• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kütle-denge tablosu

Gülseren Boyacı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
...
Geçici faaliyet belgesi alan ,tehlikesiz ve tehlikeli atık geri dönüşümü yapan firmalar her ay kütle-denge tablosu yapmak zorundadır.Bu kapsamda tehlikeli atıklar için olan kütle-denge tablosunu bulabildim ancak tehlikesiz atıklar için ayrı bir tablo var mı? varsa nerden bulabilir e-izin sayfasında bulamadım.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum:)

6
Arzu NURAY
Şube Müdürü V.
Veri Değerlendirme
410 17 75
7
Ahmet GÖKTAŞ
Çev. ve Şeh. Uzm.
Veri Değerlendirme
410 17 24
8
Gülşah REİS
Çev. ve Şeh. Uzm.
Veri Değerlendirme
410 17 94

Kütle Denge konusunda görüşebileceğimiz isimler bunlarmış. Ancak şu an ulaşılamıyor... Ulaşıp bilgi alabilirsem paylaşacağım.

Teşekkürler, kolay gelsin.

Arkadaşlar merhaba,
ilk defa kütle denge tablosu hazırlayacağım ve açıkçası bilmiyorum :( bakanlığın sayfasından kütle denge klavuzunu indirdim, ancak şunu anlamadım. Online sistem üzerinden girdiğimiz bilgiler ve exel tablosu var bitane onlar ayrı ayrı dolduruluyor değilmi :S

@Didem Çelebi
şimdi çevre bilgi sisteminden girdiğinde eğer tehlikeli atık lisansın varsa sadece tehlikeli atık beyanları yapabilirsin şimdilik. Tehlikesiz atık beyanı şu anda yapılamıyor. Onu 2015 yılından sonra yapacağız ama sen bir format hazırlayıp kendine göre tehlikesiz atık beyanlarını yapabilirsin ve hazırlamış olduğun formatı saklarsın. İstersen ben sana bir format örneği gönderebilirim.

Tehlikesiz Atık Kütle Denge için eğer tesis GFB aldı ise istenen Kütle-Denge nin yapılabilmesi için MotatKDS uygulaması hazırlanmış. Bakanlık ile görüşürseniz konu ile ilgili yardımcı oluyorlar. Arzu Nuray hanıma ulaşabilirsiniz. Ekte de ilgili dökümanlar yer alıyor.

Ekli dosyalar

• MotatKDS kılavuz_v6_tesis.pdf
    1.7 MB · Görüntüleme: 147
  • Motat KDS Hata İstek Bildirim Formu.docx
    13.6 KB · Görüntüleme: 84
@Murat Akyüz
GFB alınca gfb ile başvuru süreci arasındaki kütle dengeleri istiyorlar, üç tane tehlikesiz gfb aldım yeni tebliğ den sonra üçünde de aynı durum ile karşılaştım. Henüz sistemi çözebilmiş değişim çünkü çok karmaşık ve sanki epey bir eksiği var gibi ancak bir form var ekte sorunları faydalı bir şekilde geri-bildirebilirsek heralde daha iyi hale gelir...........

@Nihal Ş. Aksoy
Başvuruda Bakanlık formlar bölümünde excel tablosu üzerinde hazırlanan Kütle Denge Tablosunu istiyorlar. Kafanıza takılan kısım excel tablosu mu?

@Murat Akyüz

Ben dün bakanlıktan Ahmet bey ile görüştüm. ÇBS sistem üzerinden yaptğınızın ekran görüntüsünü alın ve dosyalayın yeterli dedi ama . sevinmiştim excel tablosunu doldurmayacağım için. Çünkü hala öğrenemedim :(

Arkadaşlarr Ahmet Bey ile görüştüm ve kütle denge sisteminin değiştiğini ve değişen sistemin ise 1-2 hafta içerisinde kullanım klavuzu ile yayınlanacağı belirtti. Bilginize

@Murat Akyüz
@Nihal Ş. Aksoy

MotatKDS, yani yeni sistem, geri kazanım yöntemi seçince çıkan atık diye bir bölüm çıkıyor, oysa ki çıkan ürün diye sorması gerekiyormuş gibi.... Ama sistem henüz yeni ve ben henüz vakit bulup ayrıntılı bir şekilde tekrar inceleyemedim. Ancak incelediğimde ekteki formu doldurarak bakanlığa bildireceğim ki eksiklikleri varsa onlar da bizden gelen geri-bildirimler ile daha hızlı bir şekilde uygulamayı faydalı hale getirebilsinler.... Neticede bunun uygulayıcı bizleriz sorunlarla karşılaşan biziz...

@Didem Çelebi
GFB aldıysanız ve sisteme ihtiyacınız varsa bakanlıkla görüşebilirsiniz. GFB başvurusu için ben excel formatını kullanmıştım, ancak sonrası için ne yapacağım diye sorduğumda bu sistemi açtılar firmalarım için ve bunu sonraki aylar için doldurmaya çalışacağım..... Sizler de bakanlıkla görüşebilirsiniz...

GFB Başvurusundan sonra Lisans başvurusuna geçerken Tehlikesiz Atıklar için Kütle Denge Tablosu isteniyor. Tehlikesiz Atık bildirimi 1.1.2015 tarihine ertelendi. Bu tarihten sonra sistem uygulamaya konabilirse kullanmamız gerekmektedir. Ancak GFB'den Lisansa geçerken Kütle Denge Tablosu isteniyor. Onu da excel tabanlı yapmamızı yeterli görüyorlar.