Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Malzeme güvenlik bilgi formu - çelik malzeme

Konu, 'Özel Teknik Konular' kısmında mustikurt tarafından paylaşıldı.

 1. mustikurt

  mustikurt CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Çelik Hammaddeler için malzeme güvenlik bilgi formu istenmektedir. Kalitesine göre MGBF'ları değişiklik göstermektedir. Yardımcı olacak kimse var mıdır?
   
  Kübra Ertaş bunu beğendi.
 2. deniz giray

  deniz giray CMNet Üyesi

  Mustafa Bey çelik ham maddeler için neden GBF istediler onu anlamış değilim. Sizden istenilen malzemenin üretim standardı veya kalite belgesi olmasın?
   
 3. mustikurt

  mustikurt CMNet Üyesi

  İlk başta bizde tereddütte kaldık. IMDS olmasın dedik ama MSDS istediklerini belirttiler. Biz de tedarikçimizden talep ettik. Bekliyoruz.
   
 4. deniz giray

  deniz giray CMNet Üyesi

  Mustafa Bey size MSDS diye gönderilen belgeyi gelince paylaşırsanız sevinirim. İyi çalışmalar.
   
 5. Tuğba Çivioğlu

  Tuğba Çivioğlu CMNet Üyesi

  IMDS tam olarak nedir ? MSDS den farkı var mıdır ?
   
 6. mustikurt

  mustikurt CMNet Üyesi

  IMDS - International Material Data System; Malzemenin kimyasal içeriğinin uluslararası online sistem üzerinden gönderilmesidir.
  MSDS - Material Safety Data Sheet; Malzemenin güvenlik bilgi formudur.
   
 7. sedeff

  sedeff CMNet Üyesi

  kalıphane bölümünde kullanılan bir kimyasalın(reçine) MSDS .. Mevcut durumda evsel atık kovaları ile boşaltımı sağlanmaktadır. Ancak MSDS incelendiğinde kansarojen etkisi olabileceği görülmektedir. Bu atık çeşidi sevk edeceğimiz herhangi bir yöntem mevcut mudur? Günlük ortalama 0,5-2 kg arasında atık çıkmaktadır.
   
 8. deniz giray

  deniz giray CMNet Üyesi

  Mustafa Bey netten merak edip baktım acaba sizden istedikleri aşağıdaki gibi bir şey mi onu kasedmiş olabilirler mi?

  IMDS (International Material Data System): Otomotiv sektörüne hizmet vermesi amacı ile tasarlanmış bir veri depolama sistemidir. Sisteme; http://www.mdsystem.com internet sitesi üzerinden erişim sağlanmaktadır.
  MDS (Material Data Sheet): IMDS sisteminde paylaşılan ve depolanan tüm malzeme veri sayfalarına verilen genel addır. (Ayrıntılı bilgiye, kılavuzun ilerleyen sayfalarından erişilebilir.) MDS, MSDS değildir.

  Sedef hanım MSDS 13 ve 14 kısmında herhangi bir şey yazmıyor mu?
   
 9. mustikurt

  mustikurt CMNet Üyesi

  Deniz Bey,

  Doğrudur. Bende aynı şeyi yani IMDS isteyip istemediklerini sordum. Israrla MSDS dediler. Ve yazdığınız gibi IMDS kesinlikle MSDS değildir, sadece kısaltma benzerliği.
   
 10. deniz giray

  deniz giray CMNet Üyesi

  Mustafa Bey bence sizden isteyenler ya tam olarak ne istediklerini belirtemiyorlar ya da ne istediklerini bilmiyorlar. Bence siz ZARARLI MADDELER VE KARIŞIMLARA İLİŞKİN GÜVENLİK BİLGİ FORMLARI HAKKINDA YÖNETMELİK hakkında bilgi verin yada direk yönetmeliği gönderin belki o zaman nerede yanlış yapıldığını anlarlar. Çelik hammade imalatında kullanılan kimyasalların MSDS'lerini isteler anlarım biraz nebzede olsa.
   
 11. Tolga Gül

  Tolga Gül CMNet Üyesi

  Deniz Bey var böyle çılgın firmalar, yurtdışı müşterilerimiz bizden de istedi. Araştırdık bunu hazırlamış olan çelik üreticileri var. Bakınız arcelor mittal
   
 12. deniz giray

  deniz giray CMNet Üyesi

  Tolga Bey Arcelor Mittal den bize malzeme hep geliyor. Malzeme kalite sertifikaları beraberinde geliyor hiç MSDS göndermediler ama merak ettim bir araştıracağım teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  Tolga Bey dediğiniz gibi varmış. Kalite Şefiyle de görüştüm o da olduğunu denk gelmememin normal olduğunu söyledi.Yurt dışında çoğu üretici ve imalatçı firmaların bunları hazırladığını belirtti. Bende Arcelo Mittal sitesinden aldığım MSDS buraya ekledim. İyi çalışmalar.

  Arkadaşlar aşağıdaki link hema Arcelo Mittal üretiği ürünlerin hem de bu ürünleri üretirken çıkan atıkların MSDS var. Belki birimizin işine yarabilir. İyi çalışmalar.

  http://dofasco.arcelormittal.com/what-we-do/health-and-safety/material-safety-data-sheets.aspx
   

  Ekli Dosyalar:

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.