Maden ocaklarında çevre görevlisi bulundurma zorunluluğu

s_meyra

CMNet Üyesi
Kayıt
9 Mart 2011
Mesajlar
21
Beğeniler
2
#1
arkadaşlar mrb,ben maden tesisinde çevre görevlisi olarak çalışmaktayım.firmamızın maden ocaklarında da çevre görevlisi bulundurma zorunluluğu var mı?
 
Kayıt
19 Ocak 2012
Mesajlar
92
Beğeniler
8
Şehir
SAKARYA
#2
Merhaba. Öncelikle maden ocağının faaliyetine onu bılmen lazım daha sonra bu maden ocağının sınır değerlerine göre cevre izinleri ve lisansları yonetmelıgınde ek 1 mi ek 2 yemi tabi olduğuna bakacaksın . eğer ıkı eke de uygun deilse gerekli değildir . ama maden ocağı ise muhtemelen evet cevre görevlisi çalıştırmak veya danışmanlık şirketınden hızmet alması gerekmektedir.

Burada senin görevin maden ocagının hangi izin ve lisansları alması gerektiğini araştırıp işlemlerini tamamlamaktır.
 

s_meyra

CMNet Üyesi
Kayıt
9 Mart 2011
Mesajlar
21
Beğeniler
2
#3
Ben maden tesisinde çevre görevlisiyim bizim birde ocak var.tesisle ocak farklı yerde ben ocağa da bakabilir miyim?eğer ocağa da bakabiliyosam kendimi ocağa nasıl çevre görevlisi olarak atıycam?sistemde sadece tesise çevre görevlisi atamasıyla ilgili kısımlar var ocağa da çevre görevlisi olarak bakabilmem için herhangi bir işlem yapmam gerekiyo mu?il çevreyi aradım bilemediler bakanlığa yönlendirdiler,bakanlığa da ulaşamıyorum
 
Kayıt
19 Ocak 2012
Mesajlar
92
Beğeniler
8
Şehir
SAKARYA
#4
Ben maden tesisinde çevre görevlisiyim bizim birde ocak var.tesisle ocak farklı yerde ben ocağa da bakabilir miyim?eğer ocağa da bakabiliyosam kendimi ocağa nasıl çevre görevlisi olarak atıycam?sistemde sadece tesise çevre görevlisi atamasıyla ilgili kısımlar var ocağa da çevre görevlisi olarak bakabilmem için herhangi bir işlem yapmam gerekiyo mu?il çevreyi aradım bilemediler bakanlığa yönlendirdiler,bakanlığa da ulaşamıyorum
Şimdi açıkça söylemem gerekirse tam bende bilemedim iki tesiste birden cevre görevlisi olarak çalışabılırmısın bı yonetmelıkleri araştırman lazım. Bakanlığa ben bugun ulaştım bu numaradan ulaşıp gerek li birimin telefon numarasını alabılırsını. (0312 410 10 00)
 

halimusta88

CMNet Üyesi
Kayıt
5 Eylül 2011
Mesajlar
40
Beğeniler
8
Şehir
TRABZON
#5
arkadaşlar mrb,ben maden tesisinde çevre görevlisi olarak çalışmaktayım.firmamızın maden ocaklarında da çevre görevlisi bulundurma zorunluluğu var mı?
çevre kan.alınması.ger.izin ve lisans yönetmeliğinde maden ocakları ek-2 madde 2.18 de değerlendirilmişler. Burada önemli bir nokta maddeye baktığınızda üretim kapasitesi 200 ton/gün üzerinde ise bu grupa giriyor.yani günde 200 ton ve altında bir maden ocağı işletmeciliği yapılıyorsa çevre izinlerini almasına gerek yok. Patlatmasız maden ocakları için bu söylediğim geçerli. Patlatma varsa aynı yönetmeliğin ek-2 madde 2.17 ye girer ve çevre izni alması ve çevre görevlisi bulundurmak zorundadır.
 
K

Kübra Arslan

#6
yönetmeliğin 2.22 maddesinde metalik ve/veya metalik olmayan yer altı madenciliği ifadesi yer almaktadır. Yani yer altı madenciliği yapıyorsanız kapasitenizin önemi yoktur. aynı şekilde 2.17 maddesi sadece taş ocaklarını kapsar, patlatma yapılan diğer maden ocaklarını kapsamaz.
 

halimusta88

CMNet Üyesi
Kayıt
5 Eylül 2011
Mesajlar
40
Beğeniler
8
Şehir
TRABZON
#7
yönetmeliğin 2.22 maddesinde metalik ve/veya metalik olmayan yer altı madenciliği ifadesi yer almaktadır. Yani yer altı madenciliği yapıyorsanız kapasitenizin önemi yoktur. aynı şekilde 2.17 maddesi sadece taş ocaklarını kapsar, patlatma yapılan diğer maden ocaklarını kapsamaz.
Kübra hanım yönetmeliğin 2.17 maddesi sadece taş ocaklarını kapsar bunda sıkıntı yok ama 2.17 maddeye baktığınızda patlayıcı veya alev püskürtücü kullanılan taş ocakları diye geçmekte. Benim anladığım kadarıyla eğer bir maden ocağında patlatma yapılmadan maden işletmeciliği yapıyorsan yönetmelik ek-2 2.18 de belirtildiği gibi 200 ton/gün e kadar müsade ediyor. Ama patlatma yapıyorsan her durumda ek-2, 2.17 den çevre iznine tabi tutuyor. 2.22 metalik ve/veya metalik olmayan yeraltı madenciliğinden bahsediyor. Benim bahsettiklerim yer altı madenciliği ile alakalı değil. Kum,çakıl,kalker,bazalt vb. madenlerin çıkartıldığı ocaklardan bahsetmiştim. Ama dediğiniz gibi yer altı madenciliği var ise kesinlikle sizin belirtiğiniz maddeden girecektir ki bu madde için de bir tonaj sınırlaması yok.Yanlışsam düzeltin. Teşekkür ederim.
 
K

Kübra Arslan

#8
Kübra hanım yönetmeliğin 2.17 maddesi sadece taş ocaklarını kapsar bunda sıkıntı yok ama 2.17 maddeye baktığınızda patlayıcı veya alev püskürtücü kullanılan taş ocakları diye geçmekte. Benim anladığım kadarıyla eğer bir maden ocağında patlatma yapılmadan maden işletmeciliği yapıyorsan yönetmelik ek-2 2.18 de belirtildiği gibi 200 ton/gün e kadar müsade ediyor. Ama patlatma yapıyorsan her durumda ek-2, 2.17 den çevre iznine tabi tutuyor. 2.22 metalik ve/veya metalik olmayan yeraltı madenciliğinden bahsediyor. Benim bahsettiklerim yer altı madenciliği ile alakalı değil. Kum,çakıl,kalker,bazalt vb. madenlerin çıkartıldığı ocaklardan bahsetmiştim. Ama dediğiniz gibi yer altı madenciliği var ise kesinlikle sizin belirtiğiniz maddeden girecektir ki bu madde için de bir tonaj sınırlaması yok.Yanlışsam düzeltin. Teşekkür ederim.
Halim Bey; biz 2.17 maddesi hakkında bakanlığa görüş sorduk ve bakanlık bize 2.17 maddesinin sadece taş ocakları için geçerli olduğunu, diğer madenleri kapsamadığına ilişkin yazı verdi. Bu yazıya istinaden 2.17 maddesinin sadece taş ocaklarını kapsadığını söylemiştim.
 

halimusta88

CMNet Üyesi
Kayıt
5 Eylül 2011
Mesajlar
40
Beğeniler
8
Şehir
TRABZON
#9
Halim Bey; biz 2.17 maddesi hakkında bakanlığa görüş sorduk ve bakanlık bize 2.17 maddesinin sadece taş ocakları için geçerli olduğunu, diğer madenleri kapsamadığına ilişkin yazı verdi. Bu yazıya istinaden 2.17 maddesinin sadece taş ocaklarını kapsadığını söylemiştim.
Tamam Kübra Hanım bu noktada hem fikiriz. Ben aksini de iddaa etmedim.Yönetmelikte bu noktada açık zaten. 2.17 maddesinde taş ocakları ibaresi var. Teşekkür ederim.
 

mrtbgcgl

CMNet Üyesi
Kayıt
13 Ocak 2011
Mesajlar
18
Beğeniler
6
Şehir
Edirne,Keşan
#10
arkadaşlar merhaba, ek-2 madde 2.22'den çevre kan.alınması.ger.izin ve lisans yönetmeliğine tabi olan bir kömür ocağı için ne gibi bir izin alınabilir ? ya da neler yapılmalıdır bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?
 

Burak Dumlu

CMNet Üyesi
Kayıt
5 Mart 2013
Mesajlar
515
Beğeniler
772
Şehir
Palandöken, ERZURUM
#11
ek-2 madde 2.22'den çevre kan.alınması.ger.izin ve lisans yönetmeliğine tabi olan bir maden ocağı için ne gibi bir izin alınabilir ? ya da neler yapılmalıdır bu konuda tecrübeli olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim?
 

bll_2081

CMNet Üyesi
Kayıt
2 Ocak 2012
Mesajlar
363
Beğeniler
308
Şehir
ANKARA
#12
2.22 Metalik ve/veya metalik olmayan yeraltı madenciliği.*
Gürültüden muaf olduğu belli :p
Madenin adını ve tesis hakkında bilgi verirsen ancak yardımcı olabiliriz
 

sdagtekin

CMNet Üyesi
Kayıt
31 Ocak 2012
Mesajlar
861
Beğeniler
177
Şehir
istanbul
#15
ek-2 madde 2.22'den çevre kan.alınması.ger.izin ve lisans yönetmeliğine tabi olan bir maden ocağı için ne gibi bir izin alınabilir ? ya da neler yapılmalıdır bu konuda tecrübeli olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim?
emisyon konulu çevre izni istenmez diye düşünüyorum, gürültü de aynı şekilde ama muaf yazısı alınması gerekebilir sormak lazım . Yer altı yöntemi ile çalışma olduğu için yeraltı sularına girişim, kirletme konularında tehlikeli atık su deşarjı ya da başka başlık altında izin almanı istenilir. kesin bir bilgi bir yerde yok sanırım, biz açık ocak işletmeciliği yapıyoruz yarın bir gün yer altı işletmesi yapılırsa sanırım müdürlüğü kapsam belirleme/izin konusu belirlenmesi konusunda görüş sorar ona göre ilerlerim.

arkadaşlar mrb,ben maden tesisinde çevre görevlisi olarak çalışmaktayım. firmamızın maden ocaklarında da çevre görevlisi bulundurma zorunluluğu var mı?
merhaba,

bahsettiğiniz ocak eğer ÇKAGİLHY eklerinden 1 veya 2 ye tabi ise izin alınması gerekir, izin alınacaksa da çevre görevlisi bulunması gerekir. sizin eğer çevre yönetim biriminiz yok ise siz bakamazsınız, ÇYB kurup ayni vergi no sun da 5 iş yerine kadar bakabilirsiniz, ocak ta sizin ayrı bir iş yeriniz sayılır
kolay gelsin
 

Burak Dumlu

CMNet Üyesi
Kayıt
5 Mart 2013
Mesajlar
515
Beğeniler
772
Şehir
Palandöken, ERZURUM
#16
emisyon konulu çevre izni istenmez diye düşünüyorum, gürültü de aynı şekilde ama muaf yazısı alınması gerekebilir sormak lazım . Yer altı yöntemi ile çalışma olduğu için yeraltı sularına girişim, kirletme konularında tehlikeli atık su deşarjı ya da başka başlık altında izin almanı istenilir. kesin bir bilgi bir yerde yok sanırım, biz açık ocak işletmeciliği yapıyoruz yarın bir gün yer altı işletmesi yapılırsa sanırım müdürlüğü kapsam belirleme/izin konusu belirlenmesi konusunda görüş sorar ona göre ilerlerim.

Herhangi atıksuda oluşmayacak yer altı sularına bir etkisi olmayacak çünkü malzeme çıkarılıp satılacak. madende emisyon azaltıcı önlemler almamızı isteyebilirler diye düşünüyorum çünkü orada çalışanlar da emisyondan etkilecekler. aklıma başkada birşey gelmiyor. Muafiyet verirlermi bilmiyorum. ek2- 2.22 ye tabi :confused::confused::confused::confused:
 

sdagtekin

CMNet Üyesi
Kayıt
31 Ocak 2012
Mesajlar
861
Beğeniler
177
Şehir
istanbul
#17
evet aslında önemli bir konuya parmak bastınız, ÇKAGİLHY de koşulsuz şartsız izin al diyor hangi konuda alınacak, bende bir araştıracağım paylaşırım sizinle de,,
Burak bey bir danışman arkadaşım ile de görüştüm bir fikri yok idi, il müdürlüğünden öğrendiğinde bana da dönüş yapacak paylaşırım sizinle,

sizin yeraltı işletmeniz faaliyete geçecek mi yoksa bilgi olsun diye mi sormuştunuz? eğer faaliyete geçecek ise görüş sormak en mantıklısı
 

Burak Dumlu

CMNet Üyesi
Kayıt
5 Mart 2013
Mesajlar
515
Beğeniler
772
Şehir
Palandöken, ERZURUM
#18
Şuan hazırlıkları var çalışılmaya başlandığında çevre danışmanlığına başlayacağım. baya araştırdım ama birşeye ulaşamadım. Eğer ulaşırsam bende burada payaşırım.
 
Kayıt
3 Mart 2011
Mesajlar
287
Beğeniler
285
#20
* işaretinden

emisyon konulu çevre iznine tabi olduğunu düşünüyorum sonuçta bir hafriyat işlemi ve açıkta geçici stoklama işlemleri olacak.
Bu konu ile ilgili görüş yazısı talebinde de bulunabilirsiniz tabiki.
Dediğin doğru ama duruma göre rapor hazırlatılması da istenebilir. Direkt muafsınız demek doğru mudur bilemem, sonuçta resmi kurumlar değerlendirmeyi aşağıdaki madde üzerinden yaparlar. Bulunduğu çalışma alanının yerleşim yerine yakınlığı önemlidir.

) (Değişik:RG-27/4/2011-27917) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 ve Ek-2’sinde “ * ” işareti ile muafiyet getirilmiş işletme ve tesisler ile çevre izni veya çevre izin ve lisans belgesi alması gereken işletme ve tesislerden; 7/3/2008 tarihinden önce kurulmuş ve açılma ve çalışma ruhsatı almış olanlar ile kurulduğu tarih ve ruhsatı olup olmadığına bakılmaksızın, çok hassas ve hassas kullanımlardan itibaren en az 500 metre mesafede olan veya bu Yönetmelik çerçevesinde gürültü haritaları hazırlanması gereken yerleşim yerleri dışında bulunan işletme ve tesisler için çevre izni veya çevre izin ve lisans belgesine esas değerlendirme yapılmaz. Ancak, yetkili idarenin talep etmesi halinde işletme ve tesisler için akustik rapor hazırlanması zorunludur.