Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maden ocağı kapasite raporu

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında until_forever tarafından paylaşıldı.

 1. until_forever

  until_forever CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,
  GFB başvurusu için kullanılacak olan "kapasite raporu yada kapasite raporu yerine geçebilecek belgeler" kapsamında tek bir maden ocağının üretimi nasıl gösterilir. Kapasite raporu almak gereklimidir yoksa yerini tutabilecek resmi kaynaktan alınmış bir belge varmı? ( Mesela MİGEM'e devlet hakkı için göderilen işletme faaliyet raporları kullanılabilirmi ? )
  Kolay gelsin şimdiden teşekkür ederim.
   
 2. qrafiqer

  qrafiqer CMNet Üyesi

  kapasite raporu yerine taahhütname de oluyor sanırım...
   
 3. Mehtap Işık

  Mehtap Işık CMNet Üyesi

  aynı ruhsattaki ocaklara ayrı ayrı kapasite raporu bile alabilirsiniz. bazı il çevreler ayrı ayrı kapsite raporu istiyor
   
 4. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Her bir ocağın kendine ait kapasite raporunun düzenlenniş olması gerekiyor. Bahsettiğiniz farklı bir yazı, taahhütname vb. yazılar belli sınırlı üretimi olmayan kapasiteye tabi olmayan tesisler için kapasite raporu düzenlenemediğine dair ticaret ve sanayi odasından yazı alıp bu bağlamda kullanılabilir. Örnek: Hastane..
   
 5. ailenizincevrecisi

  ailenizincevrecisi CMNet Üyesi

  yeğenim bak sana bir hikaye anlatayım mı, bir oğlan varmış işe yeni girmiş bu oğlan ilk defa çevreyle tanışmış, okul mokul hikayeymiş onun için mesele yiğenim iş başa gelince anlaşılırmış şimdi söyle bakalım sence ne yapmak gerek???

  bence kapasite raporunu paşa paşa almak gerek yok öğle taahhütlerle mahütlerle işi bitiririm kolaya kaçma yemezler
  hadi ben kaçtım kolay gele...
   
 6. until_forever

  until_forever CMNet Üyesi

  Arkadaşlar ben gerekli sorun ve sorularımı direk resmi makamlara sorarak öğrendim. Sizlerede burdan paylaşayım aynı durumda olan insanlar varsa onlarada faydam olsun :

  - Ben Ticaret ve Sanayi Odasıyla görüştüm ruhsat fotokopisi ve iş akım şemanızla başvurunuz eger muafsanız kapasite raporundan muaf oldugunuza dair yazı alırsınız dediler ( Maden ocagında sadece maden cıkarılıp direk nakliye oluyor yanı herhangi bir kırma elemeye tabı olmuyosa kapasıte raporundan muaf tutuyolar ) Ama başka şehirlerin ticaret ve sanayi odaları farklılık gösterirmi bilemiyorum.

  - Burdan alacagımız muaf yazısıyla ne yapacagız derseniz bu muaf yazısı ve PTD yada ÇED dosyanızda belirtmiş oldugunuz üretim miktarının olduğu sayfayı e izin sistemine yüklüyoruz bu muaf yazısı ile birlikte.
  Dolayısıyla kapasite raporu masrafından kurtulmuş oluyoruz ve işimizi çözümlüyoruz.

  -Bir başka husus bu konuda, diyelimki ÇED- PTD dosyanızda üretim miktarınız 200 ton/ gün yani emisyon iznine tabisiniz. Fakat gercekte bu kadar üretim yapmıyorsunuz.Yada Patlatma var diye CED-PTD hazırlandı ama gerçekte hiç patlatma yapmadınız bu tip durumlarda emisyon izni almak gerekiyormu gibi soru işaretlerinede aydınlık getirelim. Yine bu konuyuda bakanlıkla görüştüm ; ÇED - PTD dosyanızda beyan ettiğiniz şeyin gereğini yapmak durumundasınız. yani dosyada beyan ettiğiniz izne tabii fakat gerçek üretim miktarınız tabi olmadığı durumda ÇED- PTD dosyanızı baz alarak işlem yapıyorsunuz.

  Umarım işinize yarar arkadaşlar kolay gelsin.
   
  sdagtekin bunu beğendi.
 7. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Maden ocağı yazdığınız için kapasite raporu olması gerekirdi. kırma eleme vb. herhangibir işlem yapılmıyorsa kapasite raporundan muaf olması mümkün. Alınacak olan yazı (kapasite raporu tabi değildir gibi) kapasite raporunu temsil eder. ÇED olumlu/gerekli değildir/kapsam dışı (muaf) olayında olduğu gibi.
   
 8. hanvey1105

  hanvey1105 CMNet Üyesi

  kapasite raporundan muaf işletmeleri nerden temin edebiliriz ?
   
 9. qrafiqer

  qrafiqer CMNet Üyesi

 10. superjax

  superjax CMNet Üyesi

  kapasite raporunda muaf olunmaz ki.sen gene kapasite raporu için müracat dilekçeni verirsin.makine ekipman ve techizatına olup olmadığı duruma göre yazı verirler.
   
 11. İto.org.tr de şöyle bir ifade var;

  Kapasite Raporu Tanzim Edilen Sektörler Hangileridir?
  Taş Ocakları ve Maden İstihracı Sanayi

  Bu ifadeye göre maden ocaklarına kapasite raporu verilebilir. Nitekim bizim kapasite raporu aldığımız ocaklar mevcuttur.
   
  Mehtap Işık bunu beğendi.
 12. Nazan Şirin Kande

  Nazan Şirin Kande CMNet Üyesi

  ilinzdeki ticaret ve sanayi odasından alabılırsınız ben maden ocagı degıl ama arıtma tesısı ıcın muafıyet yazısını ordan almıstım onuda sısteme yuklemıstım bır sorun olmadı.
   
  alix bunu beğendi.
 13. S.Gönenç Çalıcı

  S.Gönenç Çalıcı CMNet Üyesi

  Sanayi odası Kapasite raporlarıyla ilgileniyor. Her türlü işlemi ilinizdeki Sanayi odası ile görüşeceksiniz. Ticaret odasındaki Ticaret Sicil Memurluğunu kullanarak Sicil Gazetesini ve ya muaf yazısını alabilirsiniz.
   
 14. İbrahim Şen

  İbrahim Şen CMNet Üyesi

  arkadaşlar benimde bir sorum olacaktı...
  danışmanlığını yaptığım firma kum ocağı ve yıkama eleme tesisi faaliyetinde bulunmaktadır. GFB başvurunda bulunduk il çevre ek belge olarak migem onaylı kapasite beyanı istedi. anlamadığım aldığımız kapasite raporu ikisi(ocak - yıkama eleme) içinde geçerli olmuş olmuyor mu?
  başka bir firmam kalker ocağı kırma eleme fal. de bulunuyor. gfb başvurusunda sadece kapasite raporunu ekledik yeterli buldu ve onayladı. çevre iznini bile aldık..
   
 15. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  Hocam İl Müdürlüğü kapasite raporunda belirtilen kapasitede çalışıp çalışmadığınızı öğrenmek için istemiş olabilir MİGEM Raporunu. Bildiğim kadarıyla MİGEM Raporları Firmanın beyanına göre Genel Müdürlük tarafından yapılan bir incelemeden sonra çıkıyor. Çıkarması kolay bir rapor olarak zannedersem.

  ve ne yazık ki Şehirden Şehire değişebiliyor istenen belgeler.
   
 16. İbrahim Şen

  İbrahim Şen CMNet Üyesi

  Şükür hallettik. Rıfat Bey teşekkür ederim
   
  sdagtekin bunu beğendi.
 17. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  nasıl hallettiniz İbrahim bey, kapasite raporunda her faaliyeti belirtmek yeterli olmuyor mu MİGEM nasıl bir yazı verdi, bu durumda? Teşekkürler
   
 18. İbrahim Şen

  İbrahim Şen CMNet Üyesi

  ocak yeni olduğu için, migeme yapılmış bir üretime yönelik yıllık beyanın olmadığını dolayısıyla onlarında bize kapasite onayı veremeyeceklerini maden işlerinden öğrendik ve bunu bir dilekçe haline getirip sisteme yükledik. değerlendirmeyi yapan kişiyi de telefonla arayıp durumu izah ettik kabul etti
   
  sdagtekin bunu beğendi.
 19. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  arkadaşlar,

  maden ocaklarına kapasite raporu alırken, yılık tüketim miktarları bölümünde Patlayıcı miktarlarını neye göre belirtmeliyiz. ÇED raporunda belirtilen miktarlara göre mi yoksa alınan ruhsat vesaire mi?

  Çok teşekkürler,,
   
 20. Bence ÇED Raporundaki miktarı yazmalısınız, zaten ruhsatı da ÇED raporunda yazan miktara göre vermiyorlar mı?
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?