• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Lessons in industrial instrumentation (LIII)

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
aşağıdaki ilk linkten indirilebilen kitap 50 mb boyutunda, endüstriyel enstrümantasyonla ilgili yazılmış orta büyüklükte bir ansiklopedi benzeri kaynak.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
(son versiyon 2768 sayfa)

(eski versiyon 655 sayfa) (teşekkürler gipcik)

copyleft felsefesiyle hazırlanıp dağıtılmış 2700 sayfa, temel matematik, mekanik, elektrik, kimya bilgileriyle başlıyor. enstümantasyon, PLC, analog/dijital devam ediyor. kapsamında debi, basınç, makina titreşimi, elektrik ölçümleri ve fazlası var.
yazarı el atmadık bilim, gezmedik tesis, kurmadık sistem bırakmamış. pratik bilgisi geniş, adeta bir macgyver. ayakta alkışlıyorum. ve hatta hamiyetten gözlerim yaşarıyor..

yanlış demişim, lisans copyleft değilmiş, creative commons imiş.yazar aşağıda açıklamış:

"So here I am again, writing another textbook. This time around I have the advantage of wisdom
gained from the first textbook project. For this project, I willnot:

. . . use a GNU GPL-style copyleft license. Instead, I will use the Creative Commons
Attribution-only license, which is far more permissive for anyone wishing to incorporate my
work into derivative works. My interest is maximum flexibility for those who may adapt my
material to their own needs, not the imposition of certain philosophical ideals"

yani,

"işte yine bir ders kitabı yazıyorum, bu defa önceki kitap projemden aldığım dersle daha tecrübeliyim. bu defa:

... GNU GPL tipi copyleft kullanmıyorum. yerine gerekli atıfı yapma karşılığında özgürce alıntı yapma imkanı Creative Commons-atıflı lisans kullanıyorum ki çalışmamı kendi çalışmalarınızda olabildiğince esnekçe kullanabilesiniz. ürettiğimi isteğinize ve ihtiyacınıza göre uyarlayıp kullanabilmenizle ilgileniyorum, düşüncelerimi kat'i bir dayatma olarak sunma niyetinde değilim."

yav bir insan bu kadar kıyak olabilir mi?

bir de kafadan hesap yaptım. bütün kitap içeriğini sadece google kullanılarak türkçe ama derlenmemiş ham versiyonlar halinde ordan burdan toplamak haftalar alır. malesef ortaya bu standartta bir şey çıkmaz. tek bir kişi tarafından üretilmiş bir anlatım dili de olmaz. kes yapıştırdan gözlerin feri kalmaz. bütün içerik eksiksiz bulunur ama bu defa da fikrimi (mülkiyetimi) çaldın diye adamın başına ekşirler. tek çare açık kaynakçı abilerimizin ablalarımızın bu tür katkıları. bunu türkçeleştirmek de dert. forumlarda falan tartışılan en basit en temel konularda bile benzer eğitimi almış teknik insanlar aynı türkçe teknik terimleri kullanmıyor. anlaşmazlık oluyor.

Faydalı bir bir paylaşım teşekkür ederim.50 mb,2700 sayfa demişsiniz ekteki dosya 655 sayfa 8,64 mb.Acaba eksik mi?Eksikse devamını bekleyeceğim.

İyi çalışmalar.

@gipcik

merhaba, uyardığınız için çok teşekkür ederim, ben bu kitabın 2012 versiyonunu indirmiş(t)im. işteki bilgisayarımda da o 2012 model 2700 sayfa hali var. iş bilgisayarındaki dosyaları sınıflandırırken aklıma foruma yollamak geldi ve elimde indirme bağlantısı olmadığından sadece başlığını kullanıp google aramasında ilk çıkan sonucu mesaja link olarak ekledim. o link eski tarihli versiyonunkiymiş :( denemek için 655 sayfalık olan yanlış linki de tıklamıştım ama internet bağlantısı kopup durdu. kontrol edip yanlış olduğunu anlayamadım.

aslında göndermek istediğim en güncel link aşağıda (ilk mesajıma da ekledim)