Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lokanta,restorant vb yerlerde bacadan çıkan koku problemi gidermek için öneriler

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Ahmet DZ tarafından paylaşıldı.

 1. Ahmet DZ

  Ahmet DZ CMNet Üyesi

  Arkadaşlar lokanta vb yerlerde bacadan koku yayılmasını önlemek amacıyla uygun fiyatlı filtre veya sistemlerin önerisini bekliyorum..Cevaplarsanız sevinirim..İyi Çalışmalar
   
  termoyapi bunu beğendi.
 2. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  Koku giderici kimyasallar var onları kullanmak zorundasın Türkiye'mde bunu yapan az firma var. benim sana tavsiyem iyi bir havalandırma sistemi ve yüksek bir baca. ( yayılımın iyi olması için)
   
 3. Ahmet DZ

  Ahmet DZ CMNet Üyesi

  Aktif granül karbon filtre ve euromate sfe-25 var ama ben belediyede calışıyorum ve karşıyaka çarşıda koku problemini gidermek için işletmelere uygun fiyatlı bir sistem araştırıyorum..Söylediğiniz bu mekanlar için uygun değil malesef..Teşekkür ederim cevabınız için
   
  Tarık Can bunu beğendi.
 4. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Sizin söylediğinizi yapan bir firma var. Özellikle bu işlerle uğraşıyorlar. Arkadaşla bir konuşayım size özelden cep telefon numarasını iletirim. Yardımcı olacaktır size.
   
 5. A.Berkan Korkmaz

  A.Berkan Korkmaz CMNet Üyesi

  Bu tarz yerler için bir baca filtresi zorunluluğu var mı bilmiyorum fakat öğrenciyken Eskişehir'de belediye atıksu arıtma tesisine gitmiştik, burda özellikle çamur prosesinden çıkan kötü kokuyu önlemek için kozalak kullanıyorlardı. Evet bildiğiniz kozalakları baca çıkışı olan alanda tank içerisine doldurmuşlar ve kokuyu tamamen önlemişlerdi. İsterseniz siz de bu basit ve ucuz yöntemi kullanabilirsiniz.
   
 6. Muharrem

  Muharrem CMNet Üyesi

  Lokantadan kaynaklanan koku problemi çevre mevzuatı kapsamında değerlendirilmez. Yönetmelik ÇKAGİLHY Ek-1 ve Ek-2 listesini kapsar.
  Ama bu tarz işyerlerinden kaynaklanan çevresel sorunlarla ilgili daha çok Belediyeler kabahatler kanunu çerçevesinde işlem yapıyor.
  Kokuyu gidermek seçenekler temel seçenekler; adsorbsiyon, biyo-filtre, oksidasyon, yoğunlaştırma denebilir.
  Kimyasalda kullanmak bir seçenek ama kimyasal kokuyu gidermez, “bastırır” bu bazı durumlarda daha farklı koku problemlerine yol açabiliyor.
  Lokanta için; iyi bir havalandırma sistemi + sızdırmasız bir baca sistemi + etkilediği alandaki yapılardan daha yüksek bir baca sistemi ve yeterli baca gazı hızı sorunu çözebilir
  Bunlar yeterli olmuyorsa aktif karbonlu (adsorbsiyon) filtre sistemi düşünülebilir ama işletilmesi zordur. Ya da yoğunlaştırma sistemleri düşünülebilir. Sudan geçirilebilir…
  Ama nihayetinde en uygun çözüm için tesise, etkilediği alana (özelliklerine göre) özel düşünmek lazım…
   
 7. Ahmet DZ

  Ahmet DZ CMNet Üyesi

  Aktif karbon filtre sistemi seçenekler arasında fakat bakım ve maliyeti zamana yayılcağı için masrafı çok..İşletmeler yanaşmaz..Ayrıca zaten bütün lokanta,fırın vb işletmelerin hepsi sulu baca sistemi kullanıyor.Dediğiniz gibi işletmelerin etkilediği alana bağlı olarak değişiyor..Daha yüksek bir baca sistemi cözüm olabilir fakat bina ve işletmelerin boyu her yerde aynı değil örneğin 9 katlı bir binada var tek katlı olan yerlerde var..Ayrıca kozalak çamur prosesinde başarılı olabilir fakat yemek vb kokuları girerir mi bilemem ama bir yanma olayı olduğundan ve baca sistemi içerisinde kullanılacagından yangın vb tehlikeler doğurabilir mantıklı olmaz bence..
   
 8. A.Berkan Korkmaz

  A.Berkan Korkmaz CMNet Üyesi

  İmkanınız varsa tabiki aktif karbon, adsorbsiyon gibi seçenekleri kullanmanız daha doğru. Kozalak zaten bacanın atmosferle buluştuğu en yakın noktada uygulanıyor, yangın riski olacağını sanmıyorum. Fakat kozalaklar belli bir alan kaplayacağından aspiratör ya da fırınların baca çekim gücünü belki olumsuz etkileyebilir. Klasik yöntemleri kullanmak daha doğru görünüyor.
   
 9. Ahmet DZ

  Ahmet DZ CMNet Üyesi

  Ama baca cıkışına koyulunca temas süresi kısa olacagı için koku giderimi az olmaz mı? Bence temas süresini arttırmak gerekir yani baca içersine ve cıkışına koymak fakat dediğiniz hakkında bi bilgim yok sadece bir tahmin :)
   
 10. A.Berkan Korkmaz

  A.Berkan Korkmaz CMNet Üyesi

  Şöyle söyleyim baya çok kozalak gerek üç beş tane değil :) baca çıkışına ufak bir tank koyulabilir (yer varsa). O atıksu çamurunun burun direği kıran kokusunu sıfıra indirebiliyorsa eminim yemek kokusunun üstesinden çok daha rahat gelecektir. Ama bunun bir hesabı kitabı var mıdır gerçekten bilmiyorum:), vaktiniz varsa bilgiedinme@eskisehir-eski.gov.tr'ye bir mail atın bu konuyla alakalı, yardımcı olacaklardır.
   
 11. Ahmet DZ

  Ahmet DZ CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim :) İyi çalışmalar
   
  A.Berkan Korkmaz bunu beğendi.
 12. termoyapi

  termoyapi CMNet Üyesi

  Ahmet bey merhaba. Forumu yeni gördüm. Biz İzmir firmasıyız, bu konuda birlikte bir çalışma yapabiliriz. Piyasadaki fiyatlarım yarı fiyatına yakın bir fiyat çalışmasını Karşıyaka Çarşı'nın temiz havaya kavuşması için yapabiliriz.
  Çok geç olmadıysa sizinle tanışmak isterm.
   
 13. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  Keşke ilk vaadiniz daha ucuza yapmak değil de daha kaliteli yapmak olsa.
   
 14. engineering

  engineering CMNet Üyesi

  Czmair,elektrostatik filtre uygulamasıyla restoranlardan kokuyu dumanı yok ediyor.Bi araştırın isterseniz geç olmadıysa
   
 15. elektrostatikfiltre

  elektrostatikfiltre CMNet Üyesi

  Selamlar bilgi mahiyetinde
  kendi üretimimiz ve sektörde 7 yıllık deneyimimiz ile hizmet vermekteyiz...
  Tüm test koşulları
  www.scr-tr.com 'u inceleyebilirsiniz...
  05424114336
   

  Ekli Dosyalar:

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...