• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Maden ocağı kapasite raporu

until_forever

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba,
GFB başvurusu için kullanılacak olan "kapasite raporu yada kapasite raporu yerine geçebilecek belgeler" kapsamında tek bir maden ocağının üretimi nasıl gösterilir. Kapasite raporu almak gereklimidir yoksa yerini tutabilecek resmi kaynaktan alınmış bir belge varmı? ( Mesela MİGEM'e devlet hakkı için göderilen işletme faaliyet raporları kullanılabilirmi ? )
Kolay gelsin şimdiden teşekkür ederim.

@CMNet Okuru
Nefin hanım vallahi ruhsatı inceledim, ÇEd ile uzaktan yakından alakası yok. özellikle baktım verilen evraklarda çed bilgileri dahi yok

Ben hala ÇED Raporunda yazan miktardan daha yüksek yazılmaması görüşündeyim. Zaten ÇED Raporundan daha yüksek bir miktarda patlayıcı kullanıyorsanız, cezalı duruma düşersiniz. Patlayıcı miktarınızı yükseltmek için PTD ve ya ÇED Raporu hazırlamanız gerekir.

şu anda çed başvurumuz var ama süreç devam ediyor bitmedi tabi, sürecin bitmesini de bekleyemiyorum çevre izni beklemiyor biliyorsunuz, durum böyle maalesef:S

Madeen ocaklari sadece ocak ise yerustu kapasite raporundan muaflar. Ticaret odasindan muafiyet yazisi aldim ben. Migemin verdigi kapasite raporunu kabul etmediler.dilekce ile ticaret odasina basvuru yapin ;)

Isteyen arkadaslara basvuru dilekcesiyle aldigim yaziyi gonderebilirim

@Bilal Efe Aydın
zahmet olmazsa gönderebilir misiniz Bilal Bey.

gerçi bizde tesisi var biz almak zorundayız değil mi? yani kırma eleme tesisi mobil

Çevre izninde Migem yazıları kabul edilmiyor arkadaşlar, ilgili Ticaret ve Sanayi Odasından ya muafiyet ya da kapasite raporu alınması gerekiyor.
Bu arada ÇED dosyasındaki bilgilerin dışına çıkmayın, cezalı konuma düşebilirsiniz.

Bence düşük olanı almalısın.
- Eğer ruhsattaki miktar ÇED den yüksek ise ve ona göre patlatma yaparsan taahhüt ihlalinden ceza yersin (Farkedilmesi durumunda)
- Eğer ÇED daha yüksek ise Patlatmalar Jandarma eşliğinde yapıldığından fazlasını yaprsan ceza yersin. (Bu konuda ben ceza yiyeni görmedim ama yinede kurallara uymak lazım )

Bu yüzden düşük olan miktarı almak gerektiğini düşünüyorum.

@Hamza Ay

ÇEd yönetmeliği EK 2 de Patlayıcı miktarlar ile ilgili eşik değerler bulunmuyor, üretimler ile ilgili eşik değerler bulunuyor ki zaten bizim durumumuzda Çed kapasite artırımı başvurumuz var yani çed sürecinde kapasite raporu başvurumuzda bu süreç aralığına denk geldi. açıkçası bir de zaten ÇEd EK 2 deki eşik değerler bizim şu anki aldığımız makine kapasitemizin altında zaten sanayi odasından da geldiklerinde zaten makineye göre verecekler, yani ne görüyorlarsa onu verecekeler:s

Çed kapasite artırımı ile kapasite raporunun alınması aynı zamana denk geldi kara vermek zorlaştı.
Teşekkür ederim yorumlarınız için.

Bilal Efe bey,

Madeen ocaklari sadece ocak ise yerustu kapasite raporundan muaflar. Ticaret odasindan aldığınız muafiyet yazısını dilekçe ile gönderir misiniz?

Bilal beyin ticaret odasından aldığı yazıyı istedim. Bu ibarenin geçtiği yeri bulamadığım için yazıyı incelemek istedim. Firmamız için yıkama-eleme tesisi ve ocak için Kapasite Raporu hazırlandı. Hazırlanan kapasite raporunda ocak kısmından detaylı bahsedilmemiş çevre müdürlüğü de ocak kısmı için kapasite raporundan muaf olduğuna dair yazı veya ocak için kapasite raporu istedi.Daha önceden muaf yazısı alan firmalar olduğunu belirtti.

anladım yani şifahen görüş verilmiş. daha önceden açık ocaklar için kapasite raporundan muaf yazısı alanlar olmuş demek ki. şimdi kesin vermezler bence.

aslında açık ocaklarda iş makineleri çalışıyor, onların kapasiteleri üretilen maden kapasitesi verir dolayısıyla kapasite raporu verilebilir gibi geliyordu bana ama, bildiğim bir örnek yok karşımda

Maden Müh. Odasından sadece ocak faaliyeti için kapasite raporu çıkartabilirsiniz. Formatı var. ÇED kapasitesine göre hazırladıktan sonra odaya imzalatmanız yeterlidir. Birçok çevre izin sürecinde ben bu şekilde yaptım ve kabul oldu.

özden hanım, ben İstanbul maden odasını aradım, bu raporun formatı ile ilgili bilgileri yok, ben formatı nereden bulabilirim. oda bana sadece siz getirin biz onaylıyoruz dedi ama nerden ne nasıl getireceğimizi bilmediğini söyledi?

@gencerakif
@gencerakif

@until_forever

bilgiler içi çok teşekkürler, kapasite raporu düzenlenemez yazısı aldıktan sonra sistem üzerinden üretim bilgileri, nace kodu gibi bilgileri neye göre yazmak gerekecek.

Bende maden odasından kapasite raporu onaylattım pek aklıma yatmasa da ek'deki formatı doldurduk ve maden odasına iletti onlarda madene verilmiş projesini hazırlayan tarafından imzalanması şartı ile onayladı. il çevrede kabul edeceğini söyledi. Nace kodunu da kendimiz yazdık ..

Ekli dosyalar

• kapasite raporu.docx
    21.1 KB · Görüntüleme: 27
@Ayşnr
çok teşekkür ederim, bu paylaştığınız form sanırım normalde sanayi odasına veriliyor, ama siz maden mühendisleri odasına onaylattırdınız