• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kütle Denge Sistemi

Merhabalar
Kütle denge sistemini kimler kullanmak zorunda. Sadece atık girdisi ve çıktısı olan tesisler mi kullanacak. Kımyasal ürünler (sabun, deterjan vb.) yapan yerlerde de kds kullaniliyormu??

Ayşe hanım merhaba, kütle denge sistemini tehlikeli atık geri kazanım ile tehlikesiz atık toplama ayırma ve/veya geri kazanım işlemlerini yapan tesisler kullanmak zorundadır. Bir de ambalaj atığı toplama ayırma ile geri kazanım yapan firmalarda kütle denge sistemine atık giriş ve çıkışını yapıyor.

Eğer tesisinizde dışarıdan atık alıp işlemiyor iseniz veya prosesinizde çıkan atığı minimizasyon işlemi adı altında geri üretimde kullanmıyorsanız kütle denge girmenize gerek yok. Fakat bahsettiğiniz proseste; çıkan atığı tekrar proseste kullanıyorsanız atık minimizasyon yazısı alıp kütle denge girmeniz gerekmekte.

Kütle dengede sonraki döneme devri eksi görünen yağ atık gözüküyor ve atıık beyanı yapmamaktayım.bunun için ne yapmam lazım bilgisi olan var mı

Merhaba,

Anladığım kadarıyla ay içerisinde atık yağ çıktısı yapmışsınız. Ancak sistem bunu KDS olarak görmüş doğru mudur? O hâlde çözümü şudur:

KD Kapsamı.jpg

Sizin "KD Kapsam Dışı" yazan bölümde atık muhtemelen "Hayır" yazacaktır. Bir kez üzerine tıklayıp "KD Kapsamından Çıkar" derseniz sorun çözülür.

Ekli dosyalar

• KD Kapsamı.jpg
    KD Kapsamı.jpg
    112.4 KB · Görüntüleme: 44
Arkadaşlar merhaba ambalaj atığı toplama ayırma, tehlikesiz atık geri kazanım (plastik) ve ambalaj atığı geri kazanım(plastik) lisanslarımız mevcut. Kütle denge beyanlarını yaparken sadece 'gelen tehlikesiz atık' ve 'giden tehlikesiz atık' kısımlarını mı dolduracağım. Proses kısmında herhangi bir işlem yapmam gerekiyor mu?

Tuğba Hanım Merhaba, kütle denge sisteminde proses işlemlerine de gelen, giden tehlikesiz atıkları ve çıkan ürünleri beyan yapmanız gerekmektedir. Hatta ambalaj atıklarını da kütle denge sistemine girmeyi unutmayınız.

Teşekkür ederim Olgaç Bey. ambalaj atıklarınıda yapıyorum. Slaytta yüklemiş olduğum kısımları okuyunca sormak istedim. çünkü kitap evrak gönderiyoruz ve kabul ediyoruz tehlikesiz atık olarak ve hiç bir işlem yapmadan gdt ye gönderimini sağlıyoruz. çok hakim değilim açıkcası kütle denge kısmına o yüzden netleştirmek istedim.

Ekli dosyalar

• Adsız 2.png
    Adsız 2.png
    109 KB · Görüntüleme: 34
  • Adsız1.png
    Adsız1.png
    121.1 KB · Görüntüleme: 35
MERHABALAR,
Hurdacılara tehlikesiz atık toplama - ayırma belgesi aldım, kütle denge yapmam gerekiyor mu?