• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Laboratuvar stajı

Mehmet Burak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kastamonu belediyesi
Merhaba arkadaşlar. Bu yaz laboratuvar stajımı yapmak üzere atık su arıtma da staja başladım. Fakat ben staja başladıktan sonra kimyager izne ayrılmış. Başka da kimyager yokmuş. Bana kısacası birşey öğrenemeyeceksin dediler. Fakat ben başka bir şehirden geldim. Yurt yemek vs bir sürü para harcadım nasıl olur da birşey öğrenemeden giderim. Bu şekilde itiraz edince seni sahaya verelim dediler. Saha dedikleri acaba nedir ? ne iş yaparlar sahada ? Birşeyler öğrenebilir miyim sahada? Teşekkür ederim kolay gelsin

Saha dedikleri de şu, tesisin işleyişini öğrenirsin. Tesiste bulunan sistemlerin ne işe yaradığını filan anlatırlar ama sen okula lab stajı yazdın ve dönem başında sana soracaklar hangi deneyleri yaptın diye sende tabi doğal olarak cevaplayamayacaksın. Ayrıca bu tesis neresi ki böyle bir kimyager izne ayrılıyor da analiz yapacak bir tane adam kalmıyor.

Tesisin adını vermesem daha iyi olur. Laboratuvarda çalışacak yeni kimyager getirelecek fakat onlarda çok yoğun oldugundan cok hızlı yaparız anlatamayız dedıler.

@Süheyla Duran sonradan staj yeri değiştirme olanağım var mı bilmiyorrum. Bugun teisiste sahaya çıkardılar. Sadece sadece yaptıkları şey tesisi tanıtmak başkada birşey olmadi ki ben ordaki kadrodan çok daha iyiydim. Hatta ordakilere nerdeyse ders verdim. Anlattıklarına ek bende fikir söyledim. Bilmiyorduk dediler.

Kendinizi onlardan daha iyi durumda görüyorsanız eğer, elbet deneylerin nasıl yapılacağı ile ilgili bir talimat vb doküman ellerinde vardır. bence numunenizi kendiniz alın ve orada kendiniz analizleri yapın. diğer kimyager gelince de iş yaptığınızı görünce size de birşeyler verecektir. kendinizi geliştirmiş olursunuz

Sahaya çıkmaktan kasıtları zaten tam olarak yaptıkları şeydir. Sonuç itibariyle siz stajyersiniz ve tesis olası kazaları önlemleri adına bundan başka birşey yapmayacaktır. Staj yeri değiştirme konusunu bir araştırın derim.

Ayrıca @YelizA nın verdiği fikir gibi kendi numunelerinizi alıp analiz yapmanızın da mümkün olduğunu sanmıyorum. Bence pek hoş da karşılanmayacaktır.

Bende öyle düşünmüştüm... Yapabileceğiniz şey kimyagerler ile bir şekilde anlaşıp size yaptıkları analizleri göstermeleri yada yaptıkları deneylerin föylerini size vermeleri. İl dışından gelip masraf yaptım dediğiniz için söylüyorum bunları. Aksi halde ben olsam zaman kaybından başka bir şey olmayacak stajımı yakardım.

Yeni gelecek kimgayer analizi hızlı da yapacak olsa sonuçta talimatına uygun olarak yapacaktır. Hızlı yapması anlatmasına vb. şeylere etki etmez yeter ki anlatma isteği olsun. Belli ki birşeyleri paylaşmak istemiyorlar. Biz onlarla Çevre Görevlisi yüzünden mesleğimizi paylaşmak zorunda kaldık. Bi zahmet onlarda bi analizi paylaşsınlar.