Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Malzeme dersi yardım edin lütfen

Konu, 'ARŞİV' kısmında Enise A. tarafından paylaşıldı.

 1. Enise A.

  Enise A. CMNet Üyesi

  Arkadaşlar soruyu çözüp,milimetrik kağıda çizmemiz gerekiyo ama ben hiç birşey anlamadım dersten de sorudan da yardımcı olabilir misiniz lütfen...
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Elvan K.

  Elvan K. CMNet Üyesi

  Bir kere ilk önce grafiği milimetrik kağıda çizmek gerekir. Bunun için X eksenine ∆l/l değerleri (yani verilen ∆l değeri bölü ilk boy. Bu değer ε olarak adlandırılır.), Y eksenine ise yük(kN) değerleri girilmelidir.
  b) Akma sınırı 0,002’lik şekil değiştirmeye(ε) karşılık gelen kısımdır. ∆l değerlerii ilk boya böldüğün zaman mutlaka bir tanesi 0,002 çıkıyordur zaten. Bu ε değerine karşılık gelen yük değeri akma sınırıdır.
  a) Elastisite modülü elastik bölgedeki lineer kısmın eğimidir. Bunun için b şıkkındaki 0,002’lik şekil değiştirmeye karşılık gelen yük değeri 0,002’ye bölünürse elastisite modülü (E) elde edilir.
  c) Çekme gerilmesi çubuğa yüklenen maksimum yüktür. Zaten grafiği çizdiğin zaman göreceksin yük bir noktada pik değere olaşacak sonra yeniden azalacak. Burada maksimum yükü çubuğun ilk çapına bölersen çekme mukavemetini elde edersin. Yalnız birim dönüşümlerine dikkat etmen lazım.
  d) Süneklik için şu şekilde düşünmek gerekir. Genellikle işaretlenen noktalar arası uzaklık başlangıçta 10 cm alınır. Eğer son durumdaki işaretli noktala arası uzaklık farkı olan 84 mm, 10 cm’e bölünürse yani 84/100 = 0,84 olarak bulunur.
  e) Büzülme oranı için [(son alan)/ilk alan] yapman yeterli olacaktır.

  Not: eğer b şıkkında söylediğim gibi 0,002 şekil değiştirme değeri hesaplanamıyorsa grafiğe bakmak gerekir. Soldan sağa doğru bakıldığında grafiğin linnerliğinin bozulduğu sınır değer akma sınırı olarak alınır. Bu durumda a şıkkı için ise b’de bulunan akma sınırı yük değerini ona karşılık gelen sınır değerine bölerek elastisite modülü hesabının yapılması gerekir.


  Umarım yardımcı olmuşumdur :)
   
  gülay bunu beğendi.
 3. Enise A.

  Enise A. CMNet Üyesi

  Çok teşekkür ederim çizmeye çalışacam verdiğiniz yöntemle inş başarılı olurum :)
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.