• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Lastik imalat atığı geri dönüşümü yardım

Orhan Şeker

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇAK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş. (LTB)
Merhaba arkadaşlar , ilimde bulunan bir lastik fabrikasından içinde tel bulunan lastik atıkını almak istiyorum.

Bu lastik atığı makina kulanarak telinden ayıracam kaucuku satacam telide hurdaya verecem. Ayrıştırma fiziksel olup su kullanılmayacak veya yakma.

Bu işlem için nasıl bir lisans almam gerekiyor benım acaba. biraz araştırdım fakat bu atık ötl yede girmiyor bi yardımcı olursanız sevinirim.

işletmeci dilinden yazdım ben fabrika değil bir arkadaş bu işe girecek ama lisans işlemleri nasıl değerlendırılecek çozeedım valla. ötl mi tehlikesiz lisans mı ne almamız gerek ? akın senmin o :))

Eğer ömrünü tamamlamış lastik ise ömrünü tamamlamış lastik geri kazanım lisansı almak gerekir. Eğer lastik değilse arkadaşının alacağı fabrikada bu atıklar hangi kodla çıkışı yapılacak önemli olan bu.

ötl yönetmeliğinde bahsedilen hep motorlu taşıtlar tarafından kullanılmış lastikler. burda belirtilen atık ise lastik üretimi sonucunda çıkan lastik atıkları fakat şöyle bişeyde varki ötl lastikleri ile aynı fiziksel ozellıklere sahip sadece kullanılmamış olan bir atık.

Lastik üretimi sirasında oluşan artıklar ıskartaya çıkmış lastikler de ötl kapsamındadır. ötl yönetmeliğinde ötlnin tanımını dikkatli okursanız orda belirtiyor. siz ötl fiziksel geri kazanım yapacaksınız o yüzden ötl geri dönüşüm lisansı almanız gerekiyor.
iyi çalışmalar...

@nermin

teşekkurler cevabınız ıcın fakat bugun aldıgım bılgıde çevre ve şehircilkten onlar tehlikesiz atıktır demişler. iyice karıştı sanırım tehlikesiz atık geri kazanım lisansı alacaz araştırmalarım suruyor yınede

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
l) Ömrünü tamamlamış lastik (ÖTL): Faydalı ömrünü tamamladığı belirlenerek araçtan sökülen orijinal veya kaplanmış, bir daha araç üzerinde lastik olarak kullanılamayacak durumda olan ve üretim esnasında ortaya çıkan ıskarta lastikleri
ötl yönetmeiğinde bu tanım var bizde ötl geri kazanım tesisi kurulum aşamasındayız. sizin bahsettiğiniz gibi fiziksel geri dönüşüm yapacağız ve ötl geri dönüşüm lisansı almakla yükümlüyüz...

@nermin

ups :) cok dogru. aynı işi yapan bır şirket sakaryada tehlikesiz atık gerş kazanım lisansı almış bu iş için ve burdaki yetkililer tehlikesiz atık o diyolar fakat yönetmelikin dedıgı farkı haydı hayrola

@konig

o kadarını kaldımaz kucuk bır işletme olacak en azından sımdılık birisi olması lazım çevre tehlikesiz demiş yonetmeliğe gore ötl kavram kargaşası resmen

Merhaba,
Ömrünü tamamlamış lastik üretimi yapan bir firma, Ömrünü Tamamlamış Lastik Geri Kazanımı lisansı alınması kapsamında GFB almıştır.
Bu firmanın atık üreticilerinden lastikleri alabilmesi için mutlaka LASDER'e üye olması gerekiyor mu? Şuan ki sorun; atık üreticilerinin LASDER üyeliği kapsamında değerlendirme yapması...
Bir diğer soru ise; ömrünü tamamlamış lastikleri çeşitli firmalardan toplayan hurdacılardan da zaman zaman lastik kabulü oluyor. Bu kabulde UATF doldurumu nasıl olmalıdır? Hurdacı birçok farklı firmadan ömrünü tamamlamış lastikleri alıyor sonuçta..
Son soru ise; ücretsiz ÖTL kabullerinde nasıl bir uygulama yapılıyor?
Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?
İyi çalışmalar...

arkadaşlar merhaba;
konuyla ilgili bir sorum olacaktı. kauçuk plastik ve lastikten karbon siyahı ve endüstriyel aromatik bileşiklerin üretimini gerçekleştirecek bir tesis için çevre izin ve lisansla ilgili işlemleri başlatacağız. tesiste granül haline gelmiş plastik kauçuk ve lastik kullanılacak ve kırma işlemleri tesiste yapılmayacak granil halinde dışardan temin edilecek. sormak istediğim tesis ek 2. 4.1.15 e girip emisyon konulu çevre iznine mi tabi yoksa alınması gereken ömrünü tamamlamış atık lisans mı teşekkür ederim

ömrünü tamamlamış lastik olması gerekiyor.
siz tekrar aynı ürünü ısıl işlem ile yani fiziki bir işlem ile geri kazanmıyorsunuz.

Arkadaslar cevap vermek icin cevap vermeyelim. Otl kavramina girmez. Siz lastik geri donusumu yapmiyorsunuz artik. Kaucuk olarak sadece lastik yok, granul haline getirilen. Ayakkabi tabanlari, atiksu borularini saran kisim, pvc camlardaki malzemeler, buzdolaplarindaki miknatislarin oldugu yerler. Bunlarin tamami kaucuk malzemedir. Siz tesis olarak geri kazanim yapiyorsunuz ve lisans almaniz lazim cevre izni haricinde.

yara bandı anlayamadım otl ye girmez demişsiniz lisan almanız gerek demişsiniz. açr mısınız biraz daha . tehlikeli atık dönüşm lisansından mı bahsediyorsunuz

Siz atik plastik ve kaucuk almiyormusunuz? Isiniz sadece lastik degil dogrumudur? Ayrica tesisiniz nedir ona gore yonetmeliklerle konuyu tam acayim. Siz sadece atik lastikle ugrasmiyorsunuz degil mi?

çoğunluk ötl zaten ötl alırken 02 07 17 atık kodudu çıkıyor onuda seçiyoruz. ötl yönetmeliği madde 22 ye göre ötl olarak uygunluk istedik . Çevre İl Müdürlüğünden gelen cevaba göre hareket edeceğiz artık ötl konusunda lisans alınmayacaksa hrhalde Çevre Şehircilik uyarır diye dşünüyoruz tekeşşür ederim