• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Madeni atık yağ geri dönüşüm tesisi

Selçuk Baysal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
DONGHEE OTOMOTİV
Merhabalar,
Atık yağ geri kazanım tesisinde çalışmaya yeni başlayan bir kişi olarak en büyük problemim geri kazanım sırasında tesiste koku problemi meydana gelmesi. Bunu gidermek için reaktörün kapagının ust kısmına ve kil ağırtma (koku kaynakları) tankının üstüne davlunbaz koyduk, buralardan cıkan gazları ise baca gazı arıtma sistemi (scrubber) ve aktif karbon sisteminden geçirerek atmosfere salınımını gerçekleştirdik. Proses vakum destilasyon prosesi olduğu için vakum tanklarını da açıp temizledik. Ama koku problemı hala tam anlamıyla giderilmiş değil. Bu konuda bilgisi olan var ise bana yardımcı olursa çok sevinirim...

Baktık Fatih bey, koku sistemi alınıp denenmiş, ilk zamanlarda kokuyu bastırmış ama daha sonra etkisini yitirmiş. Koku sistemindeki koku ile karışıncada daha etkili olmuş sanırım. Vakumdaki çekiş çok güçlü olduğundan kirli suyu scrubber'in içine çekip scrubber deki suyu da çok çabuk kirletiyordu ve kokunun hissedilmesi artıyordu.Vakumdaki çekişin azalması içinde sürücü taktırttım ,vakum tanklarının içini temizlettirdim ve içine sıvı kostik koydurttum. Çünkü gaz oradan geçerken suyla temas ettiğinde içindeki kükürtlü bileşiği tuz şeklinde çöktürsün ve vakum tanklarına gelen buhar şeklindeki yağıda aynı zamanda tutsun diye...

Böyle bir başlık açılmışken ben de bir soru sorayım :) madeni yağ geri dönüşüm tesisleri tehlikeli atık yönetim planı hazırlamak zorunda mı? Farklı illerdeki il çevrelerden farklı cevaplar aldık bu nedenle sizin fikirlerinizi de almak istedim.

@nzh_33
Biz Atık Yönetim Planı hazırlayıp sisteme yükledik, İl Çevreden geldiklerinde de atık yönetim planını, kütle balans tablosu gibi belgeleri istiyorlar. Sizde bu sektörde mi çlışıyorsunuz Nezihe hanım? Çalışıyorsanız eğer koku ile ilgili sıkıntınız var mı?

atık yağ geri dönüşüm tesisinde çevre danışmanlığını yapmaktayız tesisi ekleme sayfasında yer alan uygulamalar kısmında hangi bilgileri eklemem gerekiyor atık beyan izleme ve kontrol modülünü yapmamız gerekiyormu bilgi verirseniz sevinirim kolay gelsin

Benim de danışmanlığını yaptığım madeni atık yağ geri dönüşüm tesisi var fakat tesis yeni olduğu için şu an koku sorunumuz yok.

@nzh_33
Merhablar Nezihe hanım,
Çalışmaya başladığında koku ile ilgili ne gibi önlemler almışlar neler yapmışlar onunla ilgili bilgi edinip bana yazabilirmisiniz acaba???

Madeni Atık Yağ Tesisinde çalışan arkadaşlar yada konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim...

Arkadaşlar, aynı problemi benim çalıştığım geri dönüşüm tesisi de yaşıyor. Koku ile ilgili olarak uygulayabileceğimiz ayrıca bir proses var mıdır?

@nzh_33
nezihe hanım iyi yapmışsınız sormakla ;) sadece madeni yağ geri dönüşüm tesisleri değil endüstri tesislerinin tümü atık yönetim planı hazırlamak zorundadır. Endüstriyel atık yönetim planı ekde tarafınıza sunulmuştur.

BELGE.jpg

Atık yağ geri dönüşüm tesisinde oluşan koku problemi için uygulanan etkili bir yöntem olarak ne önerirsiniz? Bu konuda çalışma yapan veya deneyim sahibi arkadaşın önerilerini bekliyorum.

@conqueror

merhabalar.bende atık yağ geri kazanım tesisinde bulunan stok tanklarının hacimlerini ve bu tanklar arasındaki mesafeleri öğrenmek istiyorum.ayrıca güvenlik havuzu hakkındada bilgi verirseniz çok iyi olur..herkese ii çalışmalar..

çokk acilll merhaba arkadaşlar atık madeni yağ geri dönüşüm tesisleri ile ilgili bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.
1- atık madeni yağ geri dönüşüm tesisi organize sanayi bölgeleri içinde kurulabilir mi?
2- bu tesislerden ne tür atıklar oluşmaktadır?
3- bu tesisler herhangi bir arıtma sistemi kurmak zorunda mı?
4- bu tesisler hangi konuda çevre izni almalıdırlar?

Hava Emisyonu konulu çevre izni, Tehlikeli Atık Geri Kazanımı ve Atık Yağ Geri Kazanımı konulu çevre lisansı alması gerekir

Oluşabilcek atıklar bunlar
15.01.10 - Tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar
19.11.01 - Kullanılmış filtre killeri
05.01.03 - Tank dibi çamurları
19.08.13 - Endüstriyel atık suyun diğer yöntemlerle arıtılmasından kaynaklanan tehlikeli maddeler içeren çamurlar
13.07.03 - Diğer yakıtlar (karışımlar dahil)
15.02.02 - Tehlikeli maddelerle kirlenmiş emiciler, filtre malzemeleri (başka şekilde tanımlanmamış ise yağ filtreleri), temizleme bezleri, koruyucu giysiler

Tesiste fiziksel-kimyasal atıksu arıtma tesisi kurulabilir arıtıldıktan sonra üretimde soğutma suyu olarak tekrar kullanılabilir.

Organize sanayi bölgelerinde kurulabilir diye düşünüyorum net bir bilgim yok

Proses te ortaya çıkan kokuları ; vakum ünitesi kullanarak ,koku ve vb. maddeleri ortamdan uzaklaştırabilirsiniz.
Sözkonusu vakum ünitelerinin , uygun kapasitede seçilmesi gerekmektedir.

Vakum ünitesi kullanarak , kokuları ortamdan uzaklaştırabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• JET VAKUM ÜNİTESİ.docx
    1.2 MB · Görüntüleme: 60
  • JET VAKUM ÜNİTESİ.docx
    1.2 MB · Görüntüleme: 44
organize sanayi bölgelerinde kurulabilir atık su arıtma sistemi yoksa organizenin firmanın kendi arıtması olsun istenmekte fiziksel ,kimyasal ve biyolojik arıtma bunları ara dinlendirmeleri vb. , çıkan atıkları coşkun bey yazmış doğrudur
buna benzer daha çok şey istenmekte

6 yıl madeni yağ sektöründe , 5 yıldır madeni atık yağ da çalışıyorum yardım edebileceğim konu varsa deniz28akinci@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

kokuyu yada kokuya neden olan gazlaşmış hidrokarbonları vakum üniteleriyle kokuyu gideremessiniz sadece o ortamdan kokuyu uzaklaştırmış olursunuz onun için ara tramp ,nargile tankı ve bunlara bağlı olarak scrubber gaz yıkama üniteleri vardır.
Jet vakum tercihi nde de yine teknolojiye bağlı olarak ultra higt vakum dedikleri bir olay var vakumu 10 üzeri -9 dan daha düşürebilir durumu en iyisi

Merhabalar;
Madeni atık yağ tesisleri bildiğiniz üzere kapasite ile sınırlandırılıyor ve çalıştığım tesisin kapasitesi doldu şu an. 130113 ya da benzeri bir atık koduyla yağımızın bir kısmını bertarafa gönderebileceğimiz bir tesis bilen var mı acaba?