Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kuyu suyu analizleri

Konu, 'Su Kirliliği ve Modellemesi' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

 1. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Atık barajımız için açılan kuyulardan numune alıp SKKY tablo 1'e göre analiz yaptırıyorduk. Yalnız tablo 1 kaldırılmış. Analizimizi hangi tabloya göre yaptıracağız. Orman ve Su işleri Bakanlığının yer altı sularıyla ilgili bir yönetmeliği olduğu söyleniyor. Ama ben böyle bir yönetmelik bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz
   
 2. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  S.K.K.Y. de tablo 1 kaldırılmadı. 13.02.2008 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikle değişikliğe uğradı.
   
 3. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Çiğdem Hanım, Bakanlığın internet sitesindeki SKKY'nde tablo 1'in olduğu yerde (Mülga:RG-30/11/2012-28483 yazıyor. Tablo 1 kaldırılmış ya da başka bir yönetmeliğe kaydırılmış galiba
   
 4. putperest

  putperest CMNet Üyesi

  YERALTI SULARININ KİRLENMEYE VE BOZULMAYA KARŞI KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

  Orman ve Su İşleri Bakanlığından:

  Resmi Gazete Tarihi : 07/04/2012

  Resmi Gazete Sayısı : 28257
   
 5. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  @cilgincevreci maden sektöründe mi çalışıyorsunuz ? Çünkü aynı sorunla bizde karsılastık da.
   
 6. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  termik santralinde çalışıyorum. Oluşan kül ve cüruf atıklarımızı depoladığımız atık barajında açılmış gözlem kuyularının analizini yaptırıyoruz.
   
 7. Emre Özer

  Emre Özer CMNet Üyesi

  Analiz yaptıran var mı peki ?
   
 8. Adem Dursun

  Adem Dursun CMNet Üyesi

  Bu analizleri ne sıklıkla yaptıracağımıza dair bilgisi olan varmı ?
   
 9. Emre Özer

  Emre Özer CMNet Üyesi

  İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkkında Yönetmeli Ek 2 Tablo 1'e göre değerlendirilmesi gerekir.
   
 10. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Bizde yüzeysel su ve yeraltı sularının analizini SKKY Tablo 1'e göre yapıyorduk, SKKY'de değişiklik yapıldığını ve yapılacak olan analizleri yüzeysel su kalitesi yönetimi yönetmeliği Tablo 5'e göre yapılmasını istediler. Birkaç ay bu şekilde analiz yaptırdık fakat bu sadece yüzeysel suları kapsadığından yeraltı suları için sağlıklı olmayacagını düşündük ve bakanlıktan görüş yazısı istedik. Bunun üzerine bakanlıktan gelen görüş yazısında yeraltı ve yüzeysel suları için madencilik faaliyetlerinde izlenecek parametreleri belirttiler ve bizde bu sekilde su an hem yüzeysel su hemde yeraltı sularının analizini aylık olarak yaptırıyoruz.
   
 11. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Emre Bey, atık barajı mansabına yapılmış olan kuyudan içme suyu temini sağlayacaklarını zannetmiyorum o yüzden insani tüketim amaçlı sular hakkındaki yönetmeliğe göre bakılması bence sağlıklı olmayacaktır.
   
 12. Emre Özer

  Emre Özer CMNet Üyesi

  Teşekkür ettim Pınar Hnm.Ben yönetmelik çerçevesinde baktım.Çünkü SKKY Tablo 1 genelde nehir ve göl suları içindir.TS 266 İnsani Tüketim Amaçlı Sular da aslında şebeke suları için genelde.Ama dediğiniz tabiki en doğrusu Bakanlık görüşü alınarak yapılması.Ancak gördüğüm kadarıyla net bir tablo değeri yok.Rica etsem hangi parametrelere baktırdığınızı yazabilir misiniz,teşekkürler.
   
 13. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Evet kimse net bişey söylemiyor her kafadan bi ses cıkıyor, belli bir referans yok konuyla ilgili..:confused:Bizim yaptırdığımız analizler KOİ, çözünmüş oksijen, askıda katı madde, pH, iletkenlik, sülfat ve ağır metalleri (arsenik, bakır, kursun vs. ) içeriyor.
   
  Emre Özer bunu beğendi.
 14. Emre Özer

  Emre Özer CMNet Üyesi

  Teşekkürler ilgilendiğin için.
   
 15. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Önemli değil Emre Bey..Aslında konuyla ilgili olarak benim de kafamı kurcalayan durumlar var,mesela bu parametreler sektör bazında değerlendirildiğinde eksik kalıyo bence. Benim özellikle kuyu suyunda baktırmak istediğim parametreleri içermiyor,peki bu durumda hangi yönetmeliğe bakarak bu değerin kontrolünü sağlayabilirim?
   
 16. Emre Özer

  Emre Özer CMNet Üyesi

  O konuyla ilgili net tablo değeri yok ancak TS 266 (İnsani Tükeitm Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik) en yakın geliyor,fakat onda da alıcı ortam için olan bazı parametreler yok.Konu ile ilgili net bir bilgim olduğunda sizi haberdar ederim.
   
 17. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  SKKY geneldi ve hepsini içeriyordu istediğimiz parametreye bakabiliyorduk ama şimdi yüzeysel sular için ayrı yeraltı suları için ayrı yönetmelikler var ve bunlar da tam olarak istenilen değerleri vermiyor malesef.
   
 18. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  İstanbulda kuyu suyu analizi nereye yaptırtılıyor?
   
 19. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Ahmet Bey, özellikle kuyu suyuna ayrı bakan analiz firmaları var mı bilmiyorum ama parametreleri belittikten sonra bütün analiz firmaları yapar diye düşünüyorum.
   
 20. Emre Özer

  Emre Özer CMNet Üyesi

  Türkak'ın sitesinden akredite kuruluş arama sekmesinden bakıp çevre laboratuvarı seçebilirsiniz.İstanbul'da çok sayıda çevre laboratuvarı mevcuttur.
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?