• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Maden ocağı kapasite raporu

until_forever

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba,
GFB başvurusu için kullanılacak olan "kapasite raporu yada kapasite raporu yerine geçebilecek belgeler" kapsamında tek bir maden ocağının üretimi nasıl gösterilir. Kapasite raporu almak gereklimidir yoksa yerini tutabilecek resmi kaynaktan alınmış bir belge varmı? ( Mesela MİGEM'e devlet hakkı için göderilen işletme faaliyet raporları kullanılabilirmi ? )
Kolay gelsin şimdiden teşekkür ederim.

anladım muafiyet yazısı almadınız, peki üretimleri neye göre yazmak gerekti sadece maden ocakçılığını varsayarak soruyorum. ticaret odasından maden ocakçılığı projesi için muafiyet yazısı aldık fakat şimdi sistem üzerinden başvuru yaparken üretim bilgilerine ne yazacağım konusunda kararsızım sanırım çed değerlerini yazmak gerekecek.

Merhaba,
Mermer ocağı için kapasite raporu alınırken ürün miktarı dağ kesme makinesine göre mi yoksa sayalama makinesi göre mi hesaplanır? TOBB'un kritelerinde "Kenar ve baş kesme ile cilalama (perdahlama) makinaları kapasitesi hesaplamalarında göz önüne alınmaz. " diye bir ibare var fakat bu kenar ve baş kesme acaba sayalamayı ifade ediyor bilemedim.
Yardımcı olur musunuz?

Kronometraj yöntemiyle hesaplanıyor diye hatırlıyorum. Günlük çıkarılan mermer bloğu miktarı x randıman değeri x 300 gün şeklinde yıllık miktarı hesaplayabilirsiniz. Randıman değeri 0.75 alınmaktaydı yıllar önce. Ama bilgilerim taze değil değerler değişmiş olabilir. Bağlı olduğunuz Sanayi Odası ile irtibata geçmenizi öneririm.

Cem Bey cevabınız çok teşekkür ederim. Bağlı olduğum sanayi odası sayalama makinesine göre blok mermer üretimini belirtti ve kapasitesi sizin yazdığınız gibi 0,75 m3/saat. Fakat diğer sanayi odasında bu böyle değil beyan üzerinde başvurumuzda belirttiğimiz üretim miktarının aynısını yazıyorlar.

Merhaba,

TSO'da kapasite raporu hazırlanırken exper elindeki meslek klavuzlarına göre kapasite raporunu hesaplamakta. Yani mermer ocağı için klavuzu acacak hesaplama nasıl yapılması isteniyorsa ona göre hesaplayıp Ankara'ya gönderecek. Yani ürün miktarı dağ kesme makinesine göre mi yoksa sayalama makinesi göre mi hesaplandığını öğrenmek için ilgili TSO'nın experi ile iletişime geçerseniz istediğinizi öğrenebilirsiniz.

Sanayi odaları bazen kafalarına göre takılabiliyor. Zamanında 4 farklı TSO'dan paket arıtma tesisleri için kapasite raporu düzenelenemez yazısı almıştım. Birtanesi dediki o 4 oda yanlış yapmış doğrusu bu diye başka bir yazı vermişti. O yüzden bazen böyle farklılıklar olabiliryor.

Netice olarak bağlı olduğunuz TSO'dan kapasİte raporu çıkaraçanız için onlar nasıl yapıyorsa mecbur öyle çıkacak.