Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Labaratuvar atıkları

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında ayla_kaya tarafından paylaşıldı.

 1. Merhabalar;

  Tesisimiz bünyesindeki labaratuvarda eldivenler, asit-baz şişeşeri gibi kimyasallı şişelerin atık kodlarını bilen varmı, birde bunlar tehlikeli atık grubuna giriyorlar değil mi. ilginiz için teşekkür ederim herkese iyi çalışmalar.
   
 2. Mustafa Demir

  Mustafa Demir CMNet Üyesi

  Tesisiniz ne tesisidir? laboratuvar ne amaçla kullanılmaktadır. açıklayıcı bilgi verirseniz yardımcı olabiliriz
   
 3. Bakır cevheri zenginleştirme tesisi, labaratuvarda cevher konsatre ölçümü yapılamktadır. Dediğim gibi tesisimizin atık depolama alannda biriken şişeleri lisanslı geri dönüşüm firmalarına vermek istiyorum. bunun için yabancılık çekmeyeyim diye hangi atık grubuna ve atık kodlarını öğrenmek istiyorum, daha doğrusu bilgi eksikliğim var...
   
 4. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Kontamine ambalaj atık kapsamında değerlendirebilirsiniz... bu arada bu atıklar kimyasal mad. ile kontamine olduğundan tehlikeli atık geri kazanım firmalarına vermeniz gerekir.
   
 5. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  15 01 10* :Tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar
  15 01 11* :Boş basınçlı konteynırlar dahil olmak üzere tehlikeli gözenekli katı yapılı (örneğin asbest) metalik ambalajlar

  yukarıdaki kodlardan birini kullanabilirsiniz bence...
   
 6. Arkadaşlşar merhaba;

  Dumansız yakıt elde etme tesisinden kalma standart dışı ve süresi geçmiş laboratuvar kimyasaları var. bunların bertarafı için sanıyorum atık kodu 160506 olsa gerek, izaydaş, süreko gibi firmalarla bağlantı kurmak gerek. Ancak kamu kurumu olduğumuz için ihale etmemiz ve dolayısıyla teknik şartname hazırlamam gerekiyor. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkür ederim.
   
 7. onurcelep

  onurcelep CMNet Üyesi

  Salim bey izaydaşın talep formunu doldurun teklifin alın ihale etmenize gerek yok sanırım..İzaydaş size atık koduna göre ton fiyatını bildiren mail atacaktır...
   
 8. mnemonic

  mnemonic CMNet Üyesi

  İlimizde bulunan resmi kurumların bu tür atıklarla ilgili hazırlamış olduğu Teknik Şartname örneği ektedir. Ayrıca bu atıklar konusunda sadece İzaydaş ve Süreko ile sınırlı değilsiniz. Ara Depolama tesislerine de gönderbilirsiniz. Ayrıca fiyatlandırma isterken kg üzerinden birim fiyat istemeniz daha doğru olacaktır.
   

  Ekli Dosyalar:


 9. Teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

  İyi çalışmalar.
   
 10. onurcelep

  onurcelep CMNet Üyesi

  Düzeltme yapmak lazım teknik şartnamede d maddesi şöyle olmalı (olduğu)

  ) Yüklenici firma kurumumuz bünyesinde oluşan tüm atık kodları ile ilgili lisanslara sahip olduğu takdirde uygun lisanslı atık taşıma aracı ile taşımayı gerçekleştirerek; atığın lisanslı geri kazanım/bertaraf/ara depolama tesislerine teslim edildiğini belgelemekle yükümlüdür.
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.
 11. mnemonic

  mnemonic CMNet Üyesi

  Bu maddenin böyle hazırlanma nedeni, mevcut kurumlarda atık çeşitliliği oldukça fazla. Bu şartnameye uygunluk sağlayan firmaların 16-17 atık kodu ile ilgili lisansı oluyor fakat 16 02 15 gibi elektronik atıklarla ilgili kodu bulunmayabiliyor. Bu durumlar için de sadece o atık için lisanslı firmalarla noter onaylı sözleşme ve taşıma lisansı isteniyor. UATF kabulünü de anlaşılan lisanslı firma yapıyor.
   
 12. mnemonic

  mnemonic CMNet Üyesi

  Rica Ederim
   
 13. morgul

  morgul CMNet Üyesi

  arkadaşlar hastanelerin labaratuvarlarından ve ameliyathane/doğumhanelerde kullanılan yüksek düzey dezenfektanların kullanımından kaynaklanan atıksular yönetmelliğe göre muhtemel tehlikeli atık sınıfında buna göre gerekli analizler yapılarak tehlikesiz olduğu idpatlanırsa iski kanalina direk verebilir miyiz yoksa izin almak mı gereklidir yada tehlikesi atık olarakmı uzaklaştırmalıyız
   
 14. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi


  O zaman;

  Evsel nitelikli atıksuların parametre analizlerinden kaynaklı hazır kit, plastik şişe gibi maddelerin kimyasallarla kontamine olması da yine 15 01 10* 'a giriyor. Doğru mudur?
   
 15. celalettin türkmen

  celalettin türkmen CMNet Üyesi

  Evet fatih , aynen öyle. kontamine ambalaj kodunda gönderebilirsin o atıkları.

  Bu arada tehlikeli atıklar üzerine faaliyet gösteren firmamızın GFB si ektedir. Tehlikeli atıkların taşınması ve bertarafı konusunda yardımcı olabilirim.
   

  Ekli Dosyalar:

 16. mnemonic

  mnemonic CMNet Üyesi

  Kullandığınız yüksek düzey dezenfektanın ne olduğuna bağlı; gluteraldehid türevi aldehidli bir solüsyon (cydex, gludex vb.) kullanıyorsanız analiz sonuçları tehlikeli olarak gelecektir. Bu nedenle tehlikeli atık olarak toplayıp bertaraf etmeniz gerekir. Bazı hastanelerde hidrojen peroksit veya sekusept pulver gibi maddeler kullanılmaktadır, bunlar da tehlikeli atık kapsamındadır. Fakat son birkaç yıldır bazı kurumlar bu kimyasallar yerine tehlikesiz kimyasallar kullanmakta. Kullanılan kimyasalın MSDS'ini inceleyerek tehlikelilik özelliğini dğerlendirebilirsiniz.
   
 17. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  bu konu ile ilgili başka bir şey sormak istiyorum size arkadaşlar,

  kimyasalların atık şişelerini kontamine atık olarak ilgili tesislere gönderiyoruz peki işlemleri yapılan yani kullanılan kimyasallar ve kalıntı çözeltiler nasıl yönetilmeli. sanırım genelde nötralize edildiği için lavaboya dökülerek oradan da fosseptiğe gidiyor. bü nötralize edilmiş işe yaramayan çözeltiler nasıl yönetilmeli çevre görevlisi tarafından.

  çok teşekkkürler
   
 18. Gizem Sunar

  Gizem Sunar CMNet Üyesi

  nötralizasyondan geçmişse kanalizasyon sistemine verebilirsiniz diye biliyorum. belki çıkış suyunuzu analiz ettirebilirsiniz. elinizdeki değerlerlede su kirliliği ve kontrolü yönetmeliğindeki sınır değerlerle karşılaştırmış olursunuz.
   
 19. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  zaten maden ocağı olduğu için, fosseptiğe gidiyor, bu durumda analize gerek olur mu sizce,,
   
 20. Ulaş Özdemir

  Ulaş Özdemir CMNet Üyesi

  fosseptik çekiminizi yapan altyapı tesisi yaptığınız protokolde özel sınırlamalar getirmiyorsa ve fosseptik kabulü öncesi yaptırdığı analizlerde bir sıkıntı yoksa sorun olmaz
   
  sdagtekin bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları