• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Liman işletmeciliğinde çevre izinleri

emelkarakulak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
GÜLER MÜŞ.MÜH.TİC.LTD.ŞTİ.
merhabalar arkadaşlar liman işletmeciliğinde alınması gereken çevre izinleri hakkında ve süreçler hakkında bilgi sahibi olan varsa yardımcı olabilir misiniz?

yani şöyle söyleyim biz danışmanlık firmasıyız ve ben işe bugün başladım:))cok bi bilgim yok sadece liman işletmeciliği hakkında izin ve lisanslar ve süreçleri hakkında rapor hazırlamam gerektiğini söylediler yardımcı olabilirmisiniz

Öncelikle;
-kapasite raporundan muaf olduğuna dair bir yazı,
-limana hangi tür gemilerden yıllık kaç tane geliyır?
-atık kabul tesisi var mı, atık envanterlerinin dosyada olması gerekir, örn slaç miktarı, sintine miktarı vb. ne kadar geliyor.
-gemilerden pis su alınıyor mu, paket arıtma var mı yoksa belediyeye mi veriliyor ya da vidanjör hizmeti mi kullanılıyor, bunların hepsini bir tetkik etmeniz lazım. buradan size bir şey söylemem inanın çok zor.

Şimdi öncelikle limanda tozuma oluşturan bir unsur var mı, örneğin limana mal indirme bindirme sırasında tozuma oluşuyor mu, seperatör sistemlerde baca çıkışı var mı, ısın işlem var mı?- 1 MW ve üzeri bir ısıl işlem mi bunun bir
-Liman ve varsa atık kabul tesisi vaziyet planı
-tesiste sintine suyu vb ayrıştırma sornası kimyasal arıtma prosesi varsa, buna ait analiz, nereye deşarj edilecekse oranın yetkili merciinden alınan yazı,
- limana gelen atıkların envanteri
- limana yanaşan gemi sayısı ve türleri, liman ne hizmeti veriyor, antrepo mu, yüm gemileri mi, petrol gemileri yanaşıyor mu, yolcu gemsi mi vb.
- liman iş akış şeması
- kapasite raporu muafiyet yazısı
- atık kabul tesisinde etiketlemeler tamam mı, katı atıklar için konteynerlar etiketli halde mi
-fotoğraflar
- ticaret sicil gazetesi
tüm bunlarla birlikte il müdürlüğüne başvurunuzu yapınız.
dediğim gibi, çevre izinlerinden muaf olursunuz ve atık kabul tesisi lisansına tabi olabilirsiniz. tozuma ve ısıl işlem varsa emisyona tabi tutabilirler. atıksuları sonunda ne yapacaksınız o önemli. bunları bir araştırırsanız size daha sğalıklı bir özet bilgi verebilirim.
yeni işiniz hayırlı olsun.

ÇEVRE İZİN VE LİSANS YÖNETMELİĞİ

EK-2

Çevreye kirletici etkisi olan işletmeler
[TBODY] [/TBODY]
10.6 Limanlar, yat limanları (Karasularımızda tarifeli seferler yapan gemilerin yolcu almak için yanaştığı limanlar, balıkçı barınakları hariç). 1,2

b) Ek-2 listesinde yer alan işletmeler için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri,
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

YÖNETMELİK VE EKİNDEKİLERİ UYGULAYACAKSINIZ. ZATEN İL MÜDÜRLÜĞÜNE MÜRACAAT EDECEKSİNİZ. VE ORADAN YARDIM ALABİLİRSİNİZ.

Ekli dosyalar

• 7.5.20033-ek.docx
    53.7 KB · Görüntüleme: 63
Gemilerden atık alınması ve atıkların kontrolü yönetmeliği ek-1

İş akışınızı ve mevcut belgelerinizin tarih ve sayısını değiştiriniz.

Ekli dosyalar

• gemilerden atık alınması atık yönetim planı formatı.docx
    15.1 KB · Görüntüleme: 90
  • iç tetkik liman.docx
    971 KB · Görüntüleme: 80
liman işletmeciliğinde atık kabul tesisi kurulacaktır.tesis henüz proje kapsamındadır,işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi almak için hangi belgeler gereklidir ve bir çevre mühendisi olarak benim bu aşamadaki görevim nedir bilen var mı teşekkürler

@emelkarakulak
belediyenize gidin size gerekli evrakları verirler yada söylerler.

Çevre izni veya çevre izin ve lisans başvurusunu da, Ek-2 listesinde yer aldığı için İl Müdürlüğüne yapacaksınız.

Merhaba @Aydın Demirel Bey liman işletmeciliğinde atık kabul tesisi daha proje kapsamında olup bakanlığa sunulmuştur .Ek-2 8.3 ve ek-2 10.6 yı kapsamakta olup inşaat aşamasına henüz geçilmemiştir. Bakanlık onayı beklenmektedir. Biz çevre izin belgesi için inşaat aşamasından sonra mı başvuru yapmalıyız yoksa hemen başvuru yapılmalı mı?İl müdürlüğü derin deniz deşarjı çevre izni için başvurusu yapmana gerek yok dedi hava emisyon olarak mı başvuru yapmalıyım yoksa atık kabul tesisi olarak mı ?

Merhaba arkadaşlar,
Benimde şu şekilde sorum olacak.
Ben Liman işletmeciliği içerisinde bulunan bir tesisim. denizden gelen geminin içerisindeki çimentoyu vakumlarla silolara aktarımı söz konusudur. Deniz ile ilgili olan tek faaliyetimiz gelen gemiden mal alımı yapmak.

Bu tür bir işletme için kıyı tesisleri" Kıyı Tesisleri Deniz Kirliliği Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta Poliçesi" yaptırmak zorunda mıyım?
Ayrıca bu vakte kadar hiçbir sıkıntı yaşanmamış. sadece liman işletmeciliği tarafından yapılmış olan bir anlaşmanın olduğu söylenmekte ve bizim bunu yaptırma zorunluluğumuz olmadığını söyledi tesis yetkilisi.

Yaptıgım araştırma neticesinde de bizim
"DENİZ ÇEVRESİNİN PETROL VE DİĞER ZARARLI MADDELERLE KİRLENMESİNDE ACİL DURUMLARDA MÜDAHALE VE ZARARLARIN TAZMİNİ ESASLARINA DAİR KANUNUN UYGULAMA YÖNETMELİĞİ" kapsamında bu poliçeyi yaptırmamız gerektiğini öğrendim.

Bu konuyla alakalı bir rapor hazırlamamı istediler fakat nasıl yapacagıma dair bir fikrim yok ve bu poliçeyi yaptırma zorunluluğumuz var mı? Yok ise içerisinde bulundugumuz limana başvuru yaparak onların Sigorta Poliçelerinin kopyasını istesem uygun olur mu ?

Sizlerin değerli görüşlerini beklemekteyim.

@orangehead026 ben danışmanı olduğum firmam için yaptırdım ama rapor kısmına gelince herhangi bir rapor hazırlamadım ve zaten firma yetkilisine yaptırılması konusunda bilgi verdik onlarda bize raporla alakalı birşey sorup istemediler

Merhaba arkadaşlar. Geçici faaliyet belgesine sahip limanımızda atık kabul tesisi için lisans sürecini başlatacağız. Sistem; bizden faaliyet raporunu ve kütle denge tablosunu istemektedir. Faaliyet raporunu gemilerden atık alınması hakkında yönetmeliğin ekinde belirlenen formata uygun düzenleyeceğim; fakat kütle denge tablosu konusunda biraz kafam karışık. Gerekli belgeler ve izlenecek yol hususunda yardımlarınızı bekliyorum.

EK-3C​

ÇEVRE İZİN VEYA ÇEVRE İZİN VE LİSANS SÜRECİNİN TAMAMLANMASI AŞAMASINDA SUNULMASI GEREKEN BİLGİ VE BELGELER​
Atık Kabul Tesisi
  • Faaliyet Raporu

• size sadece bu belge gerekli şu anda. kütle denge tablosu tesis çalışmaya başladıktan sonra oluşur sanırım. bakanlıkla görüşebilirsiniz.

sistem bizden kütle denge tablosunu da istiyor Aydın Bey.Faaliyet raporu veya kütle denge raporundan elinizde örnek varsa paylaşabilir misiniz?
@Aydın Demirel

şu anda maalesef elimde örnek yok. ama bu konuda forumda çokça paylaşım oldu ve Faaliyet raporu veya kütle denge raporu da paylaşıldı.

merhaba arkadaşlar;
Liman işletmeciliğinde evsel nitelikli atıksu arıtma sistemi için gfb alınmış ve buna atık kabul tesisi için başvuru eklenmesi istenmiştir.Bu süreci nasıl başlatabilirim?Neler gerekli yapmam gerekenler...

@emelkarakulak
Atık kabul tesisi lisansa tabidir. Mevcut durumda izne tabisinizdir sanırım. Ancak atık kabul tesisi yükümlülüğünü hemen kabul etmeyin derim. Öncelikle ek listesine bakın, bunları alabilen komşu limanınız var ise ya da izaydaş onla protokol yapın derim. Şayet zorladınız ve de atık grubunuza göre yapmanız zorunlu ise (marpol 2 atıkları) zaten mevcburen lisans alacaksınızdır.