1000 .1000 ] / V

V : Alınan numune hacmi , ml
A: Filtre kağıdı darası (g)
B: Filtre kağıdı darası + Katı madde miktarı (g)
C: Yakma sonrası filtre kağıdı darası +Katı madde miktarı (g)

Toplam AKM , mg/l = [ ( B-A ) / V ] x 1000 x 1000

İnorganik AKM , mg/l = ( C-A ) / V x 1000 x 1000

UAKM( UÇUCU ASILI KATI MADDE) , mg/l = Toplam AKM - İnorganik AKM