• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Limanlarda oluşan ambalaj atıklarıar

makkikosan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇŞB
Arkadaşlar Merhaba; ambalaj atıkları yönetmeliğine göre limanlardan da ambalaj atığı alımının olduğu söyleniyor. Ancak limanlarda oluşan ambalaj atıklarının lisanslı bir firma tarafında teslim alınması için gerekli prosedürler nelerdir? Limanlardaki atıkların bertarafı veyahut arıtımı için limanda tesis kurulması gereklidir diyen var, değildir diyen var. Yardımlarınızı bekliyorum.

bence tesis kurmaya gerek yok. TAT'lar ve GDT'ler bu işi üstlenirler. Lisanslı olsunlar yeter ki. veya danışmanlık firmaları icabına bakar diye düşünüyorum

kesin bilgi mi acaba? Bu konuyu sorabileceğim bir kurum var mı mesela? Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek istemiyorum.Acil yardımlarınızı bekliyorum.

@Makbule Dene
yok kesin değil bu benim şahsi fikrim. kurum olarak bilmiyorum da burda bilgili arkadaşlar mevcut. onlar yardımcı olurlar. kurum olarak aklıma ambalaj sanayicileri geliyor

Makbule hanım,
Liman işletmelerinde gemilerden alınan atıkların indirildiği atık alanları oluyor. Ancak atık alanlarında ayrıştırma işlemi yapılmıyor, zaten gemilerden organik atıklar ayrı poşetlerde verildiğinden dolayı gerekte olmuyor. Yönetmelik gereği bağlı olduğu belediyeye bedelsiz vermekle yükümlü. Dolayısı ile belediyenin sözleşme yaptığı lisanslı bir firması varsa ambalaj atıklarını yönetmelik gereğince bedelsiz belediye sistemine yani lisanslı firmaya vermesi gerekiyor.

ALTINCI BÖLÜM
Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanması
Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı biriktirilmesi
MADDE 23 – (1) Kullanılan malzemeye ve oluştuğu kaynağa bakılmaksızın, tüketim sonucu oluşan ambalaj atıkları, çevre kirliliğinin azaltılması, düzenli depolama tesislerinden azami seviyede istifade edilmesi ve ekonomiye katkı sağlanması amacıyla diğer atıklardan ayrı olarak oluştukları yerlerde biriktirilmek zorundadır.
(2) Apartman, site yönetimleri, okullar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, oteller, lokantalar, büfeler, şehirlerarası otobüs terminalleri, demiryolu istasyonları, limanlar, sağlık kuruluşları, spor kompleksleri, marketler, satış noktaları, iş ve alışveriş merkezleri, stadyumlar gibi ambalaj atığının oluştuğu benzeri yerler, ambalaj atıklarını, oluştuğu noktada belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür.

Ambalaj atıkları ve evsel (sadece belediye) atıklar için İlgili belediye yada Lisanslı bir firma ile sözleşme yapmanız yeterlidir. Yalnız diğer atıkların hiç birini alamazsınız. Örneğin atık yağ, sintine vs için Lisans almanız gerekmektedir.