Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Limanlarda oluşan ambalaj atıklarıar

Konu, 'ARŞİV' kısmında Makbule Dene tarafından paylaşıldı.

 1. Makbule Dene

  Makbule Dene CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba; ambalaj atıkları yönetmeliğine göre limanlardan da ambalaj atığı alımının olduğu söyleniyor. Ancak limanlarda oluşan ambalaj atıklarının lisanslı bir firma tarafında teslim alınması için gerekli prosedürler nelerdir? Limanlardaki atıkların bertarafı veyahut arıtımı için limanda tesis kurulması gereklidir diyen var, değildir diyen var. Yardımlarınızı bekliyorum.
   
 2. Burak Bilen

  Burak Bilen CMNet Üyesi

  bence tesis kurmaya gerek yok. TAT'lar ve GDT'ler bu işi üstlenirler. Lisanslı olsunlar yeter ki. veya danışmanlık firmaları icabına bakar diye düşünüyorum
   
 3. Makbule Dene

  Makbule Dene CMNet Üyesi

  kesin bilgi mi acaba? Bu konuyu sorabileceğim bir kurum var mı mesela? Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek istemiyorum.Acil yardımlarınızı bekliyorum.
   
 4. Burak Bilen

  Burak Bilen CMNet Üyesi

  yok kesin değil bu benim şahsi fikrim. kurum olarak bilmiyorum da burda bilgili arkadaşlar mevcut. onlar yardımcı olurlar. kurum olarak aklıma ambalaj sanayicileri geliyor
   
 5. Tijen Canişcioğlu

  Tijen Canişcioğlu CMNet Üyesi

  Makbule hanım,
  Liman işletmelerinde gemilerden alınan atıkların indirildiği atık alanları oluyor. Ancak atık alanlarında ayrıştırma işlemi yapılmıyor, zaten gemilerden organik atıklar ayrı poşetlerde verildiğinden dolayı gerekte olmuyor. Yönetmelik gereği bağlı olduğu belediyeye bedelsiz vermekle yükümlü. Dolayısı ile belediyenin sözleşme yaptığı lisanslı bir firması varsa ambalaj atıklarını yönetmelik gereğince bedelsiz belediye sistemine yani lisanslı firmaya vermesi gerekiyor.

  ALTINCI BÖLÜM
  Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanması
  Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı biriktirilmesi
  MADDE 23 – (1) Kullanılan malzemeye ve oluştuğu kaynağa bakılmaksızın, tüketim sonucu oluşan ambalaj atıkları, çevre kirliliğinin azaltılması, düzenli depolama tesislerinden azami seviyede istifade edilmesi ve ekonomiye katkı sağlanması amacıyla diğer atıklardan ayrı olarak oluştukları yerlerde biriktirilmek zorundadır.
  (2) Apartman, site yönetimleri, okullar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, oteller, lokantalar, büfeler, şehirlerarası otobüs terminalleri, demiryolu istasyonları, limanlar, sağlık kuruluşları, spor kompleksleri, marketler, satış noktaları, iş ve alışveriş merkezleri, stadyumlar gibi ambalaj atığının oluştuğu benzeri yerler, ambalaj atıklarını, oluştuğu noktada belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür.
   
  serdaralkan bunu beğendi.
 6. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  Ambalaj atıkları ve evsel (sadece belediye) atıklar için İlgili belediye yada Lisanslı bir firma ile sözleşme yapmanız yeterlidir. Yalnız diğer atıkların hiç birini alamazsınız. Örneğin atık yağ, sintine vs için Lisans almanız gerekmektedir.
   
  Yasemin Karadiş bunu beğendi.
 7. Makbule Dene

  Makbule Dene CMNet Üyesi

  çok teşekkür ederim.