• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sempozyum Maden Atıkları Yönetim Planı Semineri

Melih Coşar

Yönetim Grubu
Danışmanlık Grubu
Danışmanlık Grubu Yönetim Grubu
Firma
.
02.05.2018 tarihinde ÇMO Ankara Şube tarafından ASO’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetim Genel Müdürlüğü Maden Atıkları Yönetim Şubesi’nden Uzman Maden Mühendisi Mehmet Aka ve Şube Müdürü Sadiye Bilgiç Karabulut ile ÇMO Ankara Şube Başkanı İlkim Yiğit sunuculuğunda bir seminer gerçekleştirilmiştir. Toplantıda Maden Atık Yönetim planı genel hatları üzerinden geçilmiş, Maden Atıkları Yönetim Planı hazırlanması sırasında dikkat çeken noktalara dikkat çekilerek 1. Oturum sonlandırılmıştır. 2. Oturumda ise soru cevap üzerinden gidilerek uygulamadaki problemler ve Maden Atıkları Kontrolü Yönetmeliği içinde yer alan fakat henüz yeteri kadar aydınlatılmamış konular üzerinde durulmuştur. Toplantıdan sonra sunumun ÇMO Ankara Şube’nin Facebook sayfası üzerinden daha sonra paylaşılacağı bilgisi verilmiştir.

Toplantı sırasında tuttuğum notlar aşağıda sıralanmıştır:

Maden Atıkları

• Arama sırasında sondaj atıklarından kaynaklı çamurlar
  • Maden çıkarımı sırasında oluşan (kazı, pasa örtü, dekapaj)
  • Zenginleştirme (işleme ve zenginleştirme prosesine ait atıklar) olarak üç bölümde incelenmektedir.
Atık Yönetim Yönetmeliği’ne göre 01 01 kodlu atıklar pasa atığı olarak, 01 03 ve 01 04 kodu ile başlayan atıklar zenginleştirme, 01 05 kodu ile başlayan atıklar ise sondaj kaynaklı atıklar olarak tanımlanmaktadır.

Maden atığı bertaraf tesisi tanımı ile maden sahası içinde bulunan pasa sahaları ve zenginleştirme atıklarının toplandığı atık barajları da bu tanım içerisinde yer almış bulunmaktadır. Bu atık barajları yine yönetmelik kapsamında Kategori A ve B olarak sınıflandırılıp buna göre düzenli depolama konulu çevre lisansına (D5) dahil olmaktadır. Kategori Sınıflandırması ile ilgili hususlar ise
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
yer almıştır. Bununla ilgili daha sonradan yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bir genelge çıkarılacaktır.

Pasa Alanları

Pasa alanları için asit kaya drenajı için S-2 analizi yaptırılması zorunlu tutulmaktadır. Ayrıca yine bu drenajı önlemek için Tamponlama / Enkapsülasyon yöntemi ile karbonatlı, kireçtaşı grubu ile kapatma yapılması gerekmektedir. Bu kapatma işleminin tüm pasa alanının tüm yüzeylerinde uygulanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılan işlemlerden sonra yağacak yağmur sularının da toplanması için drenaj kanallarının açılması ve toplanma havuzlarının oluşturulması gerekmektedir.

Karakterizasyon

Maden Atığı bertaraf tesislerinin kategorinin belirlenmesi ile ilgili yukarıdaki başlıklarda bilgi verilmiştir. Ayrıca karakterizasyon çalışmasıyla ilgili aşağıda verdiğim fotoğrafta ayrıntılı bir şema verilmiştir.

1525335849237.png

Bu testte önemli olan noktalardan biri kinetik testin 20 hafta sürdüğüdür.

Yukarıda belirtilen testleri yapan laboratuvarların henüz yeterlikleri bulunmamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bunlardan biridir. Fakat bu geçiş döneminde mağduriyet yaratılmaması açısından Tübitak MAM, Dokuz Eylül Üniversitesi, Encon, ODTÜ gibi laboratuvarlar yukarıda bahsi geçen testleri benzer metodlar ile kendi bünyelerinde veya Kanada vb ülkelere göndererek yaptırmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilerleyen dönemlerde çıkaracağı yönetmelikler ve genelgelere ait çalışmalar aşağıda verilmiştir:

1525336537844.png

Bakanlığın sunumu sonunda sık sorulan sorulara da yer verilmiştir:

1525335990516.png

1525336003926.png

1525336018632.png

1525336031307.png

1525336043323.png

1525336058493.png

1525336073911.png

Not: Sunum yayınlanınca ayrıca buraya da ekleyeceğim.

Ekli dosyalar

• 1525335878960.png
    1525335878960.png
    94.2 KB · Görüntüleme: 52
  • MAYU-ÇMO-2018-aka.pptx
    13 MB · Görüntüleme: 51