• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kütle denge sistemi acil yardım!!

Büşra Arık

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
atık yönetimi
Merhaba arkadaşlar
Kütle denge sisteminde tat tesisi için; tehlikesiz atık girişinde proses ekleme kısmı, giden tehlikesiz atık kısmını girmeden mi girilmesi gerekiyor yoksa giriş çıkış belirtildikten sonra mı proses işlemleri yapılıyor??

@Serhat Mehmet Kar
karışık da gdt direkt öyle verebiliyorsun yani. tat'ın amacı hedefi atıkları sınıflandırmak ayırmak değil midir? sadece beyin jimnastiği :)

@Serhat Mehmet Kar
giriş çıkışı yapmıştım ben proses eklemeyi yapmam gerektiğini yeni farkettim.. şöyle bi durum oluyor mesela proses eklerken kağıt ambalaj için giriş yapıyorum bana stok olarak giriş çıkıştan sonra elimde kalanı gösteriyor

@Tarık Can burda amaç sadece girişi çıkışı belirtmek değil mi ama eklerken bana en son kalanı gösteriyor:kötü:

@Tarık Can karışık göndermek ekonomik anlamda kayıp olduğundan ayrı gönderiyoruz zaten karışık gelen ambalaj atıklarınında %70'ten fazlası karton oluyor. Dolayısıyla biz ayırıyoruz onuda prosese sokup hangi oranda hangi malzemeden çıkıyorsa o şekilde çıkış yapıyorum ben daha rahat oluyor benim için.

@Büşra Arık Kağıt ambalaj atıklarını prosese sokmanıza gerek yok ben sadece karışık ambalajları giriyorum prosese onlarıda yukarıda bahsettiğim gibi ayırıyorum. Giriş çıkış yaptıktan sonra zaten proses işlemine girerseniz stokta kalan miktar kadar girebilirsiniz.

@Büşra Arık belediye çalışması yapıyorsunuz sanıyorum belediyeye alındı makbuzunu karışık ambalaj atığı olarak imzalatıyorsanız o miktarı karışık ambalaj atığı olarak prosese sokup nihayetinde hangi malzemeden ne kadar çıkıyorsa ona göre proses çıktısı eklemelisiniz.
Ama her bir ambalaj atığının miktarları ayrı ayrı belirtiliyorsa makbuz veya faturalarda o şekilde girin. Sadece faturada karışık ambalaj atığı olarak belirtilmişse onu karışık olarak prosese sokup aynı işlemi yapın. Ben girişleri yaptıktan sonra proses işlemini yapıp daha sonra çıkışları yapıyorum. Bir de prosesi kullanırken yukarıda ki proses tarihine dikkat etmenizi öneririm. Çünkü bildirimi yaptığınız tarih olarak görünür girerken bizde genelde geçmiş ayın bildirimini yaptığımızdan geçmiş ayın tarihini kullanıyorum ben.

@Serhat Mehmet Kar makbuzlarda karışık ambalaj atığı olarak yazıyoruz ama çıkış yaparken faturalarda ayrı ayrı belirtiyoruz, ben kütle denge sistemine gelen tehlikesiz atık kısmına girerken ayrı ayrı girmiştim, bu durumda sizin dediğinize göre benim giriş kısmını karışık ambalaj atığı olarak toplu girip değiştirmem mi gerekiyor ayrı girdiklerimi?

@L.Nergiz
anladım.. sanırım şuan benim sisteme girdiğim çıkışları silip proses girip sonra çıkış kısmını girmem gerekiyor o zaman?:kötü:

@Serhat Mehmet Kar çok teşekkür ederim

Arkadaşlar prosesi hiç yapmasak sorun olur mu? sadece giriş çıkışı belirtsek?

Proses kaydı olmadan ürün çıkışı yapamazsınız bu yüzden de proses kaydı gereklidir. Herhangi bir işlem yapmadan atığı göndermiş olursunuz diye düşünüyorum.

Toplama ayırma tesislerinde proses kaydı oluştururken lisanslı tesise atık çıkışı yapan tesislerde nasıl çıkış yapmamız gerekiyor. Atık olarak mı ürün olarak mı?

Merhaba arkadaşlar benim de danışmanlığını yaptığım bir döküm firmasına geri dönüşüm lisanslı aldım, onun kütle denge tablosunu yapacağım, 2016 yılı için son onaylama tarihi var mıdır, yani eylül ekim kasım aylarını girdim fakat onaylamadım, 31.12.2016 tarihi son mudur? yoksa istediğim zaman onaylayabilir miyim?