• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Laboratuvarda çalışmak?

M. İlhan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Ç.Ü
Merhaba,
Bir çevre mühendisi çevre laboratuvarında neler yapar? Yeni mezun olarak bunu çok merak ediyorum. Tabiki üniversiteden az çok bir fikrim var fakat işin içine girince herşey daha mı farklı olur, hangi aletleri kullanıyoruz, hangi konulara hakim olmalıyız, işe başlamadan önce şu şu konularını oku şu notları tekrar et şu alet hakkında birşeyler bil dediğiniz bir konu var mı? Hiçbirşey bilmiyor gibi hissediyorum. Kısacası ön bilgi edinmek amaçlı ne yapabilirim ? Deneyimli arkadaşlar bilgi verirse çok memnun olacağım.
Teşekkürler.

Laboratuvarda analiz, numune alma ya da raporlama bölümlerinde çalışabilirsiniz eğer işin başındaysanız. Analizler okulda/stajda gördükleriniz gibi aslında, belli standartlar var. Siz de bu standartlara göre analizlerinizi yapıyorsunuz. Spektrofotometre, Etüv, GC v.b. bir sürü cihaz var, çalışmaya başladığınızda öğreniyorsunuz.

Raporlama biriminde çalışmak için eğitimler düzenleniyor bakanlıkça. Onlara katılarak belge alıyorsunuz ve kullanabiliyorsunuz.

Numune alma bölümü de yine numune alma eğitimi almanızı gerektiriyor. Her atık türü için farklı eğitimler yapılmakta, birkaç gün sürüyor bu eğitimler ve sonucunda sınava giriyorsunuz. Başarılı olursanız, numune alma belgesine erişmiş oluyorsunuz. Laboratuvar konusu için ayrıca @Ferhat Elçi hocamı çağıralım, kendisi birkaç yıldır bu sektörde olduğundan daha da hakim bir şekilde anlatacaktır.

@Cem Yılmaz Hocama teşekkür ederim :) gelelim konuya öncelikle birden yükleme yapma derim çünkü her birimi kafanı karıştırabilir sahada ölçüm yapan mühendis İsg ,Emisyon, İmisyon, Atıksu , Gürültü ölçümlerini ..
Hangisini yapıyor ise bunlara bağlı yönetmelik ve standartlar vardır yönetmelikleri
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
sitesinden adı ne ise aratıp okumalısın güncel takibini yapabilirsin standartlara gelince Türkak ücretli satmaktadır zaten laboratuvar da mevcuttur mutlaka onları okuyabilirsin şöyle ki görev tanımın ne ise hangi birime bağlı isen öncelikle o birime bağlı standart ve yönetmelikleri okumalısın ileri ki zamanlarda ve boş vakitlerinde asıl işini aksatmayacak şekilde diğer birimlere de göz atabilir bilgi sahibi olabilirsin ...

Bağlı olduğun birim için iyi çalışıp takıldığın noktalarda kalite sistemi gereği Eğitim talep formu doldurup şirket içi eğitim talep edebilirsin ...

Her birimin zorlukları çok fazla o yüzden birini tam hal edip başka birimi öğrenmelisin ilgili belge alma kısmı laboratuvar lazım olduğu zaman eğitim gönderir orası zaten lab. müdürü bakıyor

ilk olarak birimini anlayıp ve MUTLAKA KALİTE EL KİTABINI OKUMALISIN aynı zamanda İLGİLİ PROSEDÜRLERİ OKUYABİLİR sonrasında birimina bağlı varsa deney talimatı ve yönetmelikler ... ebenim 3 yıl oldu sitede çok daha iyi donanıma sahip arkadaşlarımız var elbette ben elimden geleni yaparım :) @milhan

Çalışmaya başlayınca öğretirler tabiki ama derslerde çok anlayamamıştım. Acaba çok zorluk çeker miyim diye başvuru yapmaya korkuyorum. Öncesinde bir eğitim almasam da işte öğrenemez miyim?

Düşündüğüm yer için sanıyorum gürültü ölçümü için raporlama elemanı bir de değişik bir alet söyledi adını unuttum ama yağ ile ilgili olması lazım. Bu iki iş için önceden ne bilmeliyim diye düşündüm Yapabilir miyim yapamaz mıyım diye panik oldum. Çünkü üniversitedeki eğitimim yetersiz olduğunu düşünüyorum...

@milhan
öğrenirsin tabiki zmanla içinde bulunarak okulu boşver zaten unut orayı :) işe başlamadan oryantasyon eğitimleri oluyor yaklaşık 1 aya yakın işi öğretme alışma süreci diyebilirsin sonrası zaten işler güçler korkmanı gerektirecek bir durum yok .. :)

Merhabalar. Ben de geçmişte yıllarca laboratuvarlarda çalıştım. Bir ara su laboratuvarının herşeyine ben bakiyordum. Bana gore cok zevkli bir alan fakat riskleri de mevcut.ben bir keresinde iş kazası geçirdim tehlikeli asit soludum. Tabi çok dikkat eder gerekli donanımlarınızı kullanırsanız zarar görme ihtimalinizi minimuma indirebilirsiniz. Elimde hala atıksu su laboratuvarları ile ilgili dokümanlar prosedürler talimatlar var. Mesela atiyorum krom analizi yapacaksiniz. Oncelikle hangi metodu kullanacaginiza karar verirsiniz.epa, stm gibi. Sonra o metodu dikkatle okur gerekli malzeme ve kimyasal listesini çıkarırsınız. Ve çeşitli cihazlar kullanarak olcumunuzu yaparsınız. Bence en ağır olan ağır metal analizleri bile çok zor değil. Ben isg ölçümlerinde pek çalışmadım. Onların cihazları biraz daha kapsamlı. Atiksu havuzsuyu su olcumleri daha kolay gibi. Sicaklik iletkenlik pH olcer gibi aletlerin kullanimi oldukca kolay. GS amonyak ölçümü gibi ölçümler biraz daha komplike. Okulda ogrendiklerimizden çok çok farklı aslında okulda 2 tane titrasyon yaptırıp geçiyorlar. Işın içine girince daha farklı ve zor. Raporlama kısmında da çalışabilirsiniz arkadaşların dediği gibi. Tabi sıkılmazsanız ? numune alma eğitimlerine katılabilirsiniz. Cevre mühendisliği için laboratuvar uygun guzel vd geliştirilebilir bir alan bence. Hiç te korkmayın
En komplike cihazı bile çok rahatlıkla öğrenir pratik yaptıkça ilerler artik analizlerin tiklerini kisa yollarini öğrenirsiniz zamanla. Aklıma bunlar geldi şimdilik. Başarılar....

ya bende laboratuvarda calısmak istiyorum ama zor mu acaba arkadasım calısmaya basladın mı sen nasıl zorlandın mı

İnanın özel sektörde kolay iş yok :) Bu kadar istekliyseniz, güzel bir laboratuvarda uzun yıllar severek çalışırsınız.

@Cem Yılmaz cevabı biliyonda yazamıyorum la :D :D
[automerge]1579683308[/automerge]
@sistem44 merhaba değerli kardeşim laboratuvar benim için zevkli çünkü iyi ekip arkadaşları ile çalışma fırsatı elde ettim laboratuvar analiz, kalite, raporlama , ölçüm(saha) ,numune kabul gibi birimlerden oluşuyor saha zevkli aynı zamanda yapılan ölçümlerin standartları ve yönetmelikler oku oku biraz sıkıcı ama mantık oturunca hepsi sırayla geliyor çok çok sabır gerektiren işler tabi iyileri olduğu gibi çakallar da piyasada çok dolu ..

@sistem44 analiz kısmı da zevklidir ekip arkadaşları ile güzel geçer çabuk demek doğru olmaz her analiz yeni bir sayfa yeni bir tecrübedir .. ve artık öğrensen bile artık cihazları inceliyorsun ... tavsiyem analiz ve saha ikisini severim

Merhaba,
Sektör ne olursa olsun acaba ve zorlanır mıyım yaklaşımı içerisinde bulunmamanızı öneririm. Herkes nasıl yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz ek olarak zaman ile deneyim network vs vs ile bakış açınız ve sektör yönelimleriniz de değişebilir.. şimdiden kolaylıklar dilerim.