• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Malzeme güvenlik bilgi formu - çelik malzeme

Mustafa Kurt

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Enerji Santrali
Merhaba,

Çelik Hammaddeler için malzeme güvenlik bilgi formu istenmektedir. Kalitesine göre MGBF'ları değişiklik göstermektedir. Yardımcı olacak kimse var mıdır?

Mustafa Bey çelik ham maddeler için neden GBF istediler onu anlamış değilim. Sizden istenilen malzemenin üretim standardı veya kalite belgesi olmasın?

İlk başta bizde tereddütte kaldık. IMDS olmasın dedik ama MSDS istediklerini belirttiler. Biz de tedarikçimizden talep ettik. Bekliyoruz.

IMDS - International Material Data System; Malzemenin kimyasal içeriğinin uluslararası online sistem üzerinden gönderilmesidir.
MSDS - Material Safety Data Sheet; Malzemenin güvenlik bilgi formudur.

kalıphane bölümünde kullanılan bir kimyasalın(reçine) MSDS .. Mevcut durumda evsel atık kovaları ile boşaltımı sağlanmaktadır. Ancak MSDS incelendiğinde kansarojen etkisi olabileceği görülmektedir. Bu atık çeşidi sevk edeceğimiz herhangi bir yöntem mevcut mudur? Günlük ortalama 0,5-2 kg arasında atık çıkmaktadır.

Mustafa Bey netten merak edip baktım acaba sizden istedikleri aşağıdaki gibi bir şey mi onu kasedmiş olabilirler mi?

IMDS (International Material Data System): Otomotiv sektörüne hizmet vermesi amacı ile tasarlanmış bir veri depolama sistemidir. Sisteme;
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
internet sitesi üzerinden erişim sağlanmaktadır.
MDS (Material Data Sheet): IMDS sisteminde paylaşılan ve depolanan tüm malzeme veri sayfalarına verilen genel addır. (Ayrıntılı bilgiye, kılavuzun ilerleyen sayfalarından erişilebilir.) MDS, MSDS değildir.

Sedef hanım MSDS 13 ve 14 kısmında herhangi bir şey yazmıyor mu?

Deniz Bey,

Doğrudur. Bende aynı şeyi yani IMDS isteyip istemediklerini sordum. Israrla MSDS dediler. Ve yazdığınız gibi IMDS kesinlikle MSDS değildir, sadece kısaltma benzerliği.

Mustafa Bey bence sizden isteyenler ya tam olarak ne istediklerini belirtemiyorlar ya da ne istediklerini bilmiyorlar. Bence siz ZARARLI MADDELER VE KARIŞIMLARA İLİŞKİN GÜVENLİK BİLGİ FORMLARI HAKKINDA YÖNETMELİK hakkında bilgi verin yada direk yönetmeliği gönderin belki o zaman nerede yanlış yapıldığını anlarlar. Çelik hammade imalatında kullanılan kimyasalların MSDS'lerini isteler anlarım biraz nebzede olsa.

Deniz Bey var böyle çılgın firmalar, yurtdışı müşterilerimiz bizden de istedi. Araştırdık bunu hazırlamış olan çelik üreticileri var. Bakınız arcelor mittal

Tolga Bey Arcelor Mittal den bize malzeme hep geliyor. Malzeme kalite sertifikaları beraberinde geliyor hiç MSDS göndermediler ama merak ettim bir araştıracağım teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Tolga Bey dediğiniz gibi varmış. Kalite Şefiyle de görüştüm o da olduğunu denk gelmememin normal olduğunu söyledi.Yurt dışında çoğu üretici ve imalatçı firmaların bunları hazırladığını belirtti. Bende Arcelo Mittal sitesinden aldığım MSDS buraya ekledim. İyi çalışmalar.

Arkadaşlar aşağıdaki link hema Arcelo Mittal üretiği ürünlerin hem de bu ürünleri üretirken çıkan atıkların MSDS var. Belki birimizin işine yarabilir. İyi çalışmalar.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Ekli dosyalar

• cold-rolled-sheet.pdf
    134.8 KB · Görüntüleme: 29
  • hot-rolled.pdf
    134.9 KB · Görüntüleme: 11
  • MSDS 2014 ZINC COATED STEEL.pdf
    129 KB · Görüntüleme: 24
  • pre-painted.pdf
    141.7 KB · Görüntüleme: 8
  • tin-plated.pdf
    138.3 KB · Görüntüleme: 6
  • tubular-products.pdf