• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kütle denge uygulaması

Tuğçe Kökbaş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
X
Kütle denge uygulamasında problem yaşayan var mı? Bende aşağıdaki gibi bir sorun çıkmaktadır.
Untitled.jpg

Evet ambalaj atığı toplama ayırma ve ambalaj atığı geri dönüşüm tesisiyiz.

Fatura veya irsaliye ile aylık tesisinize gelen atıkları atık kabul işlemlerine giriyorsunuz. Firenizi giriyorsunuz. Sattığınız faturalı atıkları atık gönderim işlemlerinden sisteme gireceksiniz

ambalaj atığı alındı makbuzu,fatura bide gider pusulası ile alışlarımız var bunlar mı?Şimdi biz bunları ambalaj bilgi sistemine de girmiyor muyuz:) Neden iki türlü iş yaptırıyorlar.Bir de ocak ayı itibariyle mi girilecek.

O zaman kütle denge sistemini açtırmam gerekiyor galiba sadece tabs var çünkü.

@g_kılıc
bizim ambalaj atıkları toplama ayırma lisansımız var
tehlikeli atık toplama ayırma belgemiz yok
bizim kütle denge sistemi açtırmamız gerekmez yani öyle mi?

@ahmedo
Bilindiği üzere, Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği gereğince ambalaj atığı toplama-ayırma tesisleri ile geri kazanım tesisleri, Geçici Faaliyet Belgesi veya Çevre İzin ve Lisans Belgesi ile faaliyette bulundukları süre içerisinde toplanan-ayrılan geri kazanılan ambalaj atıklarına ilişkin verileri, “Ek-7 Toplama ve Ayırma Tesisi Beyan Formu” ve “Ek-8 Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım Tesisi Beyan Formu” doldurmak suretiyle her ay elektronik yazılım programı (Ambalaj Bilgi Sistemi) üzerinden göndermekle yükümlüdür. Bununla birlikte, 02.04.2015 tarihli ve 29314 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Atık Yönetimi Yönetmeliği’nin “Atık işleme tesislerinin yükümlülükleri” başlıklı 10’uncu maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi gereğince atık işleme tesisleri “Çevrimiçi programlara kayıt olmak ve tesisine kabul ettiği, işlediği, bakiye olarak oluşturduğu atıklar ile atık işleme faaliyeti neticesinde oluşturduğu/ürettiği ürünlerin bilgisini içeren kütle-denge bilgisini hazırlamak ve çevrimiçi programı kullanarak bildirim yapmakla” yükümlüdür. Bu kapsamda, ambalaj atığı toplama-ayırma tesisleri ve geri kazanım faaliyetini gerçekleştiren tesislerin mevzuatta yer alan yükümlülükleri doğrultusunda “Ambalaj Bilgi Sistemi” üzerinden bildirim yapmaya devam etmeleri, ayrıca 01.01.2016 tarihi itibariyle
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinde yer alan Atık Yönetim Uygulamasını kullanarak tesisine kabul ettiği, işlediği, bakiye olarak oluşturduğu atıklar ile geri kazanım faaliyeti neticesinde oluşturduğu/ürettiği ürünlerin bilgisini içeren kütle-denge bildirimini de yapmaları gerekmektedir. Kütle denge uygulamasına ilişkin yardım videolarına Atık Yönetim Uygulaması altında yer alan “Yardım Videoları” kısmından ulaşılabilir.

İki ayrı yere bildirim yapmanın gerekliliği nedir acaba ? Zaten ambalaj bilgi sisteminde alınan , satılan , fire ve stok miktarı giriliyorken tekrar bir kütle denge bildirimi gereksiz değil mi ?

Hiçbir şey tam oturmamışken her gün yeni bir şey icat ediyorlar.İl Çevreyi aradım kütle denge yapmamız gerekiyormuş dedim.Tabi yapmanız gerekiyor dedi.O zaman sistem üzerinden uygulamayı açın bende görünmüyor dedim.Tamam dediler.Şu saat oldu herhangi bir uygulama açılmadı.Ayrıca ambalaj atığı toplama ayırma ve geri dönüşüm lisansımız var.Ekstra tehlikesiz atık toplama ayırma lisansımız yok.

Bizde 1 aydır sistemin düzelmesini bekliyoruz. Aralık ayında GFB mizi aldık plastik geri dönüşüm tesisiyiz. Ambalaj bilgi sistemimiz çevre online dan girince gözüküyor. Üzerine tıkladığımızda atık ambalaj sistemine yönlendiriyor. Bakanlıktan sistemsel bi sorun olduğunu kısa zamanda düzeleceğini söylediler ama hala düzelmedi

Arkadaşlar,
Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma belgesinde bulunan atıkları sisteme girdiğim zaman "Lisansınızda bulunan atıkları başka tesise gönderme nedenini açıklayın" diye uyarı geliyor. Tesiste sadece toplama ayırma işlemi yapılıyor. Bu uyarıya karşı nasıl bi açıklama yapmalıyım, yardımcı olabilir misiniz?

merhaba arkadaşlar
tesis 2015 aralık ayında tehlikesiz atık belgesini aldı. tehlikesiz atık ile ilgili bir çalışması daha yoktur. boş beyan vereceğim. fakat ben tat lisanslı kısımda kütle denge tablosunu nasıl yapacagımı anlamadım.

Merhaba Arkadaşlar , Ambalaj Atığı TAT veya Tehlikesiz TAT olup KDS sistemi açılmayan firmalar için yardımcı olabilecek bir bilgiye ulaştım.

Eğer firmanıza ait birkaç kullanıcı adınız var ise İL Çevre Müdürlüğü veya Bakanlık onlardan herhangi birine KDS yi tanımlamış olabilir ben en sonunda sorunu böyle çözdüm.Şuan geçmiş beyanlarımın bulunduğu değil de daha eski bir kullanıcı adına KDS ler açılmış bunu da online.cevre.gov.tr deki kişilere telefon ile ulaşarak vergi numarası nı vererek ulaştık.Bilgilerinize

gülin hanım bn sisteme giriyorum ancak herhangi bir sayfa gelmiyor yani atık miktarlarını nereye gireceğime dair bu neden kaynaklı olabilir acaba