Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

lab. stajı mı tesis stajı mı?

Konu, 'ARŞİV' kısmında İrem Yeşiltepe tarafından paylaşıldı.

 1. İrem Yeşiltepe

  İrem Yeşiltepe CMNet Üyesi

  Ben çevre mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Bu yaz döneminde 30 iş günü staj yapmam gerekiyor. Okulum lab. stajı olsun ya da işletme stajı olsun gibi bir zorunluluk koymuyor. Ben İSKİ'ye başvurmayı düşünüyorum ama orada lab. stajı mı yapsam yoksa tesiste mi yapsam karar veremiyorum. 2. sınıf öğrencilerine lab. stajı öneriliyor ama İSKİ ye seçilmek zor ve seçilirsem seçilmişken 30 günü de lab. da yapmak iyi olur mu kararsızım. Bir dahaki yaza da 30 günlük stajım var. Bu 60 güne hem lab. hem tesis hem de işletme stajını sığdırmak zorundayım ve nasıl bir yol izlemek daha yararlı olur bilmiyorum. İSKİ'yi aradım 15 lab.nızda 15 tesisinizde yapsam olur mu diye sordum ama olmazmış. Stajımın bir kısmını başka yerde de yapabilirim. Stajlarımın çok verimli geçmesini istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler =)
   
 2. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  2 sınıfa kadar verilen derslerle laboratuvar stajının daha verimli yararlı olacagı kanaatindeyim. ama 30 gün mecburi lab. stajınızı yapıp, kendiniz gönüllü baska yerlerde de baska bölümde stajyer olarak bulunabilirsiniz. 3 aylık yaz tatilini mecburi 30 günle bırakmamanızı tavsiye ederim. ve mümkün oldugu kadar farklı yerlerde yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. çünkü belki de mezun olduktan sonra o stajyer olarak bulundugunuz yerlerde çalışma imkanınız olacaktır.
   
 3. İrem Yeşiltepe

  İrem Yeşiltepe CMNet Üyesi

  Çok teşekkür ederim. 3 ayımı en iyi şekilde değerlendirip 30 günle sınırlı kalmamam en iyisi olacaktır.
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Öncelikle karamsar olmayın İSKİ de staj yapmak çokta zor değil. Nerede ikamet ediyorsunuz bilmiyorum fakat paşaköy atıksu arıtma tesisinde yapsanız hem lab hem tesis görmüş olursunuz. Fakat şu aşamada tesisin size çok katkısı olmaz. Bu nedenle sizin için en iyi lab stajı. Bunun içinde feriköy atıksu laboratuvarını öneririm.
   
 5. ben de şöyle bir tavsiyede bulunabilirim ki, öncelikle uzmanlaşmak istediğin alanı belirlemelisin her konuda yorum ve bilgin olabilir ama bir konuda uzman olmak için lisans eğitimi sırasında uzman olmak istediğin konu üzerinde durur sececeğin stajı da bu cercevede şekillendirirsen daha iyi olur, diğer bi hususta Tarık arkadasımın da dediği gibi stajı 1 yerde değil farklı farklı yerlerde yapmanın daha faydalı olacağını düşünüyorum.
   
 6. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  işletme stajı nedir ya? bu okullar iyice uçtu hiç haberleride yok stajda neler oluyor diye bir ara gidip bir öğrensinler. İşletme & lab & arıtma hepsi aynı anda yapılır birbirinden ayrı kel alaka resmen... Öğrencilerede eziyet mi bu yok yapamazmış kendilerince kural koyuyolar.
   
 7. hazel hnm işletme, lab, şantiye,ofis bunların hepsi bildiğiniz üzere ayrı ayrı staj konularıdır ve eğer işletmelerde stajerler laboratuvarlardan çıkamıyorlarsa buda işletmecilerin stajerleri başından savmaları yada buna benzer sebeplerden oldugunu düşünüyorum.

  stajların verimli geçmediğini düşünüyorum bununda sebebi olarakta sistemin uygulamasız bir eğitim dönemi sonunda öğrencilerin 60 gün gibi kısa bir süre ile yetinmelerinin istenmesi old. düşünüyorum.
   
 8. alimslim

  alimslim CMNet Üyesi

  lab ve işletme stajları yönetmelikte var ama uygulama olarak çokta takip etmiyorlar staj yaparken 30 iş günü bence çok oluyor bir süre sonra sıkıcı oluyor şunu belirteyim yaptıgınız yere göre değişiyor ben çevre ve ormanda il müdürlüğünde yaptım 30 iş günü çok oldu benim tavsiyem 60 iş günü olan stajları 4 yada enazından 3 e bölünerek yapılmalı böylece daha fazla bilgi sahibi oluruz.
   
 9. Serkan Kala

  Serkan Kala CMNet Üyesi

  ben stajımı iskinin tuzla biyolojik arıtma tesisinde yaptım çok verimliydi.bende işletme de daha çok yararlı olur.lab da staj yapan arkadaşlar genelde bulaşık yıkardı...
   
 10. emrepezuk

  emrepezuk CMNet Üyesi

  ben fırat üni. 2. ögrencısıyım staj başvurularını yaptık ve iskide paşaköy lab.nı seçtim hocalarımızla konuştugumzda laboratuvarların daha yararlı olcagını soyledıler çevre kimyası dersinden dolayı.. bizim okulda staj 20 iş günü benım sormak ıstedıgım eger laboratuvarda staj yapmış abilerimiz varsa bi ön bilgi verebilirlermi ben şimdi gitmeden bişeyler bılmek ve ona gore hazırlanmak istiyorum... staj defterinide nasıl yapmak lazım bunun hakkında hıc bılgım yok ?
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları