• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Maden ocağı için gfb başvurusu

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Vakıf
merhaba arkadaşlar,

8 km mesafede iki adet krom ocağı bulunmaktadır, bunlardan biri ayrıca zenginleştirme tesisi de içermektedir ve çevre izni mevcuttur. Bu faaliyete 8 km mesafede yeni bir krom ocağımız faaliyete geçmiştir fakat çed belgesi ayrıdır ve farklı ilçe sınırına girmektedir. Ben bu ocağa yeni GFB başvurusu yapacağım ama bu ocakta atık oluşumu, geçici depolama vs. hiç bir şey yapılamayacak olup herşey 8 km mesafedeki ana tesiste karşılanacaktır. Ben burası için atık yönetim planı, yıllık eğitim, mali sorumluluk sigortası gibi gibi yükümlülükler konusunda nasıl yol izlemeyelim.
bu sahada sadece maden çıkarılacak ve ana tesisise götürülerek işlenecek. sanayi odasından da kapasite muafiyeti aldık.
teşekkürler.

Merhaba,
İlk önce bulunduğunuz il Çevre Müdürlüğüyle durumu paylaşın, yardımcı olurlar diye tahmin ediyorum.Çalıştığım firmada benzer bir durum yaşadık.Şöyle bir çözüm bulduk ,
1-Mali sorumluluk sigortası fabrikanın sigortasıyla entegre ettik.
2-Atık konusunda iş Akım şeması ve proses özetinde atık oluşmayacaktır , sahada çalışacak iş makineleri bakım ve onarımları dışarıdan yani özel teknik servislerinde yapılacaktır ,personellerin ihtiyaçlarının karşılanması konusunda fabrikanın sosyal tesislerinden karşılanacak ve atık oluşumunun beklenmediği ama oluşma durumunda geçici depolama,AYP hazırlanacak diye belirtim.
3-Personellerin ihtiyaçları fabrikadan karşılanacağı için atık su oluşmayacaktır ve çalışanlara yönelik eğitim yükümlülüğü konusunda verilmesi gerekiyor.

@cevmzt çok teşekkür ederim cevapladığınız için, bu saha için gfb başvurusu yaptım, saha denetimine geldikleri zaman durumu detaylı anlatmayı düşünüyorum, burası tamamen bağımlı bir maden ocağı özelinde hiç bir atık oluşumu vesaire olmayacak. Aslında ana tesise entegre belki değerlendirilirdi ama çed belgesi farklı ve farklı ilçe sınırında. sizce bu yol mantıklı mı. ayrıca aylık faaliyet raporu hazırlamak gereklidir değil mi?

@sdagtekin Rica ederim.İl Müdürlüğü uygunluk yazısı için geldiklerinde durumu dediğiniz gibi anlatırsınız.(ikna etmeniz gerekir)
1- Ama bazen anlatmak yetmiyor yazılı olarak yani İş akım şeması ve proses özetinde belirtmeniz gerekecektir.
2- İzin Lisans Yönetmeliği 6. Maddesinin 2. Fıkrasında belirtilen durumda olmadığınızı öngörmekteyim.
Birden fazla tesisi olan işletmelerin çevre izni veya çevre izin ve lisansı işlemleri, işletme adına ve işletmede aynı adreste yer alan tüm tesisler değerlendirilerek yürütülür ve sonuçlandırılır. Bir işletme içinde Ek-1 ve Ek-2 listesine tabi faaliyet veya tesislerin birlikte bulunması halinde söz konusu müracaat Ek-1 kapsamında değerlendirilir.

Daha önce belirtiğim gibi İş Akım ve Proses özetinde belirtiyseniz(atık oluşmayacağını ve oluşması durumunda alacağınız aksiyonları,) ve geldiklerinde de ikna edici bir şekilde konuyu paylaşırsanız sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.

@sdagtekin

1-Düzenli olarak aylık değerlendirme raporu hazırlamanız gerekiyor
2-Faaliyete başlandıktan sonra personellerin eğitimlerini vermelisiniz.
3-İç tektik raporu da hazırlamanız gerekiyor

@sdagtekin teşekkür ederim sağolun ramazan ramazan sen bana yardımcı oldun Allah da sana yardımcı olsun:):) . krom zenginleştirme tesisi için iş akım şeması ve vaziyet planı oluşturmam gerekli de Tesis yeni bir tesis çokta hakim değilim illaki elinde örnek olduğu zaman hem daha rahat yapıyorsun .

@sdagtekin ayrıca vaziyet planı çizimi on numara beş yıldız olmuş :harika::harika: çok beğendim. acaba hangi programla çizilmiş

evet örnek her zaman bakış geliştiriyor, bende bazen çed raporundan yararlanıyorum. işinize yaradığına sevindim güzel dilekler için de teşekkürler.

evet bakanlığın sitesinde yayımlanan atık yönetim planı formatını kullandım, ama içerisinde madenciliğe özel (maden atıkları, pasa depolama) vb bilgiler yok, sanırım ileride bunlar istenecek çünkü sadece atıkların yönetimi ve evsel atık suyun fosseptikte toplandığı bilgileri mevcut.

yalnız bende yeni başladım.şu an yönetmelikleri gözden geçirdim tam olarak atık yönetim planı için iş akım şeması ve proses özeti için gerekli bilgileri topluyorum.siz tam olarak hangi kısımdasınız?

@cevmzt ayrıca burdaki madenin çevrelisansını da almam gerekiyor :D

@cevmzt ben başlıyalı 2 gün oldu şimdi onu alacam.onun yönetmeliğini birazdan gözden geçirecem.ilk GFB mi alıyoruz.Yani direk çevre lisansı belgesi alamaz mıyım.